به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

با علائم بیماری ورم در سالمندان آشنا شوید آیا هر ورم نشانه مبتلا شدن سالمند به ادما می باشد؟

در اکثر موارد، مقداری افزایش وزن یا تورم جزئی در ناحیه های خاصی از بدن، ممکن است، آنقدر ها اهمیت نداشته باشد که برای درمانش به پزشک مراجعه کنیم. با این حال، در افراد مسن یا مبتلا به بیماری های مزمن، این می تواند نشانه های بیماری ورم در سالمندان یا همان ادما باشد، که غالباً  به درستی فهمیده نمی شود و شرایطی سخت و جدی پدید می آورد. دیری نیست که بیماری ورم در سالمندان اپیدمی شده و حدود 4.4 میلیون نفر در ایالات متحده را مبتلا کرده است و غالباً با یک بیماری زمینه ای مانند آسیب کلیه، نارسایی قلبی، بیماری مزمن ریه، بیماری کبد یا حتی آرتریت ایجاد می شود. به طور خاص، این بیماری هنگامی رخ می دهد که مایعات اضافی از رگ های خونی کوچک خارج شده و در بافت های اطراف آن وارد می شوند و باعث ایجاد محرک هایی مانند آسیب، جراحی، واکنش آلرژیک یا تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن شود.

انواع بیماری ادما یا ورم در سالمندی

انواع بیماری ورم در سالمندان

در حالی که انواع مختلفی از بیماری ورم وجود دارد، شایع ترین آن بیماری است که در حول و پیرامون پاها، مچ پا، پا، دست و بازو رخ می دهد. ادمای عمومی یا جنرال به احتباس مایعات اشاره دارد که بر کل بدن تأثیر می گذارد، اما به نظر می رسد که این وضعیت به دلیل نیروی گرانش ممکن است در درجه اول بر روی اندامها تأثیر بگذارد. انواع دیگر بیماری ورم در سالمندان با توجه به ارگان یا سیستم خاصی که در آنها تحت تأثیر قرار می گیرند طبقه بندی می شوند. به عنوان مثال، ورم ریوی در هنگام تجمع مایع در ریه ها اتفاق می افتد، ورم لنفاوی هنگامی سیستم لنفاوی عملکرد درستی ارائه نمی دهد اتفاق می افتد و بیماری قرنیه شامل احتباس مایعات در قرنیه است که بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

یک مشکل مشترک برای سالمندان

سالمندان به دلیل پایین آمدن سطح فعالیت شان، یا داشتن چندین بیماری مزمن و یا میزان و نوع داروهای مصرفی آنها، به طور همیشگی در معرض خطر بیماری ورم در سالمندان قرار دارند. در حالی که مثالهای فوق کمی خاص است، مراقبین خانواده باید علائم عمومی و دلایل احتمالی بروز بیماری ادما را برای جلوگیری از بروز عوارض جدی که برخی از آنها می توانند تهدید کننده ی زندگی سالمند باشند، به درستی درک کنند و آنها را به موقع تشخیص دهند.

علائم ادما

دانستن اینکه به دنبال چه چیزی هستید، می تواند نیمی از موفقیت در کارتان باشد. علائم عمومی بیماری ورم در سالمندان شامل موارد زیر است:

  • تورم یا پف کردن پوست
  • پوستی که کشیده، براق یا دچار تغییر رنگ رشده است
  • تیر کشیدن قسمت هایی از بدن
  • مفاصل سفت
  • تغییرات وزن و
  • پوستی که بعد از فشرده شدن چند ثانیه کمرنگ می ماند (معروف به ورم حفره ای).

علل بیماری ورم یا ادما

این وضعیت می تواند ناشی از تعدادی فاکتورهای سلامتی متفاوت باشد. دلایل شایع این بیماری شامل:  عدم تحرک جسمی، ایستادن یا نشستن بیش از حد طولانی، مستعد به صورت ارثی، انجام جراحی ها، ارتفاعات زیاد، گرما، سوختگی، یائسگی و مصرف بیش از حد نمک یا رژیم غذایی ناسالم است. غالباً در نتیجه این مورد بوجود می آید که مایعات در بافت اطراف مویرگ ها نشت می کنند و تورم ایجاد می کنند.

در موارد نادر، کمبود آلبومین، پروتئین موجود در خون که بر عملکرد مویرگ ها تأثیر می گذارد، و فشار خون بالا می توانند هر دو در بروز این امر نقش داشته باشند. هرگونه انسداد در بدن که بر گردش مایعات مانند لنف و خون تأثیر می گذارد می تواند مانع از جریان و تخلیه مایع شده و منجر به تورم شود. نمونه هایی از این موارد شامل لخته شدن خون و تومورها است. تورم همچنین یک علامت شایع در بیماری های قلبی، کبدی و کلیوی است.

برخی از داروهای خاص می توانند باعث احتباس مایعات شوند، که می تواند برای بیمار مبتلا به هر یک از شرایط ذکر شده در بالا، دو برابر مشکل ساز باشد. مسدود کننده های کانال کلسیم، NSAID ها (ایبوپروفن ، آسپرین ، ناپروکسن و غیره)، کورتیکواستروئیدها و برخی داروهای ضد دیابت، اینها همه می توانند باعث تورم شوند. نسخه هایی که برای معالجه بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مانند داروهای پرامپیکسول و ممانتین استفاده می شود نیز می توانند باعث بیماری ورم در سالمندان و ایجاد احتباس مایعات در بدن شوند.

راه های درمانی ادما

در مراقبت از  فردی که دچار بیماری ادما شده است، توجهات پزشکی، بسیار لازم است. در صورت عدم درمان این بیماری در مراحل اولیه، می تواند منجر به تورم دردناک، مشکل در راه رفتن، سفتی، کشیدگی یا خارش پوست، عفونت، زخم، گردش خون ضعیف، کاهش کشش در شریان ها، رگ ها و مفاصل یا زخم های پوستی شود. مراقبان خانواده اگر فردی را مشکوک به ورم یافتند، باید فوراً با پزشک مشورت کنند. ممکن است پزشک برخی از داروها را به منظور کنترل شرایطش، تغییر دهد.

البته، درمان علت اصلی که باعث تورم در فرد شده است، هدف اصلی است. در موارد شدید، ممکن است از دیورتیک ها برای از بین بردن مایعات اضافی از طریق ادرار استفاده شود. در حالی که این داروها مؤثر هستند، آنها همچنین می توانند ویتامین ها و مواد معدنی مهم در بدن را از بین ببرند، بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و نظارت پزشک برای استفاده موثر از داروها، بسیار مهم است.

تاریخ انتشار: شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11