به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

سرگرمی هایی برای سالمندان نابینا و کم بینا

یکی از دغدغه ها و چالش هایی که در رابطه با مراقبت از سالمندان با آن روبرو می شویم ، سرگرمی هایی مناسب افراد سالمند می‌باشد . افرادی که در جوانی یک لحظه از وقت خود را به بطالت نمی گذراندند، حال به خاطر سن زیاد و عواقب ناشی از آن مانند کم شدن شنوایی یا کم شدن بینایی و یا کم شدن قوای بدن ، مجبور هستند که زمان زیادی را بدون فعالیت خاصی بگذرانند. این چالشی است که آسایشگاه های سالمندان و مراکز مراقبت از سالمندان با آن رو برو می شوند . باید یک راهی باشد که سالمندان بتوانند بدون اینکه سلامت خود را به خطر بندازند ، خود را سرگرم کنند. در ادامه به داستان افرادی که با مشکل کم شدن بینایی روبرو هستند و راه های پیشنهادی سرگرمی هایی برای سالمندان نابینا و کم بینا آشنا خواهیم شد.

کتاب شنیداری ، سرگرمی مناسب سالمندان کم بینا

مادرم رسما یک فرد نابینای دوست داشتنی است که خوش بختانه مشکلی در زمینه سرگرمی ندارد. کتابخانه کنگره برنامه ای دارد که یک پلیر ویژه با حافظه و یک کاتالوگ را بطور منظم ارسال می کند. فهمیدم که به ندرت کتابهایی را که سفارش داده ام می گیرم ، اما معمولاً حداقل در همان گروه (ژانر) قرار دارند. مادرم  گوش دادن به داستانهایی صوتی که درباره ی دختران نوجوان است را، دوست دارد .  همچنین، باغبانی به او کمک زیادی می کند. هر چند اینجا  هوا گرم است و او فقط می تواند صبح زود یا بعد از ظهر از خانه خارج شود و به محل باغبانی برود. او با خوشحالی از علفهای هرز (و بعضی از سبزیجات موجود در آن را خرد  و یا له می کند)  هرس می کند ، اما با کمال تعجب، این کار را خوب انجام می دهد. او در مزرعه ای بزرگ شده است که همه ی بچه ها از زمانی که می توانستند راه بروند ملزم به کار در آن مزرعه بودند ، بنابراین انجام کارهای باغبانی اینچنینی با گوشت و پوستش عجین شده است.( شری )

باغ تراریوم سرگرمی مناسب سالمندان در آسایشگاه سالمندان-min

نگهداری از یک باغ تراریوم توسط سالمند کم بینا

در مورد اطلاع گرفتن از کتاب های ساخته شده برای نا بینایان و برنامه های موسیقی با کتابخانه های محلی خود تماس بگیرید. چند وقت پیش، من در مورد برنامه ای که در یک باغ برای افراد کم بینا  ساخته شده بود، مطالعه کردم. تختخواب هایی در مکان های مرتفع  باغ کاشته شده بودند تا بازدید کنندگان بتوانند گیاهان را لمس کرده و از عطر آنها  لذت ببرند. حتی اگر برنامه ای اینچنینی در محیط پیرامون خود ندارید و یا هیچ فضای باغبانی ندارید ، می توانید یک باغ تراریوم کوچک ایجاد کنید که سالمند دوست داشتنی شما بتواند گیاهان آنجا را حس کرده و از استشمام عطر آن فضا، لذت ببرد.

نگهداری از یک باغ تراریوم توسط سالمندان در مراکز مراقبتی سالمندان می تواند به سالمندان انگیزه دهد. قبول کردن حس مسئولیت برای افراد مفید بوده و باعث سلامت روحی سالمندان می شود.

کارهای دستی می تواند حس خوبی به سالمندان دهد

مراکزی را که خدمات مراقبت و نگهداری از سالمندان ارائه می دهند (آسایشگاه سالمندان) ، در منطقه ی خود پیدا کنید و برنامه ها و رویدادهایی که برای سالمند دوست داشتنی تان مناسب است، و توسط این مراکز برگزار می شوند را بررسی کنید.
برخی از این مراکز دارای سرویس حمل و نقل است بنابراین افرادی که نمی توانند رانندگی کنند، می توانند با استفاده از این وسایل حمل و نقل و سرویس ها، به رویدادهای محلی خود بروند.
در مورد کارهایی که می توان در خانه انجام داد و از آنها لذت برد، بافتنی را می توان مثال زد. من یک خاله ی نابینا دارم که همیشه در خانه اش بافتنی می کند. او نمی تواند کوک های جا افتاده خود را ببیند، اما همچنان بافتنی های  خود را به پناهگاه های محلی اهدا می کند. این کار باعث می شود که او احساس کند یک تولید کننده است هرچند که بافتنی هایش کامل و بی نقص نیستند اما اینکار با ارزشی است. کلاس طبل را هم پیشنهاد می کنم. به نظر نمی رسد که برای طبل زدن، شما باید حتما مربی را تماشا کنید.  در این کلاس ها همه طبل دارند و  خودشان، کارهایشان را انجام می دهند. آنها طبل می زنند و آهنگ های قدیمی مورد علاقه شان را می خوانند. در برخی از جوامع افرادی وجود دارند که در این نوع طبل ها تخصص دارند و به مراکز و خانه های سالمندان می روند. (آرتور)

پر کردن جدول کلمات

هم پدر نابینای دوست داشتنی ام  و هم یک مراجعه کننده ی سالخورده ی نابینایم با هم دیگر جدول کلمات متقاطع را بازی می کنند و از این بازی لذت می برند. من برای آنها سرنخ ها را با صدای بلند می خوانم و آنها با هم رقابت می کنند تا به کلمات فکر کنند. من برخی از ورق های شیرینی فلزی و آهنرباهای بزرگ را (نوعی که برای کمک به هجی کردن کودکان بر روی یخچال قرار می دهیم) در فروشگاه خریداری کردم. آنها می توانند شکل حروف را حس کنند و کلمات را بسازند. این برای آنها سرگرم کننده است و مغز آنها را فعال نگه می دارد. (ایزابل)

گوش کردن به موسیقی و تفریحاتی شامل سایر حس ها

پسرم در کریسمس های خیلی قبل تر، یک مجموعه کاملی از آهنگ های موزارت به من داده است. این موسیقی به راحتی در پس زمینه پخش می شود و مادرم ادعا می کند که آن را دوست دارد ، اگرچه من نمی دانم واقعاً چقدر می شنود.  این ریتم ها و فواصل ریاضی در آهنگ، به منظور آرامش بخشیدن به مغز طراحی و ساخته شده اند و البته عامل سرگرمی او شدند . (آنا)

 

مواردی را پیدا کنید که برای آنها قابل لمس باشد. مثلا می توانید یک بازی با بوهای مواد بوجود آورید که  هنگام بو کشیدن آنها، ممکن است خاطراتی را با خود، به همراه آورند ، مانند نعناع ، شیرین ، وانیل ، و غیره. اگر سالمند دلبند نا بینایتان از پخت و پز لذت می برد ، بگذارید مقداری از خمیر نان را ورز دهد و یا موادی که از قبل اندازه گیری شده اند را بر طبق دستور العمل  آن غذا، مخلوط کند. (بیل)

 

مادر من 96 ساله است ، تقریباً نابینا و تقریباً ناشنوا است. از آنجا که او به همراه من و شوهرم زندگی می کند ، ,و نمیتوانیم به سادگی برای او سرگرمی ایجاد کنیم. تا کنون سرگرمی های مختلفی برای او در نظر گرفتیم نظیر ملاقات دیگر فرزندانش، بازی با بچه گربه های دخترم و … . همچنین مادرم هنگام نشستن در فضای بیرون از هوا لذت می برد و تعجب می کند که چقدر خورشید و نسیم را روی پوستش حس می کند. ما همچنان سعی می کنیم چیزهایی را پیدا کنیم که شامل بو ، حس لامسه و طعم باشند. (دختر خوب)

 

“پیدا کردن فعالیت هایی که دست ها ، چشم ها و گوش ها به بهترین وجه کار نمی کنند ، چالش برانگیز است ، اما سعی کنید  برای پیدا کردن این فعالیت ها تلاش کنید. از دستشویی های  تاشو ، برای سالمند عزیزتان استفاده کنید. آنها به اندازه کافی کوچک هستند که به راحتی جمع می شوند. علاوه بر این ، به سالمند عزیز این بینش را می دهند که آنها در حال کمک کردن به خانواده شان می باشند. من این کار را با مادرم که 106 سال دارد ،  و به کم بینایی و کم شنوایی  مبتلا شده است، انجام می دهم. یک عضو خانواده یا داوطلب می تواند به سادگی با سالمند محبوب بنشیند و صحبت کند و شاید برخی از عکس های قدیمی خود را بیرون بکشد و با صدای بلندی در مورد آن عکس صحبت کند. مادرم تصاویر را به خاطر می آورد حتی اگر او نتواند آنها را ببیند. وقتی کسی برای نشستن ، و صحبت کردن و یا … از مادرم سوال می پرسد ، لذت می برد و  سرگرمی برایش ایجاد میشود. ( کاسمیو)

 

تاریخ انتشار: شهریور ۱۲, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11