به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

علت مشکلات تغذیه در سالمندان چیست و در رابطه با آن چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟

در همه‌ی سنین تغذیه‌ی مناسب امری حیاتی محسوب می‌شود. بسیاری از سالمندان به دلیل کاهش متابولیسم بدن‌شان و نیز تغییرات نیازهای تغذیه، تمایل کمتری به تغذیه دارند. اما اگر پدر یا مادرتان تغذیه مناسبی ندارد و یا همیشه به سختی تغذیه می‌کند چه باید بکنید؟ یکی از چالش هایی که پرستاران خانگی سالمندان و پرستاران مقیم مراکز نگهداری از سالمندان با آن مواجه هستند ، مشکلات تغذیه در سالمندان و سالمندانی که از غذا خوردن امتناع می کنند می باشد.

برخی از سالمندان ممکن است مصرف همه‌ی موارد خوراکی به غیر از شیرینی‌جات را رد کنند، اما دلایلی بسیار جدی‌تری هم وجود دارند که سالمندان از تغذیه اجتناب کنند. در ادامه ۷ دلیل رایج را در رابطه با علل مشکلات تغذیه در سالمندان و این که به چه علت ممکن است سالمندان علاقه‌ی خود را به مصرف غذا از دست بدهند و چه فعالتی برای حل این مسئله می‌تواند صورت بگیرد، مطرح می‌کنیم.

علل عدم تغذیه‌ی مناسب سالمندان کدامند؟

1.    تقلیل احساسات مربوط به قابلیت‌های بویایی و چشایی

غذا خوردن حواس بسیاری را شامل می‌شود. حس بویای رابطه‌ی بسیاری با توانایی چشایی دارد و به صورت مستقیم بر اشتهای ما تاثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد با پا گذاشتن به سنین سالمندی کاهش حواس بویایی و چشایی را تجربه می‌کنند. کاهش و تقلیل این حواس به شدت در چگونگی دریافت غذا توسط سالمندان تاثیر می‌گذارد و در واقع می‌تواند منجر به کاهش احساس گرسنگی در آن‌ها شود.

برای افزایش تجربیات تغذیه‌ی سالمندان، پرستار خانگی می‌تواند دستورالعمل‌های غذایی را تغییر بدهد تا ادویه‌ها، گیاهان و سبزیجات خوش‌طعمی را در دستور غذایی جای بدهند.

پخت غذای با کیفیت وتازه و نزدیک به طعم غذای خانگی در مراکز مراقبت از سالمندان ، می تواند بر روی اشتهای سالمندان تاثیر گذار باشد. افزودن شکر، نمک و روغن به رژیم غذایی سالمندان یک روش ساده اما ناسالم برای افزایش طعم غذای ان‌ها است. در عوض، از گیاهان تازه، مرکبات له شده، چاشنی‌ها، عصاره‌ها و انواع متفاوت‌ تکنیک‌های پخت غذا استفاده کنید تا رایحه و طعم آن را بالا ببرید. سبزیجات تازه و مرکبات علاوه بر تاثیری که بر افزایش میل به غذا می گذارد ، بر روی عمل دفع سالمندان نیز موثر است.

2.    ضعیف شدن قوه‌ی بینایی

آب مروارید در سالمندان ، دژنراسیون ماکولای و یا سایر بیماری های مربوط به چشم در سالمندان می تواند وضعیت ادراک بصری سالمند از وعده غذایی را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث بروز مشکلات تغذیه در سالمندان شود. اگر سالمندان نتوانند به طور واضح و شفاف ببینند که چه غذایی برای آن‌ها سرو می‌شود، احتمال دارد که تمایل خود را برای صرف غذا از دست بدهند؛ مخصوصا زمانی که این بیماری‌های چشمی با کاهش توانایی بویایی و چشایی نیز در آن‌ها همراه باشد. برای بالا بردن ادراک بصری وعده‌های غذایی در سالمندان سعی کنید که تکنیک‌هایی مانند  استفاده از مواد غذایی رنگین‌تر و البته سالم، و جدا سازی بخش‌های مختلف غذا را به کار بگیرید؛ از این طریق آن‌ها می‌توانند تسلط بیشتری بر روی بشقاب غذا داشته باشند. از سرو کردن غذا بر روی ظرفی که با رنگ مواد غذایی سرو شده کنتراست دارد بپرهیزید.  در صورت امکان سعی کنید که از بشقاب‌های متفاوتی در روزهای مختلف استفاده کنید تا بتوانید سالمندان را به صرف غذا علاقه‌مند کنید.

3.    مصرف دارو

برخی از تجویزات دارویی مانند داروهای آلزایمر، برخی از داروهای ضد افسردگی و محرک‌ها عوارضی دارند که می‌تواند بر روی عادات غذایی افراد تاثیر بگذارند. از پزشک یا داروساز فرد سالمندتان پرس‌وجو کنید که کدام یک از تجویزات دارویی یا رفتارهای درمانی آن‌ها ممکن است مستقیما به کاهش اشتها یا سایر عوارض مربوطه مانند یبوست، حات تهوع، استفراغ، اسهال، ایجاد مزه‌های بد در دهان و یا خشکی دهان منجر شوند تا در این زمینه آگاهی‌های لازم را داشته باشید. ممکن است پزشک بتواند پرهیزهای غذایی را توصیه بکند تا این نتایج و آثار منفی را به حداقل برساند یا برای همکاری در معالجات غیر دارویی، رژیم‌های غذایی را توصیه کند.

در قسمت بعدی این مقاله همراه ما باشید تا با سایر دلایل مشکلات تغذیه در سالمندان آشنا شوید و راه هایی برای مقابله و بهبود را فرا بگیرید.

منبع: Why Seniors Refuse to Eat and What You Can Do About It

تاریخ انتشار: آبان ۱۲, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11