به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

راه های کمک به سالمندان که حس بویایی، شنوایی و بینایی خود را از دست داده اند

حواس 5 گانه (بویایی، بینایی، چشایی،لامسه و شنوایی) بدون در نظر گرفتن سن افراد در کیفیت زندگی تاثیرات حیاتی دارند. با افزایش سن این حواس به دلیل آسیب ها، بیماری ها و … می تواند در افراد مسن کاهش یافته یا تخریب شود. کمک به سالمندان در این شرایط بسیار دشوار خواهد بود و به دانش و آگاهی نیاز دارد.

طبق اعلام موسسه ملی بهداشت آمریکا:

  • 47 درصد از افراد بالای 75 سال در معرض کم شنوایی یا از دست دادن کامل شنوایی خود هستند.
  • 4 میلیون آمریکایی بالاتر از 40 سال در معرض آسیب دیدگی یا نابینایی مطلق هستند.
  • تقریبا 5 درصد از افراد بزرگسال بالای 75 سال حداقل یک مشکل عفونی مزمن دارند.

جراحی،دارو،عینک و سمعک می تواند از راهکارهای کمک به سالمندان باشند و دشواری این شرایط را تا حدودی کاهش دهند. اما تحقیقات نشان داده است که حتی با درمان، بسیاری از افراد سالخورده همچنان به علت مشکلاتی که در حواس 5 گانه خود داردند در معرض خطر افزایش آسیب و حتی مرگ قرار دارند.

خطرات غیر قابل شناسایی حواس 5 گانه

انواع بیماری های مرتبط با بهداشت- از آلرژی گرفته تا سکته مغزی- می تواند باعث ایجاد آنوسمی یا از دست دادن بویایی شود.

از دست دادن حس بویایی ممکن است در مقایسه از دست دادن بینایی و شنوایی در نگاه اول مشکل چندان بزرگی به نظر نرسد، اما آنوسمی می تواند یک مشکل بزرگ برای هر کسی به ویژه افراد مسن باشد.

ایوان ریتر یک جراح متخصص سر و گردن در درمانگاه بو و طعم دانشگاه ویرجینا  VCU است. وی معتقد است: اختلال در عملکرد عضلانی به عنوان یک وضعیت سخت مدت ها نادیده گرفته می شود و افراد از دست دادن بویایی را جدی نمی گیرند.

ریتر و گروهی از محققان، صدها پرونده پزشکی را مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داده اند و در نهایت متوجه شدند که افرادیکه مشکل بویایی دارند دو برابر بیش از سایرین در برابر خطراتی مثل نشت گاز،آتش سوزی یا مصرف تصادفی مواد سمی یا مواد خوراکی خراب در معرض خطر و آسیب دیدگی قرار دارند. کمک به سالمندان در این شرایط باید جدی گرفته شود.

آسیب دیدگی ها و خطرات حین آشپزی 45  درصد حوادث  را در بر می گرفت که از این تعداد یک چهارم از طریق حس چشایی قابل تشخیص نبود و تنها از طریق بویایی قابل درک بوده است. یک شرکت کننده گزارش داد پس از نوشیدن کل ظرف شیشه پاک کننده جواهرات متوجه شد آب نیست.

دکتر ریچارد کاستر که یکی از محققان VCU است گزارش کرده است: متاسفانه بسیاری از مردم از مشکلات بویایی خود آگاه نیستند تا زمانی که چیزی غیر معمول را در نتیجه از دست دادن حس بویایی تجربه کنند.

یکی از علائم آشکار از دست دادن بویایی از دست دادن یا تغییر در تشخیص غذاهای خوشمزه است. کاستر می گوید: <اگرچه این افراد هنوز به خوبی طعم غذاهای خوشمزه را احساس می کنند اما از درک رایحه مطبوع آن ها ناتوان هستند.>

آنوسمی می تواند منجر به نگرانی های بهداشتی دیگری به ویژه در خصوص سالمندانی که سن بالاتری دارند شود و نیاز به کمک به سالمندان را جدی تر کند: افرادیکه با مشکلات بویایی دست و پنجه نرم می کنند اغلب وزن قابل توجهی از دست می دهند زیرا دیگر از خوردن غذا لذت چندانی نمی برند.

از دست دادن حواس خطر مرگ را افزایش می دهد

از دست دادن شنوایی و از بین رفتن بینایی نیز نه تنها به کاهش کیفیت زندگی می انجامد، بلکه خطر مرگ و میر را در افراد مسن به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

یک مطالعه دانشگاهی در دانشگاه پوردو نشان داده است که خطر مرگ در افرادیکه این حواس خود را از دست داده اند در مقایسه با سایر افراد 16 درصد افزایش می یابد.

استادیار پژوهشگر دانشگاه پوردو، شارون چرچ می گوید: خطر بالقوه احتمالا ناشی از این واقعیت است که نابینایی مانع از انجام فعالیت های روزمره زندگی مثل خرید، استفاده از تلفن، پرداخت صورتحساب و پخت غذا می شود.

چرچ می گوید: هنگامیکه افراد نمی توانند در این فعالیت ها به دلیل اختلالات بینایی شرکت کنند امید به زندگی آن ها کاهش می یابد.

مراقبت از سالمندان در سرای سالمندان در این شرایط می تواند به بهبود کیفیت زندگی و طول عمر بیشتر آن ها کمک کند.

در سال 2010 گروهی از دانشمندان استرالیایی کشف کردند که سالمندان سالم با شنوایی نرمال کمتر از همسالان خود با گوش های کریستالیزه مرگ را تجربه می کنند. تحقیقات سال 2014 نشان می دهد که ارتباط مشکلات شنوایی و ضعف در زنان مسن وجود دارد.

تحقیقات دیگر مرتبط با اختلال شنوایی نشان می دهد، مشکلات رفتاری و همچنین خطر سقوط و بستری شدن در سالمندان ناشنوا و کم شنوا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

هنگامی که شک دارید ، آزمایش کنید

دقیقا همانطور که در این شرایط آشکار است، خیلی مهم است افرادیکه علائم از دست دادن حواس 5 گانه را دارند لازم است به جهت کاهش خطرات احتمالی و کمک به سالمندان مورد آزمایش و تست های لازم قرار بگیرند.

هنگامیکه مشاهده کردید سالمندتان با اختلال در چشایی دست به گریبان است و یا در شنوایی و بینایی خود مشکل دارد سریعا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

حتی اگر از دست دادن حواس یک شرایط غیر قابل برگشت باشد، آگاهی از محدودیت های ناشی از دست رفتن آن ها برای حفظ ایمنی و زندگی سالم برای کمک به سالمندان ضروری است.

منبع: Help Seniors Who’ve Lost Sense of Smell, Hearing, Vision

تاریخ انتشار: اسفند ۱۱, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan