به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

آیا والدین سالخورده شما باید در خانه زندگی کنند؟

آیا والدین سالخورده شما باید در خانه زندگی کنند؟

ربکا و همسرش در فاصله 500 متری از مادر 82 ساله اش که علائم بیماری آلزایمر را نشان می دهد و مبتلا به آرتروز است زندگی می کنند. ربکا نگران امنیت و ایمنی مادرش است، اما هر وقت این موضوع را با او مطرح می کند همیشه یک پاسخ می شنود:(همه چیز خوب است، در مورد من نگران نباشید.)

سالمندان در معرض خطر تنها زندگی می کنند

ربکا یک روز تماس تلفنی از یک کارمند بیمارسان دریافت می کند. مادرش از پله ها سقوط کرده و رانش شکسته و در بیمارستان بستری شده است .  مادر ربکا اصرار دارد که می تواند از خودش مراقبت کند و زندگی او به تنهایی در خانه کاملا بی خطر است.

پاملا براون رئیس ارزیابی و مدیریت Geriatric در سان سیتی آریزونا می گوید: این یک داستان رایج است .هنگامی که در مورد نیازها و وضعیت سالمندان صحبت می کنیم آن ها معمولا حقایق را از اعضای خانواده خود پنهان می کنند.اغلب فرزندان زمانی متوجه می شوند که شخص ثالثی مثل بیمارستان و یا همسایه ها حقیقت را به آن ها اطلاع می دهد.

نقش احساسات در تصمیم گیری در خصوص زندگی سالمندان

منزل شخصی مکانی برای حفظ آسایش، امنیت و حفظ حریم خصوصی است. به همین دلیل است که انتقال بزرگ تر ها به یک مرکز نگهداری از سالمندان یکی از سخت ترین تصمیماتی است که یک فرد در طول زندگی خود باید بگیرد. برای خانواده هایی که مجبور به این کار می شوند معمولا درگیری های احساسی زیادی بروز می کند.

با این حال، کار دشواری که انجام می دهید سبب می شود سالمند عزیز شما در یک محیط مناسب با امنیت بالا زندگی کند و از کمکت های حمایتی کارشناسان در کنار اعضای خانواده خود استفاده کند. متخصصان حرفه ای در کمک به افراد سالمند و خانواده های آن ها متخصص اند و سالها تجربه دارند. آن ها معمولا از یک ارزیابی دقیق از وضعیت فیزیکی و ذهنی فرد شروع می کنند و مشخص می کنند فرد قادر است از عهده زندگی خود به تنهایی بر بیاید و یا خیر.

براون می گوید در مواردی که تشخیص داده شود اجازه می دهند افراد سالخورده در خانه زندگی کنند اما گاهی به خاطر حفظ امنیت آن ها را به سرای سالمندان منتقل می کنند:هنگامی که افراد سالخورده به مراکز تخصصی مراقبتی منتقل می شوند معمولا از شرایط ناراضی هستند به همین دلیل لازم است کمترین محدودیت برای ایشان اعمال شود تا متوجه محدودیت اعضای خانواده در نگهداری از آن ها و امکانات مراکز برای مراقبت بهتر از خود بشوند.

ارزیابی توانایی های سالمند در محل

برای تعیین اینکه فرد سالمند می تواند در خانه زندگی کند نگاهی به تمامی شرایط وضعیت مسکن کنونی او و چگونگی تاثیر هریک از آن ها بر سلامت و کیفیت زندگی ایشان لازم است. یک دیدار شخصی در محل زندگی ارزیابی را ساده تر می کند. لازم است موضوعات و سوالات زیر مطرح شود:

  • مدیریت دارو: آیا او وضعیت دارو ها و دوزی که در طول روز باید مصرف کند را به یاد می آورد؟ آیا رعایت بهداشت شخصی و مسائل مربوط به آن برای فرد امکان پذیر است؟ اگر دارو و قرص ها در اتاق های مختلف پرت شده و بدون هیچ ساختار ظاهری و معمولی است نشانه خطر است.
  • غذا: آیا فرد می تواند برای خود غذای مناسب تهیه کند؟ آیا در غذا خوردن تعادل را رعایت می کند؟ آیا می تواند از وسایل آشپزخانه ایمن استفاده کند؟آیا ممکن است خوردن غذا را فراموش کند؟
  • ایمنی و تحرک: آیا فرد در بالا رفتن از پله ها دچار مشکل می شود؟ آیا قادربه حرکت است؟ آیا برای تماس با دیگران در موارد اضطراری برنامه ای دارد؟ تحرک یک مسئله مهم است آیا وسایل خانه برای استفاده سالمندان ایمن سازی شده است.
  • بهداشت شخصی: آیا او قادر است به تنهایی حمام کند؟ ظاهر ناخوشایند، بوی بد لباس همه نشانه هایی است که به شما کمک می کند دشواری زندگی شخص به تنهایی را ارزیابی کنید .
  • رفت و آمد: آیا هنوز رانندگی می کند؟آیا قادر به رانندگی هست؟ آیا برای بازدید های منظم و مراقبت های پزشکی به مراکز درمانی مراجعه می کند؟
  • آیا روابط اجتماعی خوبی با دیگران دارد یا اغلب اوقات در تنهایی به سر می برد؟ آیا برای خود دوستانی دارد؟ زمانیکه برای مدت های طولانی از خانه خارج نمی شود می تواند نشانه افسردگی باشد.
  • مدیریت خانه: آیا خانه به اندازه کافی تمیز است؟ آیا وضعیت خانه به صورت کلی نگران کننده است؟گاهی یک نگاه گذرا به خانه و اتاق ها می تواند شرایط زندگی فرد و توانایی او به تنهایی زندگی کردن را نشان دهد. لکه مبلمان و فرش ویا مواد غذایی خرابی که از یخجال خارج نشده خود نشانه هایی برای وضعیت فرد است.
  • مدیریت مالی: آیا قبض های خود را به موقع پرداخت می کند؟ ایمیل ها بازنشده و قبض های پرداخت نشده نشانه خوبی نیست. تماس طلبکاران هم نشانه نیاز به کمک گرفتن فرد است.

مهم است بدانید اگر سالمند شما در موارد ذکر شده در بالا مشکلاتی دارد لزوما به این معنی نیست که باید به مراکز درمانی و یا سرای سالمندان منتقل شود گاهی مسائل بهداشتی ،آمادگی جسمانی و تهیه غذا با کمک گرفتن از نیروهای خارجی قابل حل است. سرویس نظافت منزل،استفاده از غذاخوری های سیار و کمک های چند ساعته خدمات مراقبت در منزل کمک می کند از سلامت سالمند خود اطمینان حاصل کنید.

برای برخی از سالمندان ممکن است مسائل اجتماعی در اولویت باشد.ممکن است آن ها لزوما به خدمات مراقبتی روزانه نیازی نداشته باشند اما بک تغییر سبک زندگی برای آن ها مفید باشد. آنها دیگر نمی توانند رانندگی کنید، زندگی اجتماعی کمتری دارند و این امر سبب تنهایی آن ها می شود. گاهی خارج شدن از خانه و برقرار کردن ارتباط با سایر همسالان برای این افراد بسیار مفید خواهد بود.

در برخی موارد، ارزیابی زندگی تنهای این اشخاص را خطرناک ارزیابی می کند چراکه سلامت جسمی و روانی آن ها را به چالش خواهد کشید در این موارد ضروری است به مراکز مراقبتی منتقل شوند. عدم توانایی در مدیریت مسائل مالی می تواند سبب کلاهبرداری دیگران از این افراد و  مسائل مربوط به تحرک ممکن است به زمین خوردن و مشکلات جبران ناپذیر جسمی منجر شود لازم است بدون دخالت احساسات و به صورت عینی وضعیت شخص مورد ارزایابی قرار بگیرد تا بتوانید بهترین تصمیم را برای او اتخاذ کنید.

فرآیند کلی نشان می دهد والدین و فرزندان آنها در این شرایط با زندگی سالمند در مراکز مراقبتی چندان موافق نیستند و به همین دلیل در پذیرش واقعیت ها با مشکلات مواجه هستند اما حقیقت این است که تصمیمات سخت برای حفظ کیفیت زندگی سالمند باید گرفته شود و در صورت نیاز باید از کمک متخصصان بهره ببرید.

تاریخ انتشار: خرداد ۲۲, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11