به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

اتخاذ تمرینات روزمره برای سالمندان چه مزایایی دارد؟

مزایای تمرینات و فعالیت‌های فیزیکی برای همه‌ی افراد در تمامی سنین قابل مشاهده است، اما آیا این تمرینات برای سالمندان خطرناک نیست؟ بر اساس گفته‌های آکادمی پزشکان خانواده در آمریکا، اکثرا افراد سالخورده‌ در صورتی که تمرینات فیزیکی مستمری داشته باشند ، بیشتر می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. در حقیقیت، تمرینات مرتب و پیوسته از بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند، خلق‌وخوی افراد را بهبود می‌بهشد و احتمال جراحات را کاهش می‌دهد.

همان طور که سن ما می‌گذرد و سالخورده‌تر می‌شویم، بدن‌ ما به مدت زمان بیشتری برای مرمت خود نیاز خواهد داشت؛ اما فعالیت‌های فیزیکی ملایم برای افراد در تمامی سنین و سطوح فعالیتی مختلف، خوب است. در حقیقت، برای بیشتر افراد، مزایای تمرینات مرتب و پیوسته از خطرات آن بیشتر است. حتی افراد سالخورده‌تر با بیماری‌های مزمن نیز می‌توانند راهی پیدا کنند که به‌صورت بی‌خطر فعالیت داشته باشند. بسیاری از بیمار‌های دارویی درمانی، مانند بیماری آلزایمر، سایر اشکال جنون، بیماری قلبی، یبوست، فشار خون بالا و بیماری چاقی ، می‌توانند از طریق تمرینات فیزیکی بهبود یابند.

مزایای فعالیت‌های فیزیکی

تمرینات مرتب و پیوسته مزایای سلامتی بی‌شماری به همراه دارد؛ مانند بهبود فشار خون و میزان قند خون، کاهش میزان چربی در خون،  بهتر شدن سلامتی استخوان‌ها و مفاصل، و محافظت طولانی مدت عملکرد ادراکی مغز.

سایر تاثیرات مثبت فعالیت‌های فیزیکی عبارتند از:

1.    عملکرد‌های تقویت‌کننده و مقاوم سازی

یک بدن سالم و قوی راحت‌تر و سریع‌تر بر عفونت‌ها و  بیماری‌ها غلبه می‌کند. تمرینات منظم و مرتب بهبود یک بیماری، در عوض تضعیف ذخایر کلی انرژی، هزینه‌های کمتری را بر روی بدن متحمل می‌شود.

2.    عملکرد قلبی-عروقی و تنفسی بهتر

فعالیت فیزیکی پیوسته و مکرر خطر بیماری‌های قلبی را پایین آورده و فشار خون را کاهش می‌دهد. ریه‌ها و مجرای هوای قوی و یک قلب و سیستم عروقی سالم بدن را قادر می‌سازد که عملکردی مطلوب و موثرتر و شفاف‌ داشته باشد و حملاتی که ممکن است برای ما اتفاق بیفتند را از بین ببرد.

3.    استخوان‌های قوی

تمرینات و ورزش‌ها استخوان‌ها را از آسیب‌ها محافظت می‌کند. تراکم بیشتر استخوان‌ها خطرات بیماری‌های مرتبط با استخوان‌ها را کاهش می‌دهد و ریسک زوال و شکستگی استخوان‌ها را پایین می‌آورد. همان گونه که تراکم استخوان‌ها در مردان با گذر عمر کاهش می‌یابد و دچار پوکی استخوان می‌شوند. زنان نیز پس از یائسگی مستعد این بیماری هستند و ممکن است در هر سال دو درصد از اموزش‌ها می‌تواند تراکم استخوان‌های آن‌ها از بین برود. تحقیقات انجام شده در دانشگاه Tufts نشان می‌دهد که دوام ترتیب آموزش‌ها می‌تواند این فقدان را کاهش بدهد، استخوان‌ها را ترمیم کند و در بهبود توازن و تعادل و شکستگی کمتر استخوان‌ها ایفای نقش کند.

4.    بهبود عملکردهای مرتبط با معده و روده

تمرینات و ورزش منظم و مرتب کمک می‌کند تامتابولیسم بدن بالا برود، حذف کارامد و موثر ضایعات را یهیود می‌بخشد و سلامتی گوارشی را تقویت می‌کند. فعالیت فیزیکی یک درمان عالی برای آن دسته از افرادی است که از گوارش آهسته و یبوست رنج می‌برند.

5.    محافظت در برابر بیماری‌های مزمن

فعالیت‌های فیزیکی و جسمی خطر افزایش و پیشروی بیماری‌های جدی را کاهش می‌دهد و در واقع می‌تواند برخی از نشانه‌های پس از پپیشروی بیماری را به حداقل برساند. برای مثال ورزش و تمرینات فیزیکی و جسمی برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند جنون، پارکینسون حیاتی است تا بتوانند تعادل و هماهنگی خود را حفظ کنند و استقلال عملکردی خود را توسعه بدهند.

داشتن یک برنامه منظم ورزشی سازگار با وضعیت جسمانی سالمند ، با کاهش میزان مرگ و میر و بیماری‌های مربوط به افزایش سن در افراد سالخورده‌تر ارتباط دارد. علاوه بر این، تحقیقاتی که توسط مجله‌ی جامعه‌ی پزشکان مرتبط با امراض پیری در آمریکا بر روی سالمندانی که ورزش میکردند انجام شده است، حصول تعادل و بهبود عملکرد بدنی و نیز کاهش ترس زوال را در موارد مورد آزمایش خود مشاهده کردند.

سرای سالمندان والا برای تمرینات روزمره برای سالمندان چه برنامه ای دارد؟

در سرای سالمندان والا به تمرینات و فعالیت های فیزیکی سالمندان توجه ویژه ای می شود. ما در سرای سالمندان والا معتقدیم که مراقبت از سالمندان شامل مراقبت از سلامت روحی و سلامت جسمی سالمندان می شود. محیط خانه سالمندان والا به دور از محدوده آلوده مرکز شهر تهران و واقع در شمیرانات است . سالمندان می توانند در روز از فضای بیرونی برای انجام فعالیت های فیزیکی و پیاده روی های صبحگانه استفاده کنند.

همچنین یکی از ویژگی های مرکز مراقبت و نگهداری از سالمندان والا ، فیزیوتراپی مجهز مجموعه می باشد که روزانه در اختیار سالمندان گرامی قرار می گیرد.

 

منبع : How Seniors Can Benefit from Adopting an Exercise Regimen

تاریخ انتشار: آبان ۲۴, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11