به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

بی اختیاری ادراری در بزرگسالان باعث بیداری های شبانه می شود ( بخش اول)

مراقبین سلامت بزرگسالان، همیشه باید به علائم بی اختیاری ادراری در سالمندشان، توجه نمایند. بی اختیاری ادراری شرایطی ویژه است که پزشکان و پرستاران و مراقبین سلامت  باید همواره علائم آن‌ را در سالمندان جستجو کنند. از آنجایی که این امر بر کیفیت زندگی سالمند تاثیر می گذارد و خطر بیماری و مرگ  و میر(اغلب به علت سقوط یا همان افتادن)  را به همراه دارد، این موقعیت ویژه باید در طی ملاقات پزشک و بیمار شناسایی شود. شناخت علل اساسی و عوامل پر ریسک و عواقب آن، در به کارگیری مناسب ترین استراتژی  برای مدیریت  این موقعیت ویژه، ضروری است. درمان های دارویی و غیر دارویی ، برای کمک به سالمند جهت مدیریت و کنترل این شرایط خاص تجویز می شوند.

بی اختیاری ادراری در پیری امری شایع است که اغلب سالمندان از آن شکایت می کنند. با این وجود وقتی که سالمندان به خاطر این مساله ی مهم به کلینیک ها مراجعه می کنند، برخی از پزشکان و بیمارستان ها، از پذیرش آنها خودداری می کنند و این مساله را به عنوان روند پیری و سالخوردگی امری اجتناب نا پذیر، می دانند. با این وجود بی اختیاری ادراری باعث پریشانی زیاد و کاهش کیفیت زندگی می شود. این امر با عواقب بسیار جدی مانند افسردگی، انزوای اجتماعی و خطر بزرگتری همچون مرگ مرتبط است.

در این مقاله به بررسی مفاهیمی که باعث تخلیه مکرر شبانه سالمندان می شود، می پردازیم. ما با دو سناریو در مورد دو بیمار شروع خواهیم کرد تا به درک این مفاهیم کمک کنیم؛ در انتهای مقاله ها ما در مورد مناسب ترین راهبردهای مدیریت برای این دو بیمار بحث خواهیم کرد.

 

مورد اول : یک مرد 82 ساله با خستگی مفرط

یک مرد سفید پوست 82 ساله با سابقه فشار خون بالا، دیابت و سرطان پروستات خوش خیم ، به پیش پزشک خود رفته و از خستگی مفرطش شکایت می کند. او  به سختی از خواب بیدار می شود و وظایف روزانه خود را با مشقت انجام می دهد. او  در طول هر 1 الی 2 ساعت از شب  برای ادرار کردن بیدار می شود  و خروج ادراری آهسته دارد و احساس تخلیه ناقص مثانه می کند.

او می گوید از صدای بلند خرو پفش همسرش بیدار می شود. همچنین می گوید اخیرا یک تصادف با ماشینش داشته که علتش به خواب رفتنش در موقع رانندگی کردن بوده است.

 

مورد دوم : یک زن 85 ساله مبتلا به بی اختیاری ادراری

یک زن سفید پوست 85 ساله که دارای  7 فرزند می باشد به پیش پزشک خانوادگی شان رفته و  برای بیدار شدن  های مکرر از خواب شبانه  برای دفع ادرار به تعداد حداقل 4 بار در شب، شکایت می کند. این شب ادراری های مکرر، گاهی اوقات هم منجر به خیس شدن بستر و یا خیس شدن پوشک مخصوص بزرگسالان که می پوشد، می شود. همچنین در طول روز نیز بوسیله ادرار کردن فوری و مکرر، آزرده می شود. او دیسوریا و هماتوریا ی خود را انکار می کند. در تاریخچه ی بیماری های وی، فشار خون بالا و بی اختیاری ادراری موجود می باشد. داروهای فعلی آن عبارتند از دیلتایزم (Cardizem)، متوپرولول (Toprol) و اکسیوبوتینین (Ditropan). .

 

در این دو مورد چه فاکتورهای جز علائم و شرایط بی اختیاری ادراری محسوب می شوند؟

بهترین راه برای کمک به این بیماران چیست؟

اگر چه بی اختیاری ادراری  به عنوان یک مساله ی ناخوشایندی که از طریق احساس نیاز به ادرار کردن ، حتی  برای یک بار در شب تعریف شده است، بسیاری از کارشناسان معتقدند که از لحاظ بالینی زمانی قابل بررسی است که بیمار حداقل دو بار در طول شب از خواب بیدار شده باشد.

در بزرگسالان سالخورده، بی اختیاری ادراری به جای اینکه مساله ای نادر باشد، امری کاملا طبیعی است. مطالعات انجام شده بین سال های 1990 تا 2009 نشان می دهد که 68.9٪ تا 93٪ مردان 70 ساله و بزرگتر، حداقل یکبار در شب نیاز به تخلیه ی مثانه، پیدا می کنند. شیوع این امر در میان زنان  کمتر است. تا حدودی پایین تر از نرخ 74.1٪ تا 77.1٪ است.  در کل، شرایط قابل توجه بی اختیاری ادراری در اکثریت سالمندان وجود دارد. بیش از 60 درصد مردان و زنان سالمند دچار این مساله هستند.

یک مطالعه اتریشی گزارش می دهد که مردان سالخورده میانگین دفعات ادرار 2.8 بار تخلیه مثانه در شب داشتند، در حالی که زنان به طور قابل ملاحظه ای افزایش دفعات تخلیه مثانه به میانگین بیش از 3.1 بار در شب را داشتند. زنان نیز از این عارضه بیشتر ناراحت شدند و کیفیت زندگی آنها به طور قابل توجهی کاهش یافت. در مطالعه دیگری، بی اختیاری ادراری سفید پوستان(نسبت حجم ادرار شبانه به حجم ادرار 24 ساعته) نسبت به آسیایی ها بیشتر بود. از سوی دیگر، آسیایی ها دارای شاخص ظرفیت مثانه  بالاتری نسبت به سفید پوستان بودند. (برای تعریف شاخص های مختلف نوتاریا،  متن زیر را بررسی کنید.) این اطلاعات نشان می دهد که بی اختیاری ادراری ممکن است یک مشکل بزرگتر برای سفید پوستان سالخورده نسبت به سایر گروه های نژادی باشد.

در یک مطالعه ی اپیدمیک در سوئد گزارش شده است که میزان مرگ و میر ناشی از بی اختیاری ادراری برای مردان و زنانی که بیش از 3 بار در شب، نیاز به تخلیه ادرار پیدا می کنند، نسبت به کسانی که به دیابت و یا بیماری قلبی و یا دچار سکته مغزی می شوند، حدود 6 برابر است. چرا که اگر سالمند مبتلا به بی اختیاری ادراری نشانه های این مساله مهم را جهت بررسی به پزشک خود نگوید، به ناچار مجبور به مواجه با این مساله و خود مدیریتی می شود که در اغلب موارد این خود مدیریتی ها راهکارهای نا کارامدی برای سالمند دارند.  این راهکارها می توانند از این قبیل باشند که سالمند مبتلا به بی اختیاری ادراری، سعی کند با احتباس کردن مایع ادرار درون مثانه ی خود، کنترل کند. از دیگر راهکارهای نا کارامد منزوی کردن خود و روربه رو نشدن با اجتماع توسط سالمند می باشد. همه ی این راهکارها سبب آسیب فراوان به سالمند خواهد شد.

برای مطالعه بخش دوم، اینجا کلیک نمایید.

تاریخ انتشار: مرداد ۱۵, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11