به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

برونشیت حاد و مزمن چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت برونشیت حاد و مزمن

برونشیت بیماری ایست که در پی آن لوله های برونش، همان لوله هایی که هوا را به ریه های ما می رسانند ملتهب شده و موکوس تولید می کنند. سرفه ای که در پی موکوس ایجاد می شود اولین علامت ابتلا به این بیماری است. علائم این بیماری شامل خس خس (صدای سوت زدن و یا جیر جیر هنگام تنفس)، درد قفسه سینه و احساس ناراحتی در این بخش،تب پایین وتنگی تنفس.دو نوع برونشیت وجود دارد:حاد (کوتاه مدت) و مزمن (مداوم). هردو نوع راه های تنفسی را محدود و با ایجاد سرفه تنفس و دریافت اکسیژن کافی را دشوار می کنند.

برونشیت حاد

عقونت های باکتریایی، ویروس هایی که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می شوند و عوامل دیگری که موجب تحریک ریه ها می شوند سبب بروز برونشیت حاد می شوند. ویروس ها و باکتری ها از طریق هواپخش شده و زمانی که شخص بیمار سرفه می کند و یا از طریق تماس فیزیکی (به عنوان مثال دست هایی که شسته نشده اند)بیماری را منتقل می کنند. این بیماری معمولا جند روز بعد از وارد شدن ویروس شروع شده و 3 تا10 روز ادامه می یابد. سرفه های ناشی از این بیماری ممکن است تا چند هفته پس از برطرف شدن عفونت ادامه داشته باشد. عوامل مختلفی خطر مبتلا شدن به برونشیت حاد را افزایش می دهند. مواردی مثل دود تنباکو(حتی دود سگار)،آلودگی هوا،گردو خاک و دود همه عواملی هستند که در این امر دخیل اند. اجتناب از این مواردی که به ریه آسیب می رساند می تواند خطر ابتلای شما به این بیماری را به میزان زیادی کاهش دهد. اگر فکر می کنید به این بیماری دچار شده اید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز به طی دوره های جدی تر مراقبت و یا تجویز داروی ضد سرفه یا داروهای آنتی بیوتیک داشته باشید.

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن یک بیماری جدی است و زمانی اتفاق می افتد که پوشش  لوله های برونش تحریک شده و همواره ملتهب باشند. در واقع زمانی به این بیماری دچار شده اید که حد اقل 3 ماه از سال و بدون هیچ دلیل مشخص دیگری سرفه داشته باشید. سیگار کشیدن دلیل اصلی بروز این بیماری است. ویروس ها و یا بکتری ها می توانند به راحتی لولو های برونش تحریک شده را آلوده کنند. وقتی این اتفاق می افتد،وضعیت بیمار دشوار تر می شود و مدت بیماری افزایش می یابد. زمانیکه علائم بیماری تشدید می شود گاهی برخی بیماران مبتلا به این بیماری مدتی بستری می شوند. برونشیت مزمن یک بیماری جدی و دراز مدت است. تشخیص و درمان اولیه به همراه ترک سیگار و دوری از هر گونه عوامل تحریک کننده می تواند به حفظ کیفیت زندگی بیمار کمک کند. برونشیت مزمن درمان نشده ممکن است ببه یک بیماری ریوی مزمن و انسداد ریه تبدیل شود. یک برنامه در مان جامع می تواند ناراحتی و دردهای این بیماری را به حداقل برساند.متاسفانه شانس بهبود کامل برای کسانی که به برونشیت مزمن دچار هستند کم است.

تاریخ انتشار: خرداد ۲۴, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11