به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

رژیم غذایی مناسب سالمندان – ده نکته برای داشتن رژیم غذایی سالم پس از سن ۵۰ سالگی

شروع دهه ۵۰ سالگی یک دوره‌ی بسیار مهم برای بسیاری از افراد است. پس از گذر از نیم قرن ، با شروع 50 سالگی زمان تغییرات رژیم غذایی فرا می رسد. این رژیم غذایی جدید مسائل مربوط به سلامتی را به همراه دارد که با دستورات و آزمایش های پزشکی همراه است. اگر شما سپری کردن ۵۰ سال یا بیشتر در سلامتی کامل تجربه کرده‌اید و از آن لذت برده‌اید، باید بدانید که در گذر زمان نیازهای غذایی تغییر می‌کنند. تغییرات تدریجی در رژیم غذایی می‌تواند فعالیت هوشمندانه‌ای باشد تا اطمینان حاصل کنید که سال‌های طلایی شما به خوبی سپری شوند. رژیم غذایی مناسب سالمندان به معنی خوردن غذاهای بی مزه و آپز نیست. در صورتی که به رژیم غذایی خود از ابتدا توجه کنید می توانید برای مدت طولانی تری از سبد غذایی شامل طیف زیادی از مواد غذایی استفاده کنید.

برای کمک در تشخیص مواد غذایی که در گذر زمان بدن شما به آن نیاز خواهد داشت، برنامه‌ریزی و داشتن مشاوره‌های زمان‌بندی شده با یک متخصص تغذیه می‌‌تواند مفید باشد.

ده روش برای پرستاران خانگی و سالمندان در راستای بهبود رژیم غذایی آن‌ها

در ابتدا باید توجه داشته باشید که رژیم غذایی مناسب سالمندان شخصی‌سازی شده هستند و می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. نظریه‌ها بر مبنای سن افراد، سطوح فعالیت‌ها و مسائل یکتای سلامتی تغییر می‌کنند. نکاتی که در ادامه مطرح می‌شوند، می‌توانند به پرستاران خانگی و سالمندانی که می‌خواهند در رابطه با سلامتی و کیفیت زندگی خود فعالیت داشته باشند، کمک کنند.

از استخوان‌های خود محافظت کنید.

با گذر عمر و سپری شدن سن، با توجه به کاهش تحرک و پویایی و از دست دادن مواد معدنی، استخوان‌های ما تضعیف می‌شوند. افزایش جذب ویتامین D و کلسیوم به سه بار در روز، برای جلوگیری از بیماری‌های مربوط به استخوان یا جلوگیری از بدتر شدن بیماری کمک می‌کند. بسیاری از غذا‌ها مانند حبوبات، نان و شیره‌ها این عناصر حیاتی و مهم رژیم غذایی را تقویت می‌کنند تا سلامتی استخوان‌ها را بهبود ببخشند. بنیاد ملی متخصصین استخوان (National Osteoporosis Foundation) همچنین توصیه می‌کند که با افزودن دو یا چهار دو قاشق سوپ‌خوری شیر خشک بدون چربی به محتویات مواد غذایی، کلسیم آن‌ها را افزایش بدهید. هر قاشق سوپ‌خوری حاوی ۵۰ میلی‌گرم کلسیم است که می‌تواند به شما کمک کند تا توصیه‌ی روزانه‌ی خود را اجرا کنید.

اگر فکر می‌کنید که شما یا سالمندانتان به درستی و به میزان کافی مواد معدنی و غذایی را از مصرف وعده‌های غذایی خواد دریافت نمی‌کنید، با متخصص تغذیه و رژیم، پرستار یا دکتر ملاقات داشته باشید تا برای شما مولتی ویتامین تجویز کنند. بدن ما به میزان کافی ویتامین D‌ نیاز دارد تا کلسیم را جذب کند. مصرف غذا بهترین راه برای به دست آوردن موارد غذایی است، اما جذب میزان مناسبی از موارد مورد نیاز از طریق مصرف غذا ممکن است دشوار باشد. اگر نشانه‌هایی از تضعیف استخوان‌ها یا سایر بیماری‌های استخوانی نمایان شده‌اند، افزودن از مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین D انتخاب مناسب‌تری است.

سطوح انرژی را افزایش بدهید.

وقتی وارد سنین ۵۰ سالگی می‌شویم، رایج است که تغییری در سطوح انرژی روزانه‌ی خود ایجاد کنیم. این مسئله تا حدی طبیعی است اما کمبود ویتامین B12 نیز ممکن است دلیلی برای این امر باشد. اگر پس از بررسی ویتامین B12 مشخص شد که شخصی دچار کمبود ویتامین B12 است ، مکمل روزانه راه حل آن است. واضح است که احساس سستی دائمی ایده‌آل هیچ کس نیست. اما باید در نظر داشته باشید که  افت انرژی می‌تواند تاثیرات منفی دیگری نظیر کاهش تحرک را به دنبال داشته باشد که این مسئله در بیماری‌های استخوانی، تضعیف قلب و  تغییر در تحرکات روده دخیل خواهد بود. سلامتی کلی و سراسری بدن یک حلقه‌ی پیوسته و بزرگ است، بنابراین مهم است که احتیاجات بدن را رفع کنیم تا فعال بمانیم و کیفیت بالای زندگی خود را حفظ کنیم. منابع ویتامین B12 رژیم غذایی شامل جگر گوساله، ماهی ماکرول، ماهی ساردین، گوشت قرمز، ماست و حبوبات تقویت ‌شده است.

فیبر را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید.

بیماری رایجی که در افراد ۵۰ ساله و بالاتر مشاهده می‌شود دیابت نوع دو است. فیبر رژیم غذایی برای کاهش شکر آزاد شده در جریان خون موثر است که سطوح گلوکوز خون را کاهش داده و تثبیت می‌کند. فیبر همچنین برای گوارش، پایین آوردن کلسترول و کمک به حفظ وزن سالم نیز اهمیت دارد. فیبر به خوبی تحرکات منظم شکم را بهبود می‌بخشد. در راهبردهای رژیم غذایی ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ آمریکایی‌ها توصیه شده است که مردان ۵۱ ساله یا سالخورده‌تر روزانه ۲۸ گرم فیبر در رژیم غذایی خود مصرف کنند و زنان ۵۱ ساله یا سالخورده‌تر به میزان ۲۲.۴ گرم از آن را به مصرف برسانند. غذاهای گیاهی مانند حبوبات، سبزیجات، میوه‌ها، مغزها، و گندم کامل، بهترین منابع حاوی فیبر و بسیار مغذی هستند.

تاریخ انتشار: آبان ۱۹, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11