به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

آپنه خواب در سالمندی چیست؟

آپنه خواب در سالمندی اختلالی است که در افراد این مشکل را ایجاد می‌کند که دچار یک یا چند مکث در تنفس به هنگام خواب می‌شوند.

مکث در تنفس می‌تواند از چند ثانیه تا دقیقه طول بکشد. این مکث در تنفس اغلب 5تا30دفعه یا بیشتر در یک ساعت اتفاق می‌افتد. سپس تنفس طبیعی با یک صدای خروپف  بلند یا گرفتگی صدا شروع می‌شود.

آپنه خواب در سالمندی یک وضعیت در حال پیشرفت مزمن است که خوابیدن شما را مختل می‌کند. شما اغلب به هنگام مکث در تنفس یا ضعیف شدن آن از خواب عمیق به خواب سبک تغییر وضعیت می‌دهید.

آپنه انسدادی در خواب

رایج ترین نوع آپنه خواب,  آپنه انسدادی خواب است.  آپنه انسدادی خواب بدین معناست که مجرای جریان هوا متلاشی شده یا در طول خواب مسدود می‌‌شود. این انسداد ممکن است تنفس کم عمق یا مکث در تنفس را باعث شود. وقتی که شما برای نفس‌کشیدن مکث می‌کنید، هر هوایی که قبل از انسداد فشرده شده است می‌تواند باعث خروپف با صدای بلند شود. آپنه انسدادی خواب بیشتر در افرادی که چاق هستند رایج است, اما می‌تواند هیچکس را تحت تاثیر قرار تدهد.

آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی (CSA)  از طریق بی نظمی‌های ایجاد شده درسیگنال‌های طبیعی مغزی برای تنفس ایجاد می شود.  یشتر افراد مبتلا به آپنه خواب ترکیبی از هر دو نوع را خواهند داشت.

عدم درمان آپنه خواب

  • افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا, سکته مغزی, مرض چاقی و دیابت
  • افزایش خطر ابتلا یا وخیم شدن حمله فلبی و ناتوانی شنوایی
  • ایجاد آریتمی یا ضربان قلب نامنظم، به احتمال زیاد احتمال وقوع حوادث مربوط به کار یا رانندگی را افزایش می‌دهد.

 عوارض عدم درمان آپنه خواب

 

آپنه خواب یک بیماری مزمن است که نیاز به مدیریت طولانی مدت دارد. تغییر سبک زندگی، ابزار های دهانی، جراحی و / یا دستگاه تنفسی می تواند با موفقیت اپنه خواب را در بسیاری از افراد درمان کند. عدم درمان آپنه خواب می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. خواب بیش از حد در طول روز می‌تواند موجب خوابیدن افراد در زمان‌های نامناسب مانند رانندگی شود.

همچنین آپنه خواب افرادی را در معرض خطر سکته مغزی و حملات ایسکمیک گذرا (TIAs، همچنین شناخته شده به عنوان «مینی سکته» ) قرار داده و با بیماری های قلبی عروقی، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم، حمله قلبی و فشار خون همراه است. اگر چه درمانی برای آپنه خواب وجود ندارد، مطالعات اخیر نشان می دهد که درمان موفقیت آمیز می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی و فشار خون را کاهش دهد.

درمان های آپنه خواب

درمان‌های‌گوناگونی برای آپنه خواب وجود دارد که به پیشینه درمان فردی و شدت اختلال بستگی دارد. بهترین رژیم درمانی با تغییر سبک زندگی، مانند پرهیز از مشروبات الکلی و داروهایی که سیستم عصبی مرکزی شل می‌کنند، (برای مثال، داروی مسکن و شل کننده عضلات)، کاهش وزن و ترک کردن دخانیات شروع می‌شود. ابزارها و بالشت های خاصی وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند که به پشت بخوابند؛ همچنین دستگاه‌های دهانی هم وجود دارند که مجرای هوا را به هنگام خواب باز نگه می‌دارند.

اگر این روش‌های قدیمی کافی نباشد، اغلب پزشکانCPAP (دستگاه فشار جریان هوای همواره مثبت ) را توصیه می کنند که در آن یک ماسک صورت به یک لوله متصل شده و یک دستگاه که فشار هوای درون ماسک را می دمد و از طریق راه هوایی باز نگه می دارد.

همچنین دستگاه‌هایی هایی که VPAP (فشار متغیر مثبت راه هوایی)APAP (فشار متغیر مثبت راه هوایی) را نشان می‌دهند در دسترس هستند. همچنین روش‌های‌ جراحی نیز وجود دارند که می‌توانند برای برداشتن بافت‌های مزاحم استفاده شوند و مجرای هوایی را گسترش دهند. برخی از افراد ممکن است برای درمان موفقیت‌آمیز آپنه‌خواب، به روش‌های درمانی ترکیبی نیاز داشته باشند.

منبع : What is Sleep Apnea

تاریخ انتشار: آبان ۱۶, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11