به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

بیماری دیابت و مراقبت‌های پوستی در سالمندان

بیماری دیابت یا همان بیماری قند، که متاسفانه بسیاری را به خود مبتلا کرده است، یک نوع اختلال متابولیک یا سوخت‌وسازی در بدن است که به واسطه‌ی آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود؛ یا بر عکس، مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می‌شود، در نتیجه انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد نرمال خود را انجام بدهد. در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت‌وساز کامل گلوکوز، کاهش می‌یابد.

بیماری دیابت به دو روش به پوست آسیب می‌رساند. اگر سطح قند (گلوکز) خون یک فرد مبتلا به دیابت بالا باشد، آب بدن کاهش پیدا می‌کند. با کاهش آب در بدن، پوست دهیدراته و خشک می‌شود. دلیل این رخداد این است که بدن برای دفع قند اضافی، آب بدن را به ادرار تبدیل می‌کند. خشکی پوست منجر به خارش می‌شود. قند خون با یک رژیم غذایی خوب قابل کنترل است.

پوست خشک در افراد مبتلا به بیماری دیابت بسیار معمول است، و باید بیشتر توجه شود. در بدن فرد مبتلا به بیماری دیابت، خشکی پوست منجر به سوزش و خارش شده و شرایط را برای او دردآور می‌کند. همچنین خشکی پوست می‌تواند منجر به ترک خوردن آن شود. ترک پوست، راه را برای ورود میکروب‌ها به بدن و ایجاد عفونت هموار می‌کند. اگر گلوکوز خون افزایش پیدا کند، میکروب‌ها را تغذیه کرده و عفونت را بدتر می‌کند. پوست نواحی ران پا , ساق پا و نیز آرنج‌ها می‌تواند خشک شود.

یکی دیگر از علل خشکی پوست در افراد مبتلا به بیماری دیابت، گردش خون ضعیف است. نرسیدن خون کافی، نه‌تنها زمان بیشتری را برای درمان زخم‌ها صرف می‌کند، بلکه موجب تخریب اعصاب ریز هم می‌شود.

آسیب عصاب ریز می‌تواند میزان عرق کردن را در افراد کاهش بدهد. خشکی پوست در افرادی که کمتر عرق می‌کنند، بیشتر شایع است. عرق کردن به پوست کمک می‌کند که نرم و مرطوب بماند. کاهش تعریق در ران و ساق پا باعث خشکی پوست این نواحی می‌شود.

خشکی پوست ناشی از بیماری دیابت قابل درمان است.

مراقبت از بیمار دیابت در خانه سالمندان

نکاتی برای مراقبت از پوست در صورت ابتلا به بیماری دیابت:

 • قند خون خود را کنترل کنید.
 • برای حفظ سلامت و رطوبت پوست‌تان، مقادیر زیادی مایعات ( مانند آب ) بنوشید.
 • لباس زیر «تمام نخ» بپوشید. پارچه‌های نخی این امکان را فراهم می‌کنند که هوا در اطراف بدنتان بهتر جریان پیدا کند.
 • از پوست خود در برابر نور خورشید، با کرم‌های ضد آفتاب حداقل SPF15 محافظت کنید.
 • برای حفاظت از پوست خود در برابر سرما یا باد؛ صورت، گوش‌ها و بینی خود را پوشانده و کلاه به سر کنید.
 • برای جلوگیری از شکاف پوست لب‌ها، ان‌ها را چرب کنید.
 • از محصولاتی که در پوست شما واکنش‌ و حساسیت ایجاد می‌کنند، استفاده نکنید.
 • زیاد حمام نکنید و در صورت استحمام با آب ولرم دوش بگیرید. از حمام بسیار داغ اجتناب کنید؛ اگر پوست خشک است، آن را بدتر می‌کند.
 • بعد از این‌ که خود را با یک صابون ملایم شستشو دادید، اطمینان حاصل کنید که به‌خوبی پوست‌تان را آب کشیده و خشک کنید. بنابراین نواحی از بدن مانند زیربغل‌ها، زیر سینه‌ها، بین پاها و بین انگشتان پا که ممکن است آب به آن‌ها نرسیده باشد، بررسی کنید.
 • پس از شستشو و خشک کردن پوست خود، از یک لوسیون مرطوب‌کننده برای جلوگیری از خشک شدن پوست، استفاده کنید؛ از دکتر خود بخواهید که یک لوسیون یا کرم به شما پیشنهاد کند.
 • پس از شستشو، پوستتان را بررسی کنید. مطمئن شوید که هیچ‌ گونه خشکی، قرمزی و یا ناحیه دردناکی در پوست خود نداشته باشید، زیرا ممکن است به عفونت منجر شود.
 • هر گونه مشکل پوستی را در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: Diabetes and Skin Care

تاریخ انتشار: مهر ۶, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11