به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

حقایقی در مورد بوی سالمندان – آیا مرتبط به بهداشت است یا غیر قابل جلوگیری می باشد؟

بسیاری از مردم با بوی خاصی که بعضا در مرکز مراقبت از سالمندان،خانه های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به مشام می رسد آشنا هستند، این بو که بیشتر شبیه چربی های گیاهی یا آلودگی های محیطی است در بین  اغلب مردم ایالات متحده به نام <بوی سالمندان >مشهور است.

این رایحه اغلب به اشتباه به بهداشت ضعیف نسبت داده می شود اما در حقیقت یک واقعیت غیر قابل اجتناب از آناتومی بدن انسان است که سبب می شود این بو تنها در افراد مسن ظاهر شود.

بعضا این اصطلاح برای بوی غیر طبیعی به کار می رود درحالیکه این رایحه امری طبیعی است که اگر ما هم روزی به سن سالمندی برسیم حتما با آن مواجه می شویم.

چه عواملی سبب بروز مشکل بوی سالمندان می شود؟

بر اساس یک مطالعه منتشر شده توسط مجله تحقیقات پوست آمریکا، افزایش nonenal  به طور مستقیم با پیری در ارتباط است.

nonenal  در واقع یک ترکیب شیمیایی است و زمانیکه اسیدهای چرب اشباع نشده امکا7 در پوست از طریق اکسیداسیون تخریب می شوند ایجاد شده و تولید بوی سالمندان می کند.

وقتی به 40 سالگی قدم می گذاریم زنان و مردان به صورت طبیعی در پوست خود اسیدهای چرب بیشتری تولید می کنند که در واقع یک سیستم دفاع طبیعی است که با کاهش آنتی اکسیدان بروز می کند.

تغییرات هورمونی menopause  می تواند این فرایند را تشدید کند.

همانطور که با افزاش سن پوست ضعیف تر می شود،روغن های طبیعی بدن سریعتر تولید شده و به شکل غیر طبیعی زیاد می شوند. این عامل در سنین جوانی در بدن بروز نمی کند.

این چربی ها از آنجایی که در آب حل نمی شوند حتی با شستشوی کامل هم از روی پوست پاک نمی  شوند. به این ترتیب بوی نامطلوب بر روی بدن، لباس ها و آنچه سالمندان با آن در ارتباط هستند و حتی در تمیز ترین خانه سالمندان باقی می ماند.

آیا می توان از نوننال رهایی یافت؟

اگرچه با پیروی از یک سبک زندگی سالم می توان بوی سالمندان را به میزان قابل توجهی کاهش داد اما فراموش نکنید که این بو طبیعی است و نباید به خاطر آن خجالت بکشید و یا سالمندان خود را سرزنش کنید.

اقداماتی مثل تمرینات منظم، اجتناب از استرس، عدم استعمال سیگار،مصرف نکردن مشروبات الکلی، تغذیه سالمندان به شکل مناسب، نوشیدن آب زیاد و داشتن استراحت کافی می تواند به کاهش نوننال و رایحه نامطلوب کمک کند.

هنگامی که در مورد محصولات بهداشت شخصی سخن به میان می آید، در سراسر جهان به ویژه ایالات متحده آمریکا دئودورانت های مختلفی برای از میان بردن بو های ناخوشایند مثل آمونیاک(موجود در ادرار)،اسید پروبیونیک(موجود در عرق) اسید ایزوالریک(موجود در بوی پا) و… تولید می شود اما متاسفانه این محصولات در خنثی کردن بوی سالمندان اثر گذاری کمتری دارند.

یک برند ژاپنی مدعی است به ترکیبات گیاهی دست یافته که با کمک زیره و چای سبز بر این بو غلبه کرده است. تانن های موجود در عصاره خرمالو هم به این بو غلبه می کنند.آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز به سم زدایی پوست و افزایش اثرات ضدعفونی کننده کمک می کنند. به این ترتیب استفاده از صابون هایی که از این ترکیبات تهیه شده وحتی اسپری آن بر روی پارچه می تواند بوی سالمندان را کاهش دهد.

شستشو و بهداشت شخصی سالمندان

اغلب عادات بهداشتی خوب و تمیز بودن همیشگی با استفاده از مواد و محصولات مناسب ممکن است تا 100 در صد به غلبه بر این مشکل کمک کند و همچنین سایر بوهای مزاحم و مشکلات بهداشتی هم با این روش به حداقل خود می رسند.

سعی کنید برای استفاده از هوای تازه و غلبه بر بوی سالمندان به صورت مداوم پنجره ها را باز بگذارید. با این حال متاسفانه بسیاری از افراد سالمند به دلایل مختلف از انجام این کارها سر باز می زنند.

یکی از اصولی که هنگام مراقبت از سالمندان باید همواره به آن توجه کنید بهداشت فردی و رعایت اصول بهداشتی در نگهداری از سالمندان است.

حقیقت را در مورد <بوی سالمندان> فراموش نکنید، این رایحه بخشی طبیعی از فرآیند پیری است و کسیکه آن را تجربه می کند نباید خجالت بکشد.

درحالیکه برخی بوی ناخوشایندی از سالمندان استشمام می کنند عشق و علاقه ای که به پدربزرگ و مادر بزرگ هایمان داریم سبب می شود خاطرات آن ها را در دل حفظ کنیم و از ثانیه های در کنار ایشان بودن لذت ببریم و این بو برای ما ناخوشایند نباشد و بخشی از خاطره های مان شود.

خوب است آگاهی هایمان را در مورد تغییرات مرتبط با سالمندی بالا ببریم تا به راحتی بتوانیم تشخیص دهیم چه چیزی در مواجه با سالمندان طبیعی است و چه چیزی غیر طبیعی بوده و باید نگران آن باشیم.

فراموش نکنید در هر سنی عادات سالم و مراقبت های کافی و حرفه ای می تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

نتیجه گیری

افزایش چربی های پوست در سنین پیری سبب بروز بوی سالمندان است. با کمک برخی گیاه های مناسب و محصولات بهداشتی می توان این رایحه را کاهش داد.

اما فراموش نکنید این بو امری طبیعی است و نباید نگران آن باشید چراکه به معنی بروز مشکل یا بیماری خاصی در سالمندان شما نیست.

نگهداری از سالمندان می تواند استرس زا باشد اما به خاطر داشته باشید هر عامل ناشناخته ای مثل بوی سالمندان نشانه بدی نیست و شاید یک فرآیند طبیعی جسمانی حاصل از افزایش سن باشد.

منبع: The Truth About Old-People Smell

تاریخ انتشار: اسفند ۶, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11