به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

طب سالمندان پاسخ می دهد: مشکلات حافظه، خوش خیم یا جدی ؟

آیا برای یاد آوری نام کاربری و رمز عبور خود مشکل دارید؟ آیا شما و یا یکی از عزیزانتان همیشه در مورد سلامت روانی و یا بیماری آلزایمر نگران هستند؟ این سوال‌ها مربوط به طب سالمندان است.

اگر جوابتان مثبت است باید به شما بگویم تنها نیستید! اکثر مردم در مقطعی از زمان این نگرانی‌ها را دارند. سوال این است که: کدام بخش از روند پیری طبیعی است و چه چیزی ممکن است نشانه یک بیماری پیشرفته و نگران کننده باشد؟

ابتدا اجازه دهید فرآیند پیری طبیعی را به عنوان سرفصل بحث حافظه و شناخت مورد بررسی قرار دهیم. سپس به وضعیت پاتولوژیک که کمی پیشرفته تر است خواهیم پرداخت که در آن امکان بروز ناتوانی جدی و از دست دادن عملکرد جسمانی و در نهایت حتی مرگ وجود دارد.

ساختار حافظه براساس یافته های طب سالمندان

خاطرات ما در مغز ذخیره می‌شوند. همان‌طور که طی سال ها خاطرات و داده‌های مختلف در مغز ما جمع می‌شوند دسترسی به این اطلاعات همان قدر که در جوانی آسان به نظر می‌رسید در سنین بالا دشوارتر می‌شود.

براساس یافته های طب سالمندان دریک مکالمه چند دقیقه ای ممکن است بسیاری از ما تجربه عدم یاد آوری نام یا موقعیتی نامناسب را تجربه کنیم. زمانی‌که کمی آرام شدیم ممکن است ذهن ما جستجو را برای یافتن پاسخ آغاز کند.

فرآیندهای فیزیولوژیک مانند خستگی،گرسنگی، تغذیه نامناسب،الکل، مواد مخدرو بیماری ها هم بر توانایی یادآوری ما تاثیر گذار است.مراقبت از سالمندان و تغذیه سالمندان به شیوه صحیح در سلامت و ارتقای وضع فیزولوژیک این افراد بسیار تاثیر گذار است و از دست دادن حافظه را به تاخیر می‌اندازد.

حالت های عاطفی افراد مثل آرامش،شادی و دانش هم می‌تواند به بهبود وضعیت ذهنی کمک کند. داشتن یک موقعیت اجتماعی مناسب به مقابله با بیماری و افزایش توانایی های ذهنی افراد کمک می‌کند.

عوامل محیطی هم می‌تواند در عملکرد حافظه ما تاثیر گذار باشد. برنامه ریزی،اجتناب از تقلب های ذهنی،استفاده از ابزارهای کمکی مثل تقویم، لیست تماس و سایر ابزارها می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه عملکرد ذهن و حافظه افراد ایجاد کند.

مهمتر از همه داشتن ذهن فعال، یادگیری مداوم،مطالعه،انجام بازی هایی که نیاز به مهارت های ذهنی دارد مثل پازل، جدول کلمات متقاطع و سودوکو نیز برای حفظ عملکرد حافظه بسیار مناسب است. نوشتن، پخش موسیقی و انجام فعالیت های هنری هم در خلاقیت و بهبود عملکرد حافظه تاثیر گذار هستند.

چه وقت باید نگران مشکلات حافظه باشیم؟

بسیاری می‌پرسند چه زمانی باید نگران عملکرد حافظه خودمان، دوستان و یا همکارانمان باشیم؟

یافته های طب سالمندان نشان می‌دهد، از دست دادن حافظه شدید معمولا با ناتوانی در یادآوری رویدادهای اخیر،همراه است درحالیکه خاطرات سال های بسیار دور را به خوبی به خاطر داریم.

هنگامی که از دست دادن حافظه شروع می‌شود توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزمره زندگی از قبیل پیدا کردن راه یک مکان آشنا یا انجام کاری که قبلا به راحتی انجام می‌داد با اختلال مواجه می‌شود.در این زمان نگهداری از سالمندان و دریافت کمک های حرفه ای ضروری می‌شود.

افرادیکه مشکل حافظه شدید یا آلزایمر دارند اگر در گذشته یک آشپز حرفه ای با دستورالعمل های وِیژه یا تعمیرکار ماهری بودند دراجرای ساده ترین دستورهای پخت و تعمیر ساده ترین وسایل با مشکل مواجه می‌شوند.

سایر علائم هشدار دهنده شامل مشکلات یادگیری،تکرار عبارات یا تکرار جملات و داستان‌های مشابه به صورت مداوم،مشکلات مالی و نگهداری حساب ها و در بدترین شرایط ناتوانی در ادای کلمات و یا عدم توانایی در پیگیری برنامه های روزانه همراه است. همه این نشانه ها علائم بروز مشکل است که باید شناسایی شده و مورد توجه قرار گیرد. طب سالمندان موظف است این علائم را شناسایی کرده و سرعت بروز علائم را کاهش دهد.

بیماری آلزایمر یک اختلال مغزی است که با از دست دادن پیشرفته حافظه و تغییرات فیزیکی همراه است. متاسفانه افراد بالای 65 سال  دو برابر بیشتر از سایرین ممکن است به بیماری آلزایمر دچار شوند. درحال حاظر 3.5 میلیون آمریکا مبتلا به این بیماری هستند.

چند دارو جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نظر می‌رسد سرعت روند بیماری را کاهش داده و اثرات آن را کاهش دهند.محققان می‌کوشند با درک بهتر علت و مکانیزم های عملکرد بیماری برای درمان از دست دادن حافظه راهکارهایی بیابند.

توجه و مشارکت ذهنی در این بیماری پیام اصلی است. بسیاری افراد در ظاهر خوب هستند اما ممکن است زمینه بروز این بیماری را داشته باشند.شناخت و بررسی عناصر بروز بیماری در پیشگیری از آن بسیار ضروری است. استفاده از طب سالمندان و راهکارهای آن در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: ده نشانه‌ی هشداردهنده‌ی بیماری آلزایمر و زوال عقل که باید جدی گرفته شوند

تاریخ انتشار: بهمن ۲۳, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11