به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

ده نکته ی مهم برای سلامتی و کنترل عوارض سالمندی قسمت 2

سالمندی یکی از مراحل زندگی ما است که دیر یا زود با اون رو برو خواهیم شد. در مطلب قبلی با تعدادی از نکات جهت جلوگیری و کنترل عوارض سالمندی روبرو شدیم و در این مطلب قصد داریم به ادامه نکات مهم برای کنترل عوارض سالمندی بپردازیم.

سوء تغذیه

سوء تغذیه در افراد مسن بالای 65 سال اغلب خیلی دیر تشخیص داده می شود که می تواند منجر به مشکلات پیش روی سلامتی سالمندان مانند سیستم ایمنی ضعیف و ضعف عضلانی شود. علل سوء تغذیه می تواند از دیگر مشکلات سلامتی (سالمندان مبتلا به زوال عقل ممکن است فراموش کنند غذا بخورند)، افسردگی، الکل، رژیم های غذایی مخصوص بیماری های خاص، کاهش ارتباط اجتماعی و درآمد پایین به وجود بیاید. تعهد به تغییرات کوچک در رژیم غذایی، از قبیل افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات و کاهش مصرف چربی های اشباع شده و نمک، می تواند به مسائل تغذیه سالمندان و کاهش عوارض سالمندی کمک کند.

اختلالات حسی

اختلالات حسی، مانند بینایی و شنوایی، ازعوارض سالمندی و رایج برای افراد بالای  70 سال است. طبق گزارش CDC، یکی از شش سالمند مبتلا به اختلال بینایی و یکی از چهار سالمند اختلال شنوایی دارد. خوشبختانه، هر دو این مسائل با کمک هایی نظیر عینک یا سمعک شنوایی به راحتی قابل درمان هستند. تکنولوژی های جدید، ارزیابی از دست دادن شنوایی و عملکرد سمعک ها را به طرز دقیقی، انجام می دهند.

بهداشت دهان و دندان

عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، اغلب یکی از مهم ترین چالشهای پیش روی سالمندان است و جزو آن دسته از عوارض سالمندی بسیار رایج است. بخش بهداشت دهان و دندان CDC می گوید که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 65 سال دیگر دندان های طبیعی خود را ندارند. مشکلاتی مانند حفره و پوسیدگی دندان می تواند منجر به مشکل در حفظ رژیم غذایی سالم، پایین آمدن اعتماد به نفس و سایر مسائل بهداشتی شود. مسائل و مشکلات بهداشت دهان و دندان که افراد مسن تر به آنها دچار می شوند اعم از خشکی دهان، بیماری های دهان و سرطان دهان است. با انجام بررسی های دندانپزشکی منظم، این شرایط را می توان کنترل یا جلوگیری کرد. با این حال، مراقبت از دندان ها به دلیل از دست دادن بیمه های دندانپزشکی پس از بازنشستگی یا مشکلات اقتصادی می تواند برای سالمندان دشوار باشد.

سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد، به ویژه الکل یا مواد مخدر و داروهای حاوی مواد آن، در میان سالمندان بسیار شایع تر شده است. طبق گزارش شورای ملی پیری در آمریکا، تعداد سالمندانی که دچار مشکلات مواد مخدر هستند، تا سال 2020 دو برابر شده و  تا پنج میلیون نفر خواهد رسید. از آنجا که بسیاری از افراد مسن، مواد مخدر مصرف نمی کنند، اغلب در چکاب های پزشکی که افراد مسن انجام می دهند،بررسی استفاده از مواد مخدر توسط  پزشک، نادیده گرفته می شود. علاوه بر این، افراد مسن اغلب از چندین نسخه که برای مدت زمان طولانی تجویز شده اند، استفاده می کنند. مؤسسه ملی مواد مخدر در آمریکا، طبق تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است  که سوء مصرف غالبا معلول دو فرایند است: 1) فردی که دچار اختلال روانی شده  2) فردی که از داروها و نسخه های دیگر بیماران استفاده می کند چون توانایی پرداخت مبلغ داروها را ندارد.

کنترل مثانه و یبوثت

بی اختیاری و یبوست، در پیری، شایع می شوند و می توانند کیفیت زندگی سالمندان را تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر عوارض مربوط به پیر شدن،  اینها ممکن است جز اثرات جانبی از مسائل قبلی که در بالا ذکر شده اند، مانند نداشتن یک رژیم متعادل غذایی و رنج بردن از شرایط  مزمن سایر بیماری ها باشد. درمانگاه Mayo معتقد است حفظ وزن استاندارد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای جلوگیری از این مسائل مضر سلامتی، ضروری است. برای بهبود و درمان این قبیل مسائل، اغلب درمان های موثر دارویی و … وجود دارد و سالمندان نباید از در میان گذاشتن این موضوعات و صحبت با پزشک خود خجالت بکشند.

لازم به ذکر است که موسسه ی خدماتی والا، تمامی مسائل بالا را به خوبی برای سالمندان عزیز پوشش داده و با توجه به برنامه ی مدون و جامعی که ترتیب داده است، رسیدگی به وضعیت سالمندان عزیز و حفظ سلامتی شان را جز اولویت اصلی خود قرار داده است.

تاریخ انتشار: تیر ۱۵, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11