به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

ایمن سازی محیط راهی مناسب برای پیرشدن در محلی آشنا

خانه چیزی بیش از آجر چوب و فلز است. آن خانه شماست و می خواهید همه عمر درآن زندگی کنید. باتشکر از ایمن سازی محیط که این روزها در درسترس همه است می توانید مطمئن شوید که خانه شما برای یک عمرزندگی مناسب است.

مشخص کردن مناطق خطرناک

احتمالا خانه شما هم چند مکان دارد که همیشه امکان بروز خطر درآنجا وجود دارد. اینکه کدامیک از این بخش ها خطرناک است و برای ایمن سازی آن چکاری می توان انجام داد اولین کاری است که باید در هنگام ایمن سازی خانه خود برای سالخوردگان انجام دهید.

برخی از کارهایی که برای ایمن سازی محیط بخش های مختلف ساختمان می توانید انجام دهید عبارت است از:

حمام:بسیاری از حمام ها دارای وان یا دوش هایی هستند که بیش از اندازه بالا نصب شده و لبه هایی که تیز هستند و باید ایمن سازی شوند.

در ها: آستانه ورود در باید به نحوی اصلاح شود که سطحی صاف بسازد و پستی و بلندی ای در آن دیده نشود.

آشپزخانه: کاشی ها خورد شده و یا لغزنده که با یک حرکت ممکن است باعث زمین خوردن سالمند شده و آسیب های جبران ناپذیری وارد کنند. اجاق گاز، فر و سایر وسایل قدیمی باید تعمیر و ایمن سازی شوند.

راه پله: راه پله های شیب دار سالمندان را در معرض سقوط قرار می دهند، همچنین سرخوردن از پله ها هم می تواند بسیار خطرناک باشد به همین دلیل بهتر است در برنامه ایمن سازی محیط قرار بگیرد.

هرخانه ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد. این به آن معناست که ممکن است مناطقی باشد که شما و شخص سالمند در آن احساس راحتی نمی کنید ولی در این نوشتار به آن ها اشاره ای نشده است. هنگامیکه آن محیط ها را پیدا کردید و میزان ریسک پذیری آن را تعیین کردید وقت آن رسیده که برای ایمن سازی آن برنامه هایی تنظیم کنید.

لوازم خانگی ساده برای ایمنی بیشتر

تعدادی وسیله وجود دارد که می تواند به دوستانه تر شدن محیط و افزایش ایمنی آن کمک کند.هرکسی که دنبال تحرک و راحتی بیشتر باشد قطعا گزینه هایی در اختیار دارد که می تواند زندگی اش را ساده تر کند.

دوش حمام ایستاده: یک دوش حمام ایستاده می تواند مشکل لبه های تیز وان را برطرف کند و خطر  افتادن در یک محیط لغزنده را کاهش دهد. وان هایی که محیطی برای نشستن در نظر گرفته اند کمک می کند که بدون خطر بنشینید و استحمام کنید. دوش های ایستاده هیچ لبه تیزی ندارند و برای استفاده سالمندان گزینه بسیار مناسبی هستند.

شیار راهروها: این شیارها که قابل استفاده در حمام و راهرو ها هستند می توانند تکیه گاه خوبی برای سالمند بوده و به ایمن سازی محیط کمک کنند . گاهی استفاده از دستگیره و گیره ها هم می تواند به ایمن سازی کمک کند و خطر سقوط و افتادن افراد را کاهش اهند.

نوارهای سرعت گیر: معمولا در راهروهای حمام، زیر فرش ها و مناطق لغزنده می توان از آن ها استفاده کرد برخی از نقاطی که برای این ابزار مناسب اند عبارت است از: راه پله ها، فضای باز، کف آشپزخانه و حمام.

آسانسور:برای سالمندانی که در خانه های بلند مرتبه و دارای پله های زیاد استفاده می کنند آسانسور جایگزین مناسبی برای پله ها است که کیفیت زندگی این افراد را افزایش می دهد. راه رفتن زیاد و بالاو پایین کردن پله ها می تواند برای آن ها خطرناک است و می تواند به آسیب دیدگی شدید منجر شود.

صندلی ها متحرک:شاید این وسایل عجیب و غریب به نظر برسند اما می تواند به اندازه ویلچر و صندلی چرخ دار برای سالمندان مفید واقع شوند. سطح خانه ریل کشی می شود و صندلی داخل ریل ها حرکت می کند وبه سالمند در انجام کارهایش کمک می کند.

وسایل جدید:گاهی برای ایمن سازی محیط لام است وسایل مناسب و جدید خریداری شود.تغییر سیستم برق کشی،درهای آسان بازشو،دستگیره های گرد به جای اهرمی گزینه هایی است که قابل استفاده هستند.

هنگامی که از ایمنی خانه را تامین کردید لازم است از نظر کارشناسان هم برای اطمینان بیشتر استفاده کنید . از خانواده، دوستان، همسایگان و یا همکاران خود بخواهید اصلاحات مشابهی را برای ایمن سازی محیط برای سالمندان انجام دهند. انجمن های آزاد محلی هم می توانند در ایمن سازی فضای محله برای سالمندان کمک کنند.

هرموقعیت راه حلی دارد

نیازهای هر یک از سالمندان منحصر به فرد است. اگر با مشکلات و چالش های جدید مواجه شدید و اطمینان نداشتید که چگونه می توانید با آن برخورد کنید لازم است راهی برای حل مشکل پیدا کنید. لوازم مورد نیاز برای رفع مشکل برای کمک به همه وجود دارد اگر احساس کردید به کمک نیاز دارید شخصی را بکاربگیرید که بتواند به شما کمک کند تا مشکل را برطرف کنید.

در سراسر جهان انجمن ها و گروه های داوطلبانه زیادی وجود دارند که به سالمندان برای زندگی ساده تر و ایمن سازی محیط زندگی آن ها کمک می کنند.

تاریخ انتشار: خرداد ۱۸, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan