به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

تفاوت میان کلسترول «خوب» و «بد» چیست؟

تفاوت میان کلسترول «خوب» و «بد» چیست؟

 

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده‌ای مومی شکل و نرم و متشکل از چربی است که در جریان خون و همه‌ی سلول‌ها وجود دارد. کلسترول که یکی از مواد مهم و مورد نیاز بدن است در ساخت غشای سلولی، ساخت و ترمیم دیواره‌ی رگ‌های خونی، تولید برخی هرمون‌ها و غیره فعالیت می‌کند.
انواع مشخصی از لیپوپروتئین‌ها وجود دارند که کلسترول خون شما را شامل می‌شوند و هر کدام به نوبه‌ی خود بر خطر بیماری‌های قلبی تاثیر می‌گذارند.

لیپوپروتئین کم‌چگالی یا LDL (Low density lipoproteins)

لیپوپرونئین کم‌چگالی یا LDL کلسترول «بد» نامیده می‌شود. در واقع این دسته از لیپوپروتئین‌ها کلسترول را به بافتهای خارج کبدی انتقال می‌دهند. LDL، بیشترین مقدار کلسترول را در خون منتقل می‌کند و کلسترول LDL منبع اصلی تخریب ساخت دیواره‌ی رگ‌ها و انسداد آن‌ها است. بنابراین هر چه بیشتر کلسترول LDL در خون سالمندان وجود داشته باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی سالمندان را تهدید می‌کند. اگر شما بیماری قلبی دارید یا خطر بسیار بالایی برای توسعه‌ی بیماری قلبی شما را تهدید می‌کند و LDL شما 100 mg/dLor یا بالاتر است، احتمالا کلسترول شما بسیار بالا باشد.

لیپوپروتئین پرچگالی یا HDL (High density lipoproteins)

لیپوپروتئین پرچگالی یا HDL کلسترول «خوب» نام دارد. HDL، کلسترول جاری در خون را از سایر اعضای بدن به کبد منتقل می‌کند که این عملکرد به دفع آن از بدن منجر می‌شود. بنابراین لیپوپروتئین پرچگالی به حفظ کلسترول برای ساخت دیواره‌ی رگ‌ها کمک می‌کند. اگر سطح کلسترول HDL در خون شما کمتر از 40 mg/Dl است، شما در خطر بسیار قابل توجه‌ای بالاتر از بیماری قلبی قرار دارید. هر چقدر که میزان کسترول HDL شما بالاتر باشد، بهتر است. میانگین کلسترول HDL برای مردان در حدود 45 mg/dL و برای خانم‌ها در حدود 55 mg/dL است.

تری گلیسرید (Triglycerides)

یکی از اشکال چربی که در خون منتقل می‌شود تری گلیسرید است. بیشترین میزان چزبی بدن شما در شکل تری گلیسرید در بافت‌های چربی ذخیره می‌شود. تنها بخش کوچکی از تری گلیسرید در خون یافت می‌شود. سطوح بالای تری گلیسرید خون به تنهایی لزوما منجر به تصلب شریان (atherosclerosis) نمی‌شود. اما برخی از لیپوپروتئین‌هایی که در تری گلیسرید غنی هستند نیز شامل کلسترول می‌شوند که منجر به تصلب سریان در افراد با تری گلیسرید بالا می‌شود و تری گلیسرید بالا اغلب با سایر عوامل مانند HDL پایین یا گرایش به دیابت در آینده همراه است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد. بنابراین تری گلیسرید بالا می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل لیپوپروتئینی باشد که منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود.

 

منبع: good bad cholesterol levels

 

بیشتر بخوانید:  علت مشکلات تغذیه در سالمندان چیست و در رابطه با آن چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟

 

تاریخ انتشار: آبان ۲۸, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11