به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

ده نکته ی مهم و قابل توجه برای سلامتی سالمندان و کنترل عوارض پیری قسمت 1

همه ی ما می دانیم فرایندی که اغلب با سفیدی موها، چروک پوست و فراموشی همراه است، به فرایند پیری یا پیر شدن، شناخته می شود. علاوه بر این عوارض جانبی، پیری، مسائل مهم پزشکی و سلامتی را با خود به همراه دارد. امروزه جمعیت سالمندان چیزی حدود 12 درصد از جمعیت کل جهان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که تا سال 2050 جمعیت سالمندان به بیش از 22 درصد از جمعیت کل جهان می رسد. همانطور که ملاحظه می کنید جمعیت با سرعت بالایی به سمت پیر شدن به پیش می رود. به همین منظور، برای سالم نگه داشتن زندگی افراد در زمان پیری، ضرروری است که با چالش هایی که امکان دارد با آنها مواجهه شوند آشنا شویم و در جهت حل این چالش ها، برنامه ای مناسب تدوین کنیم تا سالمندان عزیزمان به طور مطلوبی با مسائل سلامتی شان و عوارض پیری مواجه شوند.

بیماری های مزمن

بر اساس گزارش شورای ملی پیری در امریکا، حدود 92 درصد از سالمندان دارای حداقل یک بیماری مزمن هستند و 77 درصد حداقل دو بیماری مزمن را دارا می باشند. بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان و دیابت یکی از شایع ترین و پر هزینه ترین بیماری های مزمنی است که باعث دو سوم مرگ و میرها در سال می شود. مرکز ملی پیشگیری از بیماری های مزمن و ارتقاء سلامتی آمریکا توصیه می کند، برای چکاب های سالانه، گرفتن یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی که به کاهش علائم بیماری های مزمن یا جلوگیری از آنها کمک می کند به دیدار یک پزشک بروید و به توصیه هایش عمل نمایید. در این میان یکی از مشکلات رو به رشد در میان سالمندان، چاقی است. با متعهد شدن به سبک شیوه زندگی سالم می توان به کاهش چاقی و بیماری های مزمن و عوارض پیری کمک شایانی نمود.

سلامت شناختی

سلامت شناختی بر توانایی فرد در فرآیند فکر کردن، یادگیری و به یاد آوردن تمرکز دارد. شایع ترین مسائل سلامت شناختی روانی که افراد مسن با آنها مواجه می شوند و از شایع ترین عوارض پیری به شمار می رود، زوال عقل، و به دنبال آن از دست دادن عملکردهای شناختی است. تقریبا 47.5 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به زوال عقل هستند که تعداد آنها تا سال 2050 تقریبا سه برابر می شود. شایع ترین شکل زوال عقل بیماری آلزایمر است که حدود 5 میلیون نفر که بالای 65 سال سن دارند، مبتلا به این بیماری هستند. با توجه به مؤسسه ملی امریکایی که بر روی فرایند پیری تحقیق می کند، سایر بیماری های مزمن و عوارضی که به همراه دارند، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد، مانند سوء مصرف مواد، دیابت، فشار خون بالا، افسردگی، اچ آی وی و سیگار کشیدن. در حالی که درمانی قطعی، برای زوال عقل وجود ندارد، پزشکان می توانند برنامه ای برای  کنترل و کاهش علائم این بیماری و کمک به مدیریت آن تجویز کنند.

سلامت روانی

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیش از 15 درصد از بزرگسالان بالای 60 سال از یک اختلال روانی رنج می برند. یکی از رایج ترین اختلالات روانی که در میان سالمندان وجود دارد و از عوارض پیری می باشد، افسردگی است که در هفت درصد از افراد مسن رخ می دهد. متأسفانه این اختلال روانی اغلب دیر تشخیص  داده شده و مورد درمان قرار می گیرد. بیش از 18 درصد خودکشی ها در ایالات متحده، توسط سالمندان انجام شده است که این مساله اهمیت درمان و مدیریت افسردگی سالمندان را به طور واضح نشان می  دهد. از آنجا که افسردگی می تواند یک عارضه جانبی از بیماری های مزمن باشد، مدیریت این بیماری ها برای کنترل افسردگی، بسیار کمک کننده می باشد. علاوه بر این، ترویج شیوه زندگی سالم مانند بهبود وضعیت زندگی و حمایت اجتماعی به وسیله ی خانواده، دوستان یا گروه های حمایت کننده می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

 آسیب فیزیکی

بر طبق آمارها، هر 15 ثانیه یک سالمند در اثر افتادن یا سقوط به اورژانس بیمارستان، مراجعه می کند. در هر 29 دقیقه، مرگ یک سالمند که در اثر سقوط یا افتادن به وقوع پیوسته است، گزارش می شود. این آمارها، نشان دهنده آسیب پذیری بالای سالمندان در اثر این عامل می باشد. از آنجایی که پیری، استخوان ها را کوچک می کند و باعث می شود، عضلات قدرت شان را از دست دهند و انعطاف پذیری شان کاهش یابد، سالمندان بیشتر از دیگران، در معرض از دست دادن تعادل، کبودی و شکسته شدن استخوان هستند. به عنوان مثال، دو بیماری که موجب ضعف می شوند، پوکی استخوان و استئو آرتریت است که به وفور در سالمندان یافت می شوند و جزو عوارض پیری به شمار می روند. با این حال، افتادن و سقوط اجتناب ناپذیر است. در بسیاری از موارد، می توانید به وسیله ی آموزش، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات عملی در خانه، از سقوط سالمند عزیزتان جلوگیری کنید.

اچ آی وی یا ایدز و سایر بیماری های منتقله از راه جنسی

در سال 2013 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ذکر کرد که 21 درصد موارد ایدز در سالمندان بالای 50 سال در ایالات متحده رخ داده است و 37 درصد از مرگ و میرها در همان سال برای افراد بالای 55 سال بوده است. در حالی که نیازمندی ها و توانایی های جنسی ممکن است با افزایش سن، تغییر کند، اما میل جنسی به طور کامل ناپدید نمی شود. بعید به نظر میرسد که افراد سالخورده از کاندوم استفاده کنند، که با اضافه شدن سیستم ایمنی ضعیف سالمند، افراد سالخورده را در معرض ابتلا به HIV قرار می دهد. تشخیص دیرهنگام اچ آی وی در میان افراد سالمند، امر رایجی است، زیرا علائم اچ آی وی بسیار شبیه به علائم پیری است و تشخیصص علائم اچ آی وی، برای درمان و جلوگیری از آسیب به سیستم ایمنی بدن دشوار است.

تاریخ انتشار: تیر ۱۳, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11