به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

تفاوت‌های کلیدی میان انواع روش های نگهداری از سالمندان در خانه های سالمندان

پیدا کردن یک شیوه جدید برای زندگی سالمندان گاه می‌تواند مشکل باشد. به‌خصوص برای پرستارانی که با جزئیات ریز گزینه‌های شیوه‌ی زندگی فرد سالمند موردنظر آشنا نباشند. برای یافتن بهترین برنامه‌ی متناسب با شیوه‌ی زندگی سالمندان، باید انواع اطلاعات مربوط به خانه‌داری، مراقبت‌های در دسترس و همچنین تفاوت‌های کلیدی میان آن‌ها را بشناسید.

نگهداری از سالمندان با توجه به شرایط جسمانی و فیزیکی آنان می تواند با شیوه های متفاوتی صورت بگیرد. نگهداری از سالمندان، بدون نیاز به مراقبت یا زندگی مستقل (Independent Living) که از آن به اختصار با عنوان IL یاد می شود از یک سو و از سوی دیگر در مرحله بالاتر ، زندگی تحت مراقبت سالمند (Assisted Living) می باشد. در روش AL نگهداری از سالمند به معنای آن نیست که کارهای شخصی سالمند و فعالیت های روزمره او محدود شود .   این فرایند اقامتی، مجموعه‌ای از خدمات و حمایت‌های مراقبتی را ارائه می‌دهد. بیایید نگاه دقیق‌تری بر تفاوت‌ها و نیز شباهت‌های میان این دو نوع از شیوه‌ی زندگی سالمندان داشته باشیم.

شرایط محل نگهداری از سالمندان در IL و AL

زندگی سالمندان در مراکز نگهداری از سالمندان به معنای آن است که طیف گسترده ای از فعالیت های روزانه ، با برنامه سازمان مربوطه انجام بپذیرد. اما با توجه به اینکه سالمند تحت مراقبت نوع IL یا AL باشد ، این مراقبت ها می تواند به گونه متفاوتی انجام شود. در حالت بدون نیاز به مراقبت یا IL ، سالمندان (افراد بالای 55 سال اجازه ورود به چنین برنامه هایی را دارند) در خانه هایی مستقل سکونت دارند و فعالیت های نگهداری مربوط به اموری مانند خانه داری ، اتو کشی ، کمک در پذیرایی از مهمان و سایر امور و فعالیت های روزانه.

نقطه مشترک در محل نگهداری از سالمندان در IL و AL ، این است که در هر دو نوع پزشک یا تیم پزشکی ای در مجموعه اقامتی مستقر می باشد . در صورتی که پزشک مقیم در مجموعه ، از نظر امنیتی وضعیت جسمانی سالمند را در حالتی ببیند که می تواند فعالیت های شخصی را بدون در خطر انداختن خود انجام دهند ، اجازه داشتن آشپزخانه را در محل اقامت به آن ها خواهند داد. در واقع زندگی در روش بدون نیاز به مراقبت ، مانند زندگی در خانه های کوچک و معمولی مستقل می باشد.

از طرف دیگر زندگی در مراکز نگهداری IL به معنای کنترل و کمک بیشتر از سوی سازمانها می باشد. برای سالمندانی که نیاز به مراقبت هایی مانند حمام کردن ، لباس پوشیدن ، انجام امور روزانه و … دارند، زندگی تحت مراقبت آرامش و آسایش را برای خود سالمند و سایر افراد فراهم می آورد.

وسایل رفاه و خدمات مراقبتی

نگهداری از سالمندان در مراکز IL با هدف تامین استقلال سالمند صورت می پذیرد. به همین منظور فعالیت هایی چون ، زمین آرایی ، آشپزی ، کمک در پذیرایی را شامل می شود. در برخی از مراکز نگهداری از سالمندان IL به منظور حفظ زندگی اجتماعی ، مجتمع های پذیرایی در نظر گرفته شده که سالمندان بتوانند با پذیرایی از مهمانان خود ، روابط اجتماعی شان را حفظ نمایند. با این حال، آن‌ها کارمندان تمام‌ وقتی ندارند که برای ارائه خدمات سرپرستی یا مراقبت‌های پزشکی اختصاص داده شده باشند.

رجینا والاس، مدیر برنامه‌های آپارتمان‌های مستقل سالمندن برای Hebrew Home در نیویورک می‌گوید «از مزایای اصلی جوامع زندگی بدون نیاز به مراقبت (IL communities) دریافت کمک برای غذا خوردن و وظایف خانه‌داری و نگهداری، همانند داشتن یک ساختمان مرکزی خدمات مهمان‌نوازی برای حفظ روابط اجتماعی سالمندان است. این امر در حقیقت به معنی مراقبت‌های فیزیکی در این‌گونه جوامع نیست.»

از سوی دیگر در AL یا زندگی تحت مراقبت، به سالمندانی که نیازمند کمک در فعالیت‌های روزمره‌ی زندگی مانند حمام کردن، پوشیدن لباس، شست‌وشوی لباس‌ها و مصرف داروها هستند، کمک می‌شود. اعضای کارکنان، شامل حداقل یک متخصص پزشکی (معمولا یک پرستار متخصص تصدیق‌شده) به صورت ۲۴ ساعت شبانه روز در اختیار ساکنین AL هستند. با این حال، جوامع AL برای سالمندان با بیماری‌های شدید روانی یا جسمی، مراقبت‌های عملی ویژه یا مراقبت‌های پرستاری بامهارت ارائه نمی‌کنند.

هر دو جوامع AL و IL دارای برنامه‌های تفریحی هستند که متناسب با استعدادها و توانایی‌های ساکنین است. فعالیت‌های رایج این برنامه‌ها شامل بازی‌های شبانه، بازدیدهای کوتاه، گروه‌های گفتگو و حمایتی، جشن‌های تعطیلات، کلاس‌های ورزشی و کلاس‌های ادامه تحصیلات است. همچنین آن‌ها خدمات حمل‌و‌نقل در جهت انتقال ساکنین برای ملاقات پزشک، فروشگاه‌های موادغذایی و سایر کارها، ارائه می‌کنند.

منبع: Key Differences Between Independent Living and Assisted Living

تاریخ انتشار: آبان ۱, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11