به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

علائم هشدار دهنده افسردگی سالمندان کدام است؟

با تغییر فصل و گاها اتفاقات کوچک در زندگی ، روحیات ما می تواند تغییر کند. بسیاری از مردم به ویژه سالمندانی که در خانه مانده اند می توانند یک رکود عاطفی را تجربه کنند. افسردگی سالمندان یک پدیده شایع است. برای اغلب افراد <افسردگی فصلی> یک امر کاملا طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اما خوب است بدانید که وجود برخی علائم در سالمندان می تواند نشاندهنده افسردگی جدی تر باشد که ممکن است به مسائل بزرگتری منجر شود و نباید از کنار آن ها به راحتی گذشت.

براساس اظهارات موسسه ملی سلامت روان آمریکا (NAMI) ، افسردگی بیش از 6.5 میلیون نفر از 35 میلیون آمریکایی بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و نشاندهنده شیوع آن در میان سالخورده های آمریکایی است.

افسردگی بخش طبیعی فرآیند پیری نیست . افسردگی می تواند زندگی روزمره افراد را مختل کند. افسردگی سالمندان معمولا یک مارپیچ رو به پایین ایجاد می کند که می تواند منجر به یک سری مسائل مربوط به سلامت شود و سلامتی افراد را با خطر مواجه کند.

بسیاری از سالمندانی که به افسردگی دچار می شوند به دنبال درمان نیستند. اما اکثر افراد حتی آن ها که به افسردگی شدید دچارند می توانند درمان شوند. دارو، روان درمانی و سایر روش های مکمل می توانند به طور موثر در درمان افرادی که با افسردگی درگیر هستند کمک کنند.

نگهداری از سالمندان در سرای سالمندان می تواند دسترسی راحت تر به دارو و خدمات درمانی را امکان پذیر کند.

تحقیقات نشان می دهد 10 تا20 درصد بیماران مسن که توسط یک پزشک متخصص در خانه سالمندان  مراقبت های اولیه را تجربه می کنند می توانند به افسردگی دچار شوند و این آمار در میان سالمندانی که در خانه زندگی می کنند می تواند تا 46 درصد باشد.

حتی 16 تا 20 درصد سالمندان افسرده، خودکشی را تجربه می کنند که این امر درمیان مردان بالاتر از 80 سال بسیار شایع است. موسسه ملی سلامت روان آمریکا احتمال افسردگی را در افرادی که سن بالای 65 سال دارند بسیار بالا می داند.

چرا افسردگی سالمندان ممکن است نادیده گرفته شود؟

افسردگی سالمندان اغلب نادیده گرفته می شود چراکه با پیری و بیماری های مرتبط با سالمندی اشتباه گرفته می شود. ممکن است افراد مسن این علائم را نادیده بگیریند و تصور می کنند رنج رو به رشد آن ها با افزایش سنشان مرتبط است و انتظار کاهش آن را ندارند. علاوه بر این، بسیاری از سالمندان از دست دادن سیستم های پشتیبانی اجتماعی را به علت مرگ هسمر، خواهر و برادر و نقل مکان آن ها تجربه می کنند. واکنش به این از دست دادن ها گاهی با افسردگی اشتباه گرفته می شود و علائم این بیماری نادیده  می گیرند که می تواند نتایج زیانباری داشته باشد.

شرایط جسمانی مثل بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشارخون بالا، دیابت، سرطان، آلزایمر و درد های مزمن خطر ابتلا به افسردگی سالمندان راافزایش می دهد. برخی دارو ها یا ترکیبی از داروها دارای عوارض جانبی هستند که ممکن است به افسردگی منجر شود و به صورت انزوای اجتماعی و تنها زندگی کردن بروز کنند. درنتیجه درمان موثر اغلب با تاخیر انجام می شود و بسیاری از افراد مسن درگیر افسردگی درمان نمی شوند.

علائم افسردگی سالمندان

طبق اعلام NIMH علائم هشدار دهنده افسردگی سالمندان عبارت اند از:

 • احساس غم، اضطراب و یا خالی بودن مستمر
 • احساس ناامیدی یا بدبینی
 • تحریک پذیری، کاهش تحرک و بی حسی
 • خستگی و کاهش انرژی
 • احساس گناه، بی ارزش بودن یا بی کفایتی
 • تمرکز پایین، ناتوانی در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم گیری
 • از دست دادن اشتها و بی اشتهایی
 • فکر به خودکشی یا اقدام به خودکشی
 • خواب بیش از حد و یا بی خوابی
 • از دست دادن علاقه یا لذت نبردن از کارهای روزانه
 • فکر به مرگ یا تمام شدن زندگی

اگر متوجه این علائم هشدار دهنده افسردگی سالمندان شدید چه کاری باید انجام دهید؟

مهمترین چیز این است که به عزیزان سالمند خود کمک کنید که از خدمات ارزیابی، تشخیص و درمان بهره ببرند.

راه های بسیاری برای درمان افسردگی سالمندان وجود دارد که معمولا از رفتار درمانی تا تجویز دارو قابل استفاده هستند.

مراقب باشید با افرادیکه دوستشان دارید صحبت کنید تا متوجه افکار و احساسات آن ها بشوید و اگر احساس ناراحتی دارند با دقت به صحبت های آن ها گوش دهید. از هر فرصتی برای صحبت کردن و گوش دادن به درد دل سالمندان استفاده کنید.

اغلب سالمندان افسرده ابتدا در مورد علائه فیزیکی افسردگی صحبت می کنند، گوش دادن به حرف های آن ها مثل اینکه می گویند<من به خوبی نمی خوابم> یا اینکه<گرسنه نیستم> می تواند به تشخیص علامت های بیماری کمک کند.

با یک مرکز مراقبت از سالمندان که می تواند به صورت روزانه غذا خوردن، الگوهای خواب و رفتار سالمندان را کنترل کند صحبت کنید و از خدمات آن ها استفاده کنید.

به او اطمینان دهید که با کمی کمک می تواند مجددا از زندگی لذت ببرد و صحبت کردن نخستین گام است. در نظر داشته باشید که ممکن است در ابتدا عقب نشینی کند و تمایلی نداشته باشد بار اضافی بر دوش کسانیکه از او مراقبت می کنند ایجاد کند.

شناسایی بیماری های مزمن مثل افسردگی ارجاع به پزشک و مراقبت های پزشکی مناسب کمک به حفظ منابع خانواده و اجتماع است.

برای درمان افسردگی سالمندان می توانید از یک برنامه مراقبت بلند مدت درمانی مثل(MLTC) کمک بگیرید و از منابع مناسب که در کشور موجود است استفاده کنید.

منبع: Depression Among the Elderly: Warning Signs Can be Easy to Miss

تاریخ انتشار: اسفند ۸, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11