به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

خشم چیست ؟ انواع آن و هر چه که باید در مورد آن بدانید

وقتیکه خشم به سراغ آدم می آید، انسان ها دسته ای از احساسات را تجربه می کنند، عصبانیت، نا امیدی، رنج و آزردگی، خشم بسیار شدید، از کوره در رفتن و …. اما واقعا خشم چیست؟

دکتر تینا تسینا رواندرمانگر و نویسنده این گونه بیان می کند : تماما بستگی به شما دارد: که بویسله ی خشم، بدون عملکرد نا مطلوب، رشد کنید.

به این دید بنگرید که خشم یک احساس عاطفی فزاینده ایست که وقتی چیزی نیاز به تغییر دارد، در ما بوجود می آید.

اما مساله اصلی اینجاست که تشخیص دهیم چه چیزی نیاز به تغییر دارد؟

منبع خشمتان را شناسایی کنید

خشم می تواند باعث شود تا مراقبان به طور سخت و عجولانه عمل کنند. اگر مادرتان شما را تحریک می کند، به دلیل اینکه بیماری آلزایمرش باعث شده تا دائما شکایت کند، چگونه می توانید این مساله را تغییر دهید؟ به هر حال مادرتان، مادرتان است. او به دلیل مساله شناختی نا خوشایندش اینگونه عمل می کند و گرنه قصد آزار شما را ندارد.

بدیهی است که مادرتان را نمی توانید تغییر دهید. پس چه چیزی را می توانید تغییر دهید؟ چگونه می توانید این شرایط سخت را اندکی قابل تحمل تر سازید؟

تنها چیزی که می توانید فارغ از شرایط و موقعیت همواره تغییر دهید؛ خودتان هستید.

کشف کنید، که چگونه  شرایط نا امید کننده  را توصیف  می کنید و خشمتان را توضیح دهید. اینکار باعث می شود تا یاد بگیرید که  خشمتان را به طور موثرتری مدیریت کنید.

خشمتان را چگونه تعریف می کنید؟

بدانید خشمتان از چه نوعی است، اینکار به شما کمک می کند تا واکنشتان به شرایط نا امید کننده،  بهتر مدیریت کنید.

خشم واکنشی

تصور کنید که در آزاد راه مشغول رانندگی هستید، و طبق سفارش پزکشتان به آرامی رانندگی می کنید، ناگهان راننده ای به سرعت از ماشینتان سبقت می گیرد، در این حالت، شما به سادگی نمی توانید آرام باشید و میل شدیدی به شاخ و شانه کشیدن برای راننده مقابل و فریاد کشیدن بر سرش در یک مکان عمومی دارید. اگر تشخیص می دهید که این شرایط برای شما نیز صدق می کند، شما احتمالا نوعی از خشم را دارید که به گفته کارشناس و نویسنده ایپریل مسینی به خشم فاز سریع معروف است. مشکل این نوع از خشم این است که شما همانند یک قلدر عمل کرده و انفجار ناگهانی خشم دارید و در آن حالت، میل شدیدی به ارتکاب جرم پیدا می کنید. مسینی می گوید : افرادی که نمی توانند انگیزه اعمالشان  را کنترل کنند، بدون پردازش افکار خود عمل می کنند. آنها مردمی هستند که به سرعت با دیگران درگیر می شوند. متاسفانه این بدین معناست که افراد دیگر از برقراری ارتباط با شما اجتناب می کنند، به خاطر اینکه می ترسند شما یکدفعه با انها درگیر شده و با آنها دعوای شدیدی بکنید. همچنین تحقیقات نشان داده است که افرادی که یک سبک خشم واکنشی را نشان می دهند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی هستند.

خشم آتشفشان

شما همچنان روی خود را عوض می کنید.

تصور کنید شوهر آلزایمری شما صبح امروز  به شما می گوید “شما کی هستید؟”  شما متوجه شدید که برادرتان  به طور غیر قانونی از حساب شوهرتان برای خودش چک نوشته است. داروساز به شما دستورالعمل اشتباه برای دارو فشار خون داده است. تا به امروز، شما نا امیدی خود را به خاک سپرده اید، آرامش خود را حفظ کرده اید و همه چیز را کنترل کرده اید. اما خیلی زیاد است – شما منفجر می شوید. شما داروساز را نالایق می دانید و به او به طرز وحشتناکی می گویید که نمی تواند کار خود را درست انجام دهد و بر سرش فریاد می کشید. Masin این سبک خشم  را به آتشفشان تشبیه می کند: دوره ای طولانی خوابیدن و پس از  بیدار شدن انفجار فاجعه باری بوجود آوردن. افراد مستعد به این سبک  به درستی خشم خود را پردازش نمی کنند. او می گوید: “عصبانیت طبیعی است،” نگه داشتن آن تا زمانی که منفجر شود، موثر نیست.

خشم تهاجمی منفعل

خواهر شما درگیر پیشنهاد کمیاب شما مبنی بر  مراقبت از مادرتان برای چند ساعت است تا بتوانید به دکتر مراجعه کنید و چکابتان را انجام دهید. شما به او می گوئید که همه چیز خوب است و شما واقعا به این چکاب نیاز ندارید. دفعه بعد که او را می بینید او می پرسد که مادر چه کار می کند و شما جواب می دهید. “او خوب است؛ ” این روش منفعلانه و تهاجمی برای نشان دادن نارضایتی شما در ناسازگاری که خواهرتان ایجاد می کند احتمالا به این معنی است که وقتی عصبانی هستید، وانمود می کنید که همه چیز درست است و در عین حال رفتارهای نامحسوستان است که خشم شما را نشان می دهد. شما می توانید طرف مقابل را به دست فراموشی بسپارید یا با تعارف به همراه یک لبخند بر روی چهره خود مساله را فراموش کنید. مشکل اینجا است که تهاجمی  و منفعلانه عمل کردن می تواند شما را به مدت طولانی خشمگین نگه دارد. نگه داشتن بیش از حد طولانی خشم و انزجار باعث می شود که بسیاری از مسائل ذهنی شامل افسردگی و احساس ناراحتی ایجاد گردند.

خشم طرح ریزی

فرض کنید مادرتان به خاطر خراب کردن شام  بر سرتان فریاد می کشد. یک دقیقه بعد، وقتی گربه  به زیر پایتان می رود، شما بر سر گربه فریاد می کشید. این بدان معنی است که شما می توانید با منعکس کردن خشم خود بر دیگران نظیر حیوانات خانگی و چیزهای دیگر، با خشم خود مقابله کنید. Masini می گوید که افرادی که اغلب خشم طرح ریزی دارند این گونه عمل می کنند زیرا آنها از ابراز احساسات خود به هر کس که آنها را ناراحت می کند، ترس دارند. به جای آنکه رابطه خود با مادرتان را دچار ریسک کنید، تمرکز می کنید خشمتان را بر روی چیز بی خطر تری  مانند گربه تان فرو بریزید. طرح ریزی می تواند به طور جدی به رابطه شما با هرکسی که  می ترسید به او ابراز احساسات کنید آسیب برساند. همچنین می تواند به میزان زیادی احساس گناه پس از فاجعه بوجود آورد.

نکات مدیریت خشم برای مراقبان

آیا حداقل یک  از سه نوع خشمی که در بالا ذکر شد ، در مورد شما صدق می کند؟

اگر چنین است، در اینجا چند راهکار مدیریت خشم برای شما داریم :

این می تواند یک راهکار کلیشه ای باشد : هنگامی که عصبانی هستید از یک تا ده بشمارید، اما دلیلی وجود دارد که  می گوید این یک استراتژی مدیریت خشم می باشد. مسینی می گوید، هنگامی که عصبانی هستید و می خواهید از اتاق یا ساختمان خارج شوید، استفاده از این تکنیک به صورت قدم به قدم به شما در کنترل خشمتان کمک می کند. این تاکتیک مخصوص کسانی است که در معرض خشم انفجاری قرار دارند.

به طور مستقیم: به خوبی می توانید خشم و یا ناامیدی خود را از رفتار یک فرد یا یک وضعیت خاص تحمل کنید – تا زمانی که این کار را به نحوی نسبتا آرام و مستقیم انجام دهید. تسینا می گوید یکی از بهترین راه های ابراز خشم، این است که “به روشنی و واضح، بدون ناراحتی آنرا بیان کنید. این به ویژه در ابتدا دشوار خواهد بود. اما با تمرین، می توانید مهارت های ذهنی لازم برای تشخیص، کنترل، تفسیر و ارتباط  با احساس خشمتان  را به نحوی موثر افزایش دهید.

برگشت به عقب : تسینا پیشنهاد می کند که  در موقعیت های نا امید کننده از طریق تمرینی به نام “برگشت نوار” بر شرایط سخت خود مسلط شوید.

زمانی را که پیش از آن عصبانی بودید پیش بینی کنید. تصویر همه جزئیات را در ذهن خود داشته باشید. کجا اتفاق می افتد؟ مردم در حال انجام چه کاری هستند؟

صحنه را مانند یک نوار ویدیویی تکرار کنید و آن را یکبار بدون تلاش برای تغییر هر چیزی بنگرید. به سادگی مشاهده کنید که رویدادها چگونه شکل می گیرند.

در مورد آنچه که می خواهید در مورد آن اتفاق تغییر دهید، فکر کنید. چگونه ممکن است  پاسختان به آن وضعیت طوری باشد که شرایط را بهتر بکند؟ تسینا می گوید، در این مرحله، مهم است که به یاد داشته باشید که تنها فردی که شما واقعا می توانید آن را کنترل کنید، خودتان هستید.

دوباره  نسخه ذهنی موفق از رویارویی با شرایط را در فکرتان مرور کنید. تا زمانی که شما احساس کنید قدرت مقابله با شرایط را دارید، این عمل را تکرار کنید و دورنمای آن چیزی که در زندگی واقعی می بینید را پیش بینی کنید.

 

بر طبق گفته تسینا، بیشتر مردم به طور ذهنی تمرین می کنند تا به نا امیدی و خشم پاسخ مثبت بدهند، که به احتمال زیاد قادر خواهند بود تا در آینده به طور موثر این شرایط را کنترل کنند. او همچنین مردم را تشویق می کند تا از این تکنیک برای آماده شدن در وضعیتی که می تواند نا امید کننده و دشوار باشد استفاده کنند.

کنترل خشم آگاهانه، هر چقدر بیشتر صورت گیرد، روابط، نیز به طور موثرتری تحقق می یابند. همانطور که تسینا اشاره می کند، “آرام نگه داشتن خود، مهارت اجتماعی بسیار مهمی است. مهم نیست که چه کسی درست می گوید، یا چه کسی بحث را آغاز کرده یا اینکه او عادلانه رفتار کرده است یا خیر. مهم این است فردی که همانند بازنده ها بحث و جدل  می کند، خیلی چیزها را در مقابل از دست می دهد.

 

تاریخ انتشار: تیر ۷, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11