به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

مشکلات تغذیه سالمندان چیست و در رابطه با آن چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟ – قسمت دوم

در مطلب قبل، در رابطه با برخی از علل مشکلات تغذیه سالمندان صحبت کردیم و دلایلی مانند تقلیل احساسات مربوط به قابلیت‌های بویایی و چشایی، ضعیف شدن قوه‌ی بینایی و همچنین تاثیر مصرف دارو بر این مسئله را مطرح کردیم و به اختصار توضیح دادیم. در این مطلب سایر علل رایج در مسائل مربوط به مشکلات تغذیه سالمندان را مرور می‌کنیم.

سایر علل مشکلات تغذیه سالمندان کدامند؟

4.    یبوست

گوارش آهسته و یبوست اغلب یکی از عوارض و نشانه های ورود به سنین سالمندی می باشد، درست همانطور که سالمندی معمولا انواع قرص ها و داروها را به همراه می آورد ، بیماری یبوست را نیز گاها به همراه خواهد داشت. یکی از عوارض ناخوشایند یبوست، احساس سیر بودن است . این احساس سیر بودن از تغذیه‌ی مناسب سالمندان جلوگیری کند. برای بهبود وضعیت دفع ، رژیم غذایی مناسب بسیار تاثیر گذار است . در سرای سالمندان ، معمولا در رژیم غذایی سالمندان از سبزیجات استفاده می شود. در نظر داشته باشید که به سالمندان خود در افزایش جذب فیبر و مایعات کمک کنید . در صورتی که از توانایی جسمانی مناسبی برخوردار هستند ، آن ها را به انجام تمرینات و فعالیت‌های فیزیکی تشویق کنید. حتی یک پیاده‌روی تفریحی نیز می‌تواند در به کار گیری افراد سالمند به فعالیت و تحرک مفید و موثر باشد. سعی کنید که از داروهای ضد یبوست تا جای ممکن خودداری کنید. این دارو ها برای مدت زمان طولانی توصیه نمی‌شوند و حتی ممکن است شرایط را بدتر بکند. اگر مشکل رفع نشد و همچنان باپرجا بود، با یک پزشک در رابطه راه های جایگزین و اقدامات بیشتر مشورت کنید.

5.    مسائل مربوط به سلامت دهانی

اگر به نظر می‌رسد که سالمند در هنگام جویدن غذا دچار مشکل باشد، احتمالا مشکل  می تواند مربوط به دندان‌ها، لثه و یا دندان مصنوعی آن‌ها باشد. شکل دهان و فک پیوسته در مرور زمان تغییر می‌کند. دندان مصنوعی مناسب و سایر تجهیزات دهانی ممکن است سست شده یا ناخوشایند شوند و حتی جراحت‌های دردناک و سوزش به همراه داشته باشند. چک‌آپ‌ها و بررسی‌های دندان ها به صورت دوره ای می تواند از حاد شدن مشکلات پیشگیری کند و تاثیر کمتری بر روی مشکلات تغذیه سالمندان بگذارد.

برای افرادی که مشکلات و مسائل دهانی را تجربه می‌کنند، مصرف غذاهایی که نرم و مرطوب هستند و به تکه‌های کوچک‌تری برش داده شده‌اند، ساده‌تر است. به عنوان مثال، استفاده از سبزیجات پخته شده در عوض سبزیجات خام می‌تواند مصرف غذا را برای این دسته از افراد ساده‌تر بکند. به جای برش‌های گوشت کبابی، ماهی را انتخاب بکنید و از دستورالعمل‌هایی استفاده کنید که شامل قسمت هایی از گوشت است که می‌توانند مدت‌زمان بیشتری پخته شوند تا در قالب نرم و قابل جویدن برای سالمندان تبدیل شوند. صرف کردن غذا به همراه سس‌های سالم می‌تواند غذا را مرطوب و جویدن و فرو بردن غذا را آسان‌تر کند.

6.    تنها بودن و  نداشتن شریک در هنگام صرف غذا

صرف غذا زمانی که به همراه افراد دیگر انجام شود می‌تواند لذت‌بخش باشد. بسیاری از سالمندان در محیطی رشد کرده‌اند که در آن اعضای خانواده در هنگام صرف غذا به دور یکدیگر جمع می‌شوند . در مراکز مراقبت و نگهداری از سالمندان ، زمان صرف غذا این امکان را به سالمندان می دهد که در کنار یکدیگر نشسته و همصحبتی برای تعریف کردن اتفاقات روزمره بیابند.

زمان صرف غذا برای سالمندانی که افراد زیادی در اطرافشان برای همراهی در صرف غذا یا هم‌صحبتی و گفتگو وجود ندارد، می‌تواند غریب و آزاردهنده باشد.

تا حد ممکن، سعی کنید که حداقل در یک وعده‌ی غذایی در روز برای پدر و مادر خود وقت صرف کنید و در کنار آن‌ها به صرف غذا بپردازید. به صورت مرتب، از سایر اعضای خانواده، دوستان، و حتی همسایگان دعوات کنید تا برای نهار، شام عصرانه یا حتی صرف چای در کنار آن‌ها باشند. در جستجوی رویدادهای صرف غذا در مکان‌هایی مانند مرکز سالمندان، کلیسا‌ها، مساجد و سایر سازمان‌های اجتماعی باشید تا والدین خود را در این رویدادها شرکت بدهید. مناطق نمایندگی‌های سنین سالمندی (Area Agency on Aging) محلی شما، در رابطه با رانندگان داوطلب یا خدمات ترابری خصوصی‌سازی شده‌ی موجود برای همکاری و همیاری در حمل‌ونقل، می‌توانند اطلاعات و جزئیات مورد نیاز را در اختیار شما قرار بدهند.

7.    عدم تمایل به پخت و پز

در رابطه با مشکلات تغذیه سالمندان باید به این نکته توجه داشت که اگر فرد سالمند تمایل یا توانایی پخت و تهیه‌ی وعده‌های غذایی خود را نداشته باشد، عوارضی در عادات غذایی و سلامتی وی ایجاد خواهند شد. درصورتی که امکان رسیدگی به وضعیت تغذیه پدر و مادرتان را داشته باشید ، پخت غذای روزانه سالم می تواند کمک بزرگی به مشکلات تغذیه آن ها داشته باشد. اما با وجود مشغله های روزانه ، در صورتی که این امکان را ندارید می توانید از مراکز نگهداری از سالمندان برای ارسال غذا درخواست نمایید.

مراقبت در منزل (In-home care) یک جایگزین دیگر است که می‌تواند مزایا و منابع بیشماری را فراهم کند. مراقبت خانگی (Home care) در ارائه‌ی همیاری و همصحبتی‌ها، آماده‌سازی وعده‌های غذایی و خدمات خانه‌داری سبک برای آسایش سالمندان در منز‌لشان، روشی بی‌نظیر است. پرستاران خانگی حرفه‌ای می‌توانند حتی در مصرف‌غذا نیز به مشتریانی که در این فعالیت روزانه‌ی خود مشکل دارند، کمک کنند.

منبع: Why Seniors Refuse to Eat and What You Can Do About It

تاریخ انتشار: آبان ۱۴, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11