به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

سالمندی همراه با احترام

فرآیند پیر شدن اغلب در اخبار به طرز وسیعی نشان داده می شود. متأسفانه ، پوشش این موضوع به طور مداوم منفی است و پیر شدن به عنوان “مشکلی” به تصویر کشیده شده است که باید حل شود. با این حال ، آنچه ما در اخبار نمی بینیم این است که افراد مسن و سالخورده ای وجود دارند که باهوش ، فعال و پر جنب و جوش زندگی خود را به آرامی پشت سر می گذارند. بسیاری از این افراد مسن خواهان این هستند که مردم فقط از این رو که آنها موهای خاکستری دارند یا از سمعک استفاده می کنند ، از توصیه های درمانی به آنها جلوگیری کنند و از این دلسوزی های غیر ضروری اجتناب کنند.

به عزت نفس سالمندان احترام بگذاریم

بسیاری از افراد زیر 65 سال به دلیل مشکلات سلامتی، به کمک فرزندان بزرگسال خود و یا منابع کمکی دیگر احتیاج دارند. به این نکته توجه کنید که ، به عنوان مثال ، داشتن آرتریت یا مشکلات قلبی باعث نمی شود که یک فرد دچار اختلال شناخته شود و یا صلاحیت تصمیم گیری مربوط به مراقبت از خود را نداشته باشد. بنابراین ، هنگامی که ما در این شرایط کمک می کنیم ، باید نظرات و امیال سالمندان مورد توجه قرار گیرد.

تماشای پیر شدن والدین بسیار دشوار است. در حالت ایده آل ، آنها زمانی مجریان ما در امور زندگیمان بودند. مهم نیست که زندگی چقدر دشوار شده است، این که بدانیم والدین ما در اطراف ما هستند خود مایه ی آرامش است، حتی اگر آنها در آن سوی کشور باشند و فاصله ی زیادی با ما داشته باشند.

حال وقتی می بینیم که مفاصل آنها دچار درد هستند یا نیاز به عمل دارند ، پوست آنها چین و چروک پیدا کرده است، و شاید حتی حافظه آنها در به یاد آوردن وقایع کندتر شده است ، می لرزیم. چه بخواهیم قبول کنیم چه قبول نکنیم،  از این واقعیت می ترسیم. ما می دانیم که والدین ما، عمر جاویدان ندارند و روزی بدون آنها خواهیم بود.

فهمیدن اینکه والدین ما، آسیب پذیر هستند، برای ما دردناک است و ما  همواره می خواهیم که از آنها محافظت کنیم. این یک آرزوی ارزشمند است ، اما ما باید با دقت و احترام حرکت کنیم ، و باید همیشه به خاطر بیاوریم که یک زندگی  هرچند که خوب  و بی نقص باشد، اغلب همراه با مقداری ریسک و خطر است.

 

افراد در هر سنی که باشند، خواهان استقلال خود هستند

همان افرادی که از زندگی مستقل لذت می برند و قادر به  تنهایی زندگی کردن هستند ، اغلب افرادی هستند که مدتها پیش برنامه ی واقع بینانه ای را، برای زندگی خود در پیش گرفته اند. آنها  اوراق اختیارات وکالت مناسب را تهیه کرده و وصیت نامه هایی را ایجاد کردند ، زیرا همواره می دانند ، شاید قبل از آنکه فرزندانشان به بزرگسالی برسند ، اتفاقات بدی رخ دهد. این سالمندان اغلب متوجه این کار مهم حقوقی هستند زیرا واقع گرایی را پیشه خود کرده اند. پس از اتمام این کار ، آنها می توانند به تجارت و کسب و کار خود بپردازند و با اطمینان بیشتری این کار را انجام دهند.

بسیاری از افراد 65 ساله و بالاتر از آن فقط آرزو دارند که آزادی برای مسافرت رفتن داشته باشند. بله ، ممکن است آنها برای برخی از مشکلات بهداشتی یا تحرکی نیاز به اصلاح و یا توصیه ی مراقب داشته باشند ، اما از نظر روانی یا جسمی قادر به لذت بردن از زندگی هستند و از این بابت مشکلی ندارند.  در واقع این تصمیم ممکن است چیزی باشد که آنها در تمام سالهایی که کار کردند منتظرش بوده اند. به جای مسافرت کردن ، آنها ممکن است برای ساخت مبلمان ، ایجاد باغ رویاهای خود یا داوطلب شدن برای یک سازمان خیریه، برنامه ریزی کرده باشند و این توانایی را برای عمل به این آرزوها در خود دیده باشند.

اجازه ندهید که سن گرایی راهنمای شما باشد

بنابراین ، هنگامی که به هشدارهای مکرر توجه می کنید و شرایط زندگی والدین خود ، توانایی های تصمیم گیری و حافظه آنها را ارزیابی می کنید، همیشه ساده نیست که منطقی عمل کنید، و فشار برای مراقبت بسیار زیاد  و اعمال کنترل گرایانه بالا است.

چالشی که با آن مواجه می شوید این است که از تصمیم گیری ها و اعمال غیر ضروری جلوگیری کنید. برای مثال اگر والدین تان نامی را فراموش کردند ، نباید به آنها شک و تردید کنید و در آنها اضطراب ایجاد کنید. چرا که افراد جوان نیز چیزهایی را فراموش می کنند و برای یک یا چند بار این موضوع طبیعی است. با به یاد آوردن اینکه هنوز فرزند والدین خود هستید ، شروع کنید. آنها والدین شما هستند ، و همیشه هم خواهند بود ، مهم نیست که به مراقبت ها و توجه های صمیمی که در آینده به واسطه ی سنشان، باید به آنها نثار کنید، فکر کنید، بلکه فقط زمان حال را دریابید و از بودن با آنها لذت ببرید.

پیر شدن و عزت مقابل هم نیستند

پیر شدن ، نباید عزت فرد را سلب کند. هنگامی که عزت و حقوق فرد از بین برود ، آن فرد کمتر از یک فرد بالغ، در جامعه ظاهر می شود.  اگر قادر به تصمیم گیری و انتخاب های خودتان نباشید، چه اهمیتی دارد که  هنگام بیدار شدن از خواب صبح هنگام، به خودتان زحمت بدهید؟

اضطراب فرزندان نسبت به امنیت والدین مسنشان می تواند آنها را به دیکتاتوری مستبد تبدیل کند. این غالباً منجر به آن می شود که کودکان بالغ که همان فرزندان هستند ، رفتارهای سرسختانه یا تهاجمی نسبت به والدین پیرشان داشته باشند. کودکان بزرگسالی قابل تشویق هستند که از نیازهای والدین پیر خود آگاه باشند. پیشنهاد می کنم که  برای کمک به برخی از کارهای سنگین حتما همراه والدین خود باشیم. مطمئناً باید در طول چالشهای بهداشتی مانند جراحی در دسترس باشیم. با این حال ، ما همچنین باید جلوی تمایل طبیعی خودمان را بگیریم و بگوییم که فقط به این دلیل که از سلامتی یا ایمنی آنها می ترسیم، دچار اضطراب بیش از حد شده ایم و پیر شدن والدین را قبول نکنیم .

خیلی از سالمندان، بیشتر از اینکه دوست داشته باشند فعالیت ها و کارهای بسیار درست و سالمی انجام دهند تا ضمانت سلامتی شان را تا صد سالگی داشته باشند، دوست دارند در لحظه حال زندگی کنند و کارهایی را که به آنها علاقه دارند، انجام دهند هر چند که این کارها با خطر اندکی همراه باشند. آنها نمی خواهند به عنوان فردی شکننده و آسیب پذیر در جامعه برچسب بخورند و برای همین موضوع محافظت شوند. آنها میخواهند به سادگی هر چه تمام تر زندگی کنند و از زندگی خود لذت ببرند.

ده نکته ی مهم و قابل توجه برای سلامتی سالمندان و کنترل عوارض پیری شدن

هنگامی که کارول بردلی بورساک کتاب خود را  با عنوان “توجه به والدینمان” نوشت، آن را با دو معنی توصیف کرد. توصیف سطحی کتاب می تواند این باشد : توجه به والدین مان به معنای مراقبت از آنها در هنگامی که به ما نیاز دارند می باشد . اما همچنین ممکن است به معنای این باشد که با  حفظ احترام از موضع خود عقب نشینی کنیم. این عزیزان هنوز بزرگان ما هستند. مراقبت به همراه عشق گاهی می تواند به معنای حفظ فاصله احترام آمیز باشد  حتی وقتی که زندگی آنها به گونه ای باشد که ما ، به عنوان فرزندان بالغ ، همیشه تأییدشان نکنیم. این ممکن است به معنای  عصبانیت و فرو بردن خشممان و یا حتی برهم فشردن لبها و گاز گرفتن زبانمان باشد در حالی که والدین ما از انجام آن فعالیت ها که همراه خطرات کوچکی می باشند، لذت می برند.

 

تاریخ انتشار: شهریور ۶, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11