به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

مراقبان بهداشتی باید چه چیزهایی در مورد difficile c بدانند؟

زندگی در یک خانه پرستاری شده و یا بستری شدن در بیمارستان، چیزی است که اکثر مردم ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند. با این حال، این تجربیات برای بسیاری از افراد مسن غیر قابل اجتناب است. طبق گفته LongTermCare.gov، فردی که وارد 65 سالگی می شود، به احتمال 70 درصد نیاز به مراقبت درازمدت، در طول عمر خود دارد. همچنین درصد قابل توجهی از بستری های سالانه، مختص به سالمندان است.  در پروژه  بهداشت و درمان (HCUP) برآورد شده است که بیش از 12 میلیون فرد بالای 65 سال تنها در سال 2014 در بیمارستان بستری شده اند.

بیماران قرار است، بیمارستان را سالمتر از زمانی که به آنجا وارد شده اند، ترک نمایند. برنامه ی مراقبت بلند مدتی که برای آنها در نظر گرفته شده است با افزایش مراقبت و نظارت، کیفیت زندگی ساکنین آنجا را که همان بیماران هستند، افزایش می دهد. اما این برنامه ی مراقبتی، می تواند خطراتی را ایجاد نماید. یکی از بزرگترین تهدیدات در این برنامه، Clostridium difficile  است. این نوع باکتری ها، اغلب به نام C. difficile یا C. diff،  هستند و می توانند به راحتی در محیط هایی همچون بیمارستان پخش شوند و برای افراد مسن و کسانی که سلامتی آنها در معرض خطر قرار گرفته است، عفونت بسیار جدی ایجاد کنند.

diff  چیست و چگونه گسترش می یابد؟

Clostridium difficile  نوعی باکتری است که می تواند اسهال خفیف تا شدید ایجاد کند. آژانس بهداشت عمومی کانادا این باکتری را به عنوان شایع ترین علت اسهال عفونی در مراکز بهداشتی درمانی نظیر بیمارستان ها و مراکز درمانی بلند مدت می شناسد.
این باکتری ها (و اسپورهای آن) در مدفوع و فضای اطرافش وجود دارند و از طریق تماس با سطوح آلوده انتقال می یابند. این موضوع منزجر کننده به نظر می رسد، اما در واقع کاملا شایع است. کارکنان مراقبت های بهداشتی اگر دست های خود را به طور کامل و یا به اندازه کافی نشسته باشند می توانند C. diff را انتقال دهند و یا اتاق های بیمارستانی که به اندازه کافی تمیز و ضد عفونی نشده باشند نیز، می توانند منبع انتقال این باکتری باشند. علاوه بر این، قطره های کوچک حاوی ماده مدفوع می تواند به هوا منتقل شود (به عنوان مثال یک توالت که به اندازه کافی شسته نباشد) و به راحتی پخش شود. C. diff spores همچنین می تواند بر روی سطوح، برای طولانی مدت زندگی کند.

علائم   C. diff

بعضی افراد ممکن است C. difficile  داشته باشند و حتی از آن آگاه نباشند زیرا هیچ علائمی را دچار نشده اند.. مواردی موجود است از بیمارانی که در بیمارستان بستری شده بودند بدون اینکه بدانند ناقل باکتری هستند و بسیاری  از افراد دیگر را به شدت بیمار کردند.

شایع ترین علامت C. diff – اسهال آبدار است. بیماران همچنین ممکن است از تب، تهوع و درد شکمی شکایت کنند. افرادی که علائم عفونت را در طول مدت طولانی تجربه می کنند معمولا اشتهای خود را از دست  می دهند، و این ممکن است با کاهش وزن هم همراه باشد. در عفونتهای شدید، ممکن است خون یا ماده جامد نیز در مدفوع مشاهده شود.

درمان برای عفونت C. diff

اگر فرد دارای علائم خفیف باشد، ممکن است دیگر نیازی به درمان با دارو و یا بستری شدن نباشد و فقط ایزوله شدن از افراد غیر آلوده یا افرادی که ایمن سازی شده اند، ضروری باشد. موارد جدی تر باید داروهای آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها تجویز شود و برای کنترل علائم بیماری، بیمار تحت نظر قرار گیرد. متأسفانه افرادی که C. diff را تجربه کرده اند در معرض ریسک فزاینده ی ابتلا به عفونت های بعدی هستند. اگر آسیب روده به اندازه کافی شدید باشد، ممکن است برای برداشتن قسمت آلوده ی روده، نیاز به جراحی باشد.

متاسفانه ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در  استفاده از رویکرد ها و روشهای درمانی متفاوت و همچنین دسترسی به درمان مناسب، محدود شده اند. امروزه، گزینه های موثرتر درمانی عبارتند از باکتریوتراپی مدفوع (همچنین به عنوان پیوند مدفوع نیز شناخته می شود)، که بر اساس انتقال مدفوع از یک فرد سالم به فردی با C. diff پایه گذاری شده است، رایج است. محققان دریافتند که پیوند مدفوع “سالم” به روده بزرگ یک فرد آلوده می تواند به بازگرداندن تعادل طبیعی و بوجود آمدن باکتری های خوب در دستگاه گوارش کمک کند.

افزایش مصرف مایعات برای افرادی که دارای C. diff هستند نیز اهمیت بسیاری دارد. اسهال می تواند باعث کمبود آب بدن و اختلالات الکترولیتی شود که وجودشان برای عملکرد درست بدن ضروری است. در موارد بسیار شدید این بیماری، بیماران می توانند دچار فشار خون و یا حتی به نارسایی کلیه دچار شوند.

آنتی بیوتیک ها و افزایش C. difficile

شیوع این عفونت با افزایش مصرف و سوء مصرف آنتی بیوتیک مربوط است. مورد نگران کننده درباره داروهای آنتی بیوتیک این است که استفاده از دوز زیاد و یا استفاده از آنها برای مدت زمان طولانی، می تواند مخلوط طبیعی باکتری هایی را که در سیستم گوارش هر انسان وجود دارد و به نام “فلور روده” شناخته می شود را تغییر دهد. استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها و یا استفاده از داروهای متنوعی از آنتی بیوتیک، می تواند طیف وسیعی از باکتری ها را از بین ببرد. هنگامی که این عدم تعادل رخ می دهد، باکتری های مضر رشد می کنند و منجر به تولید سم می شوند که موجب التهاب و منجر به اسهال و حتی کولیت می شود.

اقدامات پیشگیرانه برای C. diff

بهترین راه جلوگیری از انتقال این باکتری، شستن دست ها با آب و صابون است. نکته مهم این است که، با وجود اینکه استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها دردسرساز است، شما نباید در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها، نگران باشید. همانطور که همیشه، برای هر بیماری از پزشک خود، نسخه ای دریافت می کنید، لازم است که تمام دستور العمل های مربوط به استفاده از آن را دنبال کنید، تا روند درمان کاملا طی شود.

  1. difficile اغلب در محیط های مراقبت های بهداشتی نظیر کلینیک ها و یا بیمارستان ها و …انتقال می یابد و می تواند مرگبار باشد. ضروری است که هر کسی که به یک موسسه پزشکی مراجعه می کند سوالاتی را بپرسد و از کارکنان آن موسسه در مورد پیشگیری و کنترل عفونت سوال پرسیده و عملکرد آنها را بررسی نماید. خواه به عنوان یک بیمار، یک پرستار یا رزیدنت با سابقه در مراکز مراقبت یا یکی از اعضای خانواده که همراه بیمار مراجعه کرده است، این حق را دارید که درخواست کنید، تمامی دکترها، پرستاران، یا مراقبین بهداشتی شما، دست های خود را بشویند. همچنین این حق شماست که مطمئن شوید که اتاق و تجهیزات موجود به درستی تمیز و ضد عفونی می شوند.

مراکز مراقبت های بهداشتی اغلب از اقدامات احتیاطی نظیر اختصاص دادن اتاق های خصوصی به افراد آلوده یا اتاقی مخصوص افراد آلوده استفاده می کنند. کارکنان و بازدیدکنندگان که وارد این اتاق می شوند، دستکش ها و لباس های مخصوصی می پوشند و پس از خروجشان از اتاق دستکش ها و لباس ها را به درستی دفن می کنند. باید مراقبت کنندگان از بیمار همیشه احتیاط کنند و اقدامات ایمنی را به درستی انجام دهند.
قوانین شستشوی تمیز دست ها علاوه بر کارکنان پزشکی، برای بازدیدکنندگان و اعضای خانواده نیز اعمال می شود. اگر اخیرا دچار بیماری شده اید و یا آنتی بیوتیک دریافت کرده اید، احتمالا عاقلانه است که به ملاقات بیمار در بیمارستان نروید. اگر شما با کسی که به این باکتری آلوده شده است روبرو شوید، همیشه از آب گرم و صابون برای شست و شوی دستهای خود استفاده کنید. C. اسپورها  توسط برخی از محصولات مانند ضدعفونی کننده دستها که بر پایه الکل تولید شده اند،  به طور موثر از بین نمی روند. برای اطمینان از نابود شدن همه اسپورها، هنگامی که می خواهید سطوح، لباسها، پارچه ها یا هر چیز دیگری را  تمیز و ضدعفونی کنید، از سفید کننده های حاوی کلر استفاده نمایید.

تاریخ انتشار: تیر ۵, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11