به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

مراقبت های ویژه در آسایشگاه سالمندان، برای بیمارانی که دچار زوال عقل پیشرفته شده اند

مدت زمانی است که آسایشگاه های سالمندان در طول فرآیند پیری، به خاطر فراهم آوردن خدماتی راحت همراه یا احترام برای سالمندان، شناخته شده اند. متأسفانه، افراد معدودی این آگاهی را دارند که شخص برای بهره گیری از مراقبت های پیشرفته در آسایشگاه، حتما نباید به بیماری سرطان مبتلا باشد و یا درد فوق العاده ای را داشته باشد که به آسایشگاه برود. مراقبت در آسایشگاهها برای بیمارانی که از طیف گسترده ای از بیماریهای مزمن رنج می برند، از جمله نارسایی قلبی، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)، اسکلروز جانبی، آمیوتروفیک جانبی (ALS) ، سکته مغزی ، نارسایی کلیوی ، نارسایی کبد و حتی زوال عقل موثر است.

بر خلاف سایر بیماری های جدی، بیماری آلزایمر (AD) و زوال عقل، بسیار دشوار است تا آنها را به طور دقیق دسته بندی کنیم که در چه مرحله ای از پیشرفت بیماری قرار دارند و در ادامه ی آن تعیین کنیم چه مرحله ای از مراقبت در آسایشگاه، برای این دسته مناسب است. امید به زندگی داشتن، برای بیماران مبتلا به AD یا اشکال دیگر از اختلال شناختی، مانند زوال عقل و یا بیماری هایی اینچنینی، سخت است. علاوه بر این ، بیماران در مراحل بعدی این بیماری معمولاً قادر به ادراک صحیح از درد، ناراحتی، خواسته ها و نیازهایشان نیستند. این بدان معناست که مراقبان خانواده و حتی پزشکان عزیزانشان شرایط سختی را برای تصمیم گیری در مورد  زمان مراجعه به آسایشگاه در پیش رو دارند.

چگونه بیماری زوال عقل، صلاحیت رفتن به آسایشگاه را برای بیماران، پیچیده می کند؟

تخمین زدن اینکه، فردی تا چه قدر زنده است، تقریباً غیرممکن است. در اکثر موارد نمی توان به سادگی و با دقت درستی این زمان را تعیین کرد، اما برای تعیین صلاحیت شخص برای دریافت خدمات مراقبتی از آسایشگاه، یک ایده کلی وجود دارد. برای واجد شرایط بودن در اکثر برنامه ها، فرد باید دارای شرایط سلامتی عمومی باشد و امید به زندگی  برایش، شش ماه یا کمتر باشد. با این حال، همه بیماریهای تهدید کننده زندگی و حیات فرد، به طوری که پیش بینی کردیم، پیشروی نمی کنند. هر پرستار یا مراقب یک بیمار که از زوال عقل رنج می برد، می تواند این واقعیت را تأیید کند که وضعیت آن فرد عزیز می تواند روزانه بهبود یابد یا بدتر شود. خوشبختانه، پزشکان و کارکنانی که از بیماری زوال عقل آگاهی دارند، به خصوص در مراحل ثانویه این بیماری، می توانند به خانواده ها کمک کنند تا تشخیص دهند که وقت آن است که به دنبال استفاده از خدمات مراقبتی از آسایشگاه باشند و یا اینکه برای این کار، هنوز زود است.

یک مدیر برنامه های تبلیغاتی در بنیاد خیریه Crossroads Hospice مستقر در تولسا اوکلاهما، توضیح می دهد: “زوال عقل می تواند فرآیند صلاحیت برای پذیرش در آسایشگاه را پیچیده کند ، اما در نظر گرفتن شخصیت یک شخص، قبل از تشخیص بیماری می تواند به شما کمک کند.”

فیلدها لولر سالها پیش بیماری را به یاد می آورد که مبتلا به زوال عقل لووی (LBD) بود و دخترش به دلیل بدتر شدن علائمش، استرس زیادی داشت. دخترش گفت: “او غالباً زمان را از دست می داد، و  فرآیند توجه کردن به  او، سخت می شد. من و دخترش با هم به گفتگو نشستیم و  او با اشک به من گفت که پدرش در گذشته چگونه بوده است. ”

فیلدها لولر و این زن توانستند برخی از علائم فعلی پدرش را با خود قبل ترش، مقایسه کنند تا درک بهتری از پیشرفت بیماری وی داشته باشند. این زن می گوید “به نظر می رسید که انجام این کار بخشی از ترس را که به عنوان دختر آن سالمند تجربه می کرد، برای او از بین می برد.” وی گفت: “ما هنوز دقیقاً نمی دانیم آینده برای پدرش چگونه رقم می خورد اما ما توانستیم به جای اینکه بگوییم که آن سالمند دچار انبوهی از علائم وحشتناک بیماری شده است و اضطراب دخترش را بالا ببریم، به او نگاه کنیم و مشخص کنیم که وی کاندیدای مراقبت در آسایشگاه است.

آشنایی با رهنمودهای مشاور سلامت در آسایشگاه سالمندان برای بیماران زوال عقل بسیار ارزشمند است 

فیلد لاولر می گوید: “برای اینکه بیماردر برنامه ای پذیرفته شود، باید ابتدا بیماری زوال عقل وی تشخیص داده شود. مدیکر می خواهد که ما نسبت به نیازهای معمولی در آسایشگاهها که مثلا شامل امید به زندگی 6 ماهه است، خاص تر باشیم.” بیشتر برنامه ها از دو معیار زیر برای ارزیابی اینکه بیمار زوال عقل کاندیدای خدمات آسایشگاه است استفاده می کند:

بیماری زوال عقل و رنکینگ 7 درجه ای ، در مقیاس FAST

مقیاس ارزیابی عملکردی(Reisberg (FAST شامل 16 ماده است که پیشرفت علائم زوال عقل را در هفت مرحله مختلف رتبه بندی می کند. مرحله 7 نشانگر زوال عقل شدید است و این بدان معنی است که بیمار از بی اختیاری رنج می برد و قادر به لباس پوشیدن، حمام کردن، راه رفتن یا استفاده از سرویس بهداشتی بدون کمک دیگران نیست. بیمار همچنین ممکن است نتواند به طور با مفهوم صحبت کند یا افکار خود را بیان کند.

اختلال های دیگر زوال عقل ، همبودی !

این اختلالات پزشکی اضافی که به عنوان “همبودی” نیز شناخته می شوند، بخش مهمی از کیفیت  و صلاحیت آسایشگاهها را نشان می دهند. عوارض بیماری زوال عقل  یا همان اختلالات همبودی زوال عقل می تواند شامل سپسیس، کاهش شدید وزن، ذات الریه، زخم های عمیق، و تب باشد. کسی که دچار همبودی باشد، اغلب باید در آسایشگاه ثبت نام کند، و بیمار باید در طی یک سال گذشته درمان آن بیماری را شروع کرده باشد.

 

فیلد لاول اذعان می کند: “تعیین صلاحیت پزشکان و مراقبان، می تواند کار بسیار دشواری باشد، و فضای کافی برای بهبود در روش های فعلی اندازه گیری و طبقه بندی هنوز نیز وجود دارد.” “با این وجود، هنگامی که بیماران، خانواده ها، تیم های مراقبتی، پزشکان، مدیکر و سایر ارائه دهندگان بیمه درمانی به همکاری خود ادامه می دهند، ما برای بسیاری از بیماران مبتلا به زوال عقل درها را باز می کنیم تا بتوانند خدمات مراقبتی خود را  آن طور که شایسته است، دریافت کنند اما  گاهی ممکن است این مراقبت ها نتواند موثر واقع شوند.

 

 

تاریخ انتشار: مهر ۲۳, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11