به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

بی اختیاری ادراری در بزرگسالان باعث بیداری های شبانه می شود ( بخش دوم )

چه چیزی سبب بی اختیاری ادراری می شود؟

تقریبا در همه ی موارد بی اختیاری ادراری در سالمندان، علت چند وجهی دارد. پیشرفت سن در میان این عوامل مهمترین عامل است. افزایش سن باعث تغییرات ساختاری در سیستم دفع ادرار می شود. این تغییرات شامل کاهش ظرفیت مثانه، کاهش سرعت جریان ادرار موقع تخلیه و کاهش توانایی نگه داشتن ادرار می باشد.

پایین آمدن عملکرد کلیه با افزایش سن نیز باعث عدم  توانایی نگه داشتن ادرار می شود. همچنین تغییرات هیستولوژیک در عضله دتروسر منجر به تضعیف مثانه می شود و همراه با افزایش فعالیت عضله دتروسر، منجر به افزایش دفع ادرار می گردد. دفع ادرار شبانه یا تولید بیش از حد ادرار شبانه در بیماران مبتلا به بی اختیاری ادراری رایج است. اگرچه پاتوفیزیولوژی ادرار شبانه هنوز مشخص نیست، برخی از محققان معتقدند که سطح پایین هورمون (ADH) در شب باعث بوجود آمدن این مساله است.

در بیماران مبتلا به بی اختیاری ادراری در شب، میزان ADH  به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد یا به طوری کاهش می یابد که  اصلا قابل اندازه گیری نمی باشد، یعنی می توان گفت که محو شده است که این خود باعث افزایش ادرار شبانه می شود. در برخی موارد شدیدتر، سطوح پایین ADH  باعث تخلیه ادرار شبانه تا 85 درصد کل حجم ادراری که در 24 ساعت بدن می تواند تخلیه کند، می شود.

علل دیگر بی اختیاری شبانه عبارتند از احتباس مایعات در بیمارانی که ورم  و یا  اختلال تنفسی دارند. سایر تغییرات بیوشیمیایی که به بی اختیاری شبانه کمک می کنند شامل کاهش میزان ملاتونین پلاسمای شبانه، افزایش سطح کای تچولامین پلاسمای شبانه، افزایش سطح پپتید سدیم پلاسمای شبانه، افزایش فشار خون و افزایش حجم کل ادرار می باشند.

کاهش توانایی ذخیره ادرار منجر به نارسایی قلبی می شود. این کاهش ظرفیت مثانه برای ادرار، با علائم تحریک پذیر و علائمی  همراهی است مانند مثانه بیش فعال ، سستی کف لگن که منجر به پرولاپس انسداد لگن می شود، و در مردان، منجر به هیپرپلازی  یا سرطان خوش خیم پروستات می شود.

ورودی های عصبی به مثانه نیز ممکن است دچار اختلال شود، همانطور که در بیماران مبتلا به دیابت و یا تنگی نخاعی، منجر به احتباس مزمن ادراری، اختلال عملکرد دستگاه تناسلی و بی اختیاری در ادرار می شود.

 

کدام یک از بیماران در معرض خطر قرار دارد؟

بی اختیاری ادراری به تعدادی عامل خطر ساز مربوط است.

چاقی با بی اختیاری ادراری متوسط ​​تا شدید نسبت مستقیم دارد. مطالعات نشان داده اند که هرچه شاخص توده بدنی بالاتر باشد، بیشتر باعث بی اختیاری ادراری به ویژه در زنان می شود. خوردن حجم بالای غذا در شب به دلیل کم خوردن غذا در روز که سبب ولع بالا در شب می شود همراه با افزایش بی اختیاری ادراری شبانه می باشد. فشار خون سیستولیک با افزایش تولید ادرار در شب همراه است. وقتی که مقدار ADH پلاسما نیز تغییر کرده است به بی اختیاری ادراری شبانه منجر می شود . سایر موارد مرتبط با بی اختیاری ادراری شامل موارد زیر است: بیماری ریه، نارسایی احتقانی قلب، شرایط مختل شدن مغز و اعصاب (مانند بیماری آلزایمر و پارکینسونیسم) و بیماری کلیوی مزمن. داروهایی که با بی اختیاری ادراری شبانه ارتباط دارند شامل مهار کننده های کولین استراز (برای دمانس)، بتا بلوکر کننده،  و مهارکننده های کانال کلسیم می باشند.

عوامل خطر ساز سبک زندگی مثل الکل و قهوه نشان داده اند که هر کدام از آنها یا به تنهایی تاثیر متوسطی بر بی اختیاری ادراری دارند. سیگار کشیدن بر طبق تحقیقات، هیچ ارتباطی با بی اختیاری ادراری شبانه، ندارد. اختلافات فصلی نیز عامل موثری در بی اختیاری ادراری شبانه می باشد. مثلا در فصل زمستان بی اختیاری ادراری شبانه، افزایش می یابد.

 

پیامدهای بالینی بی اختیاری شبانه ادراری چیست؟

پیامدهای بی اختیاری ادراری شبانه متنوع هستند و شناسایی آنها برای رسیدن به درمان مناسب بسیار مهم هست. کیفیت زندگی سالمندان می تواند به شدت تحت تاثیر این پیامد ها  قرار گیرد، و اگر بی اختیاری شبانه بدون درمان باقی بماند، ممکن است منجر به ناراحتی شدید و حتی مرگ شود. بیماران سالمند ممکن است به طور همزمان احساس ناتوانی، ناامیدی، پریشانی و سردرگمی کنند. افرادی که دچار بی اختیاری ادراری شبانه هستند ممکن است ترسشان نسبت به سقوط یا افتادن، به طور خود به خود، افزایش یابد و این ممکن است منجر به اختلال در روابط شخصی شان شود.

صدمات ناشی از افتادن: بی اختیاری ادراری شبانه می تواند به بیماران سالخورده آسیب  برساند، از قبیل شکستگی های لگن که به علت سقوط یا افتادن، به طور قابل توجهی در میان سالمندان مبتلا به بی اختیاری ادراری شبانه افزایش می یابند. معمولا این قبیل از اتفاقات  زمانی می افتد که سالمند به دلیل پایین آمدن از تخت خواب و یا به حمام رفتن، تعادل خود را از دست داده و سقوط می کند. علاوه بر این در طول روز، کمبود خواب و یا خواب سطحی، منجر به خواب آلودگی روزانه و اختلال در درک محیط وعدم تعادل، و به دنبال آن افزایش خطر سقوط می شود.

عوارض عدم تحرک و نیاز به جراحی در بسیاری از موارد منجر به ضعف، افزایش خطر عفونت، زخم های دهانی و مرگ می شود. ریسک شکستگی های لگن می تواند بیماران سالخورده مبتلا به بی اختیاری ادراری شبانه را  بترساند چرا که همواره خطر سقوط و افتادن را با خود به همراه دارند. بی اختیاری ادراری شبانه می تواند منجر به این تفکر در ذهن سالمند شود که بسیار پیر شده است.

کاهش کیفیت زندگی :

هزینه های تخمین زده شده مربوط به بی اختیاری ادراری شبانه که افراد سالخورده به آن دچار هستند، حدود 1.5 میلیارد دلار در سال است.

عوارض طولانی مدت (مثلا ضعف، خواب نا کافی ، چاقی، کاهش انرژی) افزایش میزان مرگ و میر به طور کلی، به ویژه در بیمارانی که بیش از سه بار تخلیه ادرار در شب داشته اند،گزارش شده است. کلا بیماران سالخورده با داشتن بی اختیاری ادراری شبانه، نیاز بیشتری به مراقبت های اضطراری دارند . بی اختیاری ادراری همچنین شرایط دیگری را نیز ممکن است به همراه داشته باشد، مانند زوال عقل، که ریسک بی اختیاری ادراری در سالمندان را افزایش می دهد. در بیماران مبتلا به سکته مغزی، بی اختیاری ادراری شبانه، شایع ترین علائم اختلال دستگاه ادراری است و تأثیر عمده ای بر زندگی روزانه ی سالمند دارد. اختلال خواب یکی دیگر از پیامدهای مهم این بیماری است. در یک نظرسنجی، 34 فرد سالمندکه دارای بی اختیاری ادراری شبانه بودند به خاطر خواب ناکافی که داشتند ، دچار ناراحتی شده بودند. از آنجایی که بیمار سالخورده از خواب چندین بار در طول شب بیدار می شود، بی اختیاری ادراری شبانه منجر به خستگی مفرط برایش می شود.

افسردگی ممکن است به خواب ضعیف مرتبط باشد، چرا که مردانی که برای تخلیه ادرار دو بار و یا بیشتر از خواب بیدار می شوند بیشتر از سایر افراد به افسردگی مبتلا می شوند.

بیمار تنها فردی نیست که از خواب بیدار می شود؛ بنابراین اعضای خانواده بیمار و یا همسرش نیز از این واقعه رنج می برند. بنابراین این امر شگفت آوری نمی باشد  که اختلال خواب ناشی از بی اختیاری ادراری شبانه در سالمندان، به عنوان دلیل اصلی گماشتن آنها توسط بستگانشان به خانه های سالمندان به شمار می رود.

خطر ابتلا به این بیماری بی اختیاری ادراری شبانه در بیماران سالمند مبتلا به بیماری قلبی عروقی بالاتر است. رابطه ی تغییرات همودینامیک (افزایش فشار خون و ضربان قلب) همراه با بیداری و خواب ناکافی، ممکن است موجب افزایش فشار خون قلبی و عروقی شود که منجر به حوادث قلبی و عروقی می گردد.

برای مطالعه بخش اول، اینجا کلیک نمایید.

بخش سوم ( آخر ) به زودی منتشر خواهد شد.

تاریخ انتشار: مرداد ۱۷, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11