به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

ده نشانه‌ی هشداردهنده‌ی بیماری آلزایمر و زوال عقل که باید جدی گرفته شوند – قسمت 2

در مطلب قبل تعدادی از نشانه‌های جدی در سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر ارائه شدند، در این مطلب به بقیه علائم بیماری آلزایمر، ارائه شده است.

بیشتر بخوانید : ده نشانه‌ی هشداردهنده‌ی بیماری آلزایمر و زوال عقل که باید جدی گرفته شوند – قسمت 1

5.مشکلات زبانی و گفتاری

در سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر نحوه‌ی تولید زبانی و پردازش آن تحت تاثیر قرار می گیرد. سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر معمولا در مکالمات و حتی نوشتار، برای به‌خاطر آوردن صحیح واژگان دچار مشکل هستند. برخی از سالمندان از تکیه‌کلام‌های عمومی مانند «چیز» و «اسم خوبی داره» برای جایگزینی استفاده کرده و برخی دیگر از تکیه‌کلام‌های منحصر به خودشان برای اشیاء یا فعالیت‌ها استفاده می‌کنند. برای مثال، ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل «watch» را «hand clock» بنامد. این سردرگمی و عدم توانایی در پیدا کردن واژگان، ممکن است منجر به توقف ناگهانی در میانه‌ی جملات یا مکالمات شود.

6.مشکلات در محاسبات ریاضیاتی ساده

سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در مراحل اولیه این بیماری، در کار کردن با اعداد مانند مسائل ریاضیاتی ساده که در طول عمر خود قادر به انجام ان‌ها بودند، دچار مشکل شوند. ممکن است این افراد در هم‌ ترازی دسته‌چک و یا انجام محاسبات جمع و تفریق دست به گریبان باشند. افراد به‌راحتی به علم ریاضیات دست پیدا نمی‌کنند؛ اما عدم توانایی در تکمیل مسائل روزمره و  پایه یک شاخص شفاف در رابطه با این موضوع است که اشتباهی در حال رخ دادن است.

7.برآورد ضعیف

به‌دنبال تغییرات در توانایی‌های تصمیم‌گیری، فرایندهای تفکر منطقی و قضاوت باشید؛ در فردی که در تمام زندگی خود، تصمیمات ضعیف و خطرناک گرفته است؛ احتمالا علت این رفتارها، وضعیت‌های پزشکی نیست. با این حال، زوال عقل می‌تواند در سناریویی که در آن یک فرد منطقی که از جنبه‌ی احتیاط همه‌ی گزینه‌ها را بررسی می‌کند و تصمیمات آگاهانه می‌گیرد، و سپس به‌طور ناگهانی شروع به قضاوت‌های ضعیف و نامناسب می‌کند، عامل اصلی باشد. سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند به راحتی در دام پیشنهاداتی بیوفتد که به‌طور واضح، کلاه‌برداری‌، هزینه کردن‌های بی‌ملاحظه و یا پوشیدن لباس نامناسب با آب‌وهوا هستند.

8.تغییرات شخصیتی و نوسانات رفتاری

ممکن است تغییرات شخصیتی و تغییرات ناگهانی در خلق‌وخوی سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر مشاهده شود. آن‌ها می‌توانند وحشت‌زده، مشکوک، افسرده یا مضطرب شوند.  ممکن است یک فرد با اعتمادبه‌نفس کامل، خجالت زده و شرمنده شود. این افراد ممکن است به‌ سادگی ناراحت شوند و به‌ خصوص در موقعیت‌های عمومی یا جدید که خارج از قلمروی آسایشی ان‌ها هستند، عاجز شوند.

9. تغییرات در وضعیت تغذیه و بهداشت فردی

رفتارهایی مانند توجه ناگهانی و یا بیش از حد به بهداشت فردی مانند حمام کردن، پوشیدن لباس‌های مشابه در هر روز، و مسواک زدن دندان‌ها به‌طور مکرر، شاخص‌های رایج در بیماری‌های زوال عقل هستند. در رابطه با فردی که در تمام عمر خود، خانه‌اش را تمیز و مزتب نگه داد، و سپس به‌طور ناگهانی این روند را متوقف کرده و اجازه بدهد که خرده‌ریزها در اتاق انباشته شوند، باید نگران وضعیت ذهنی باشیم.

10.کناره‌گیری کردن از جمع دوستان و خانواده

در نهایت، کناره‌گیری کردن از فرصت‌ها و فعالیت‌های اجتماعی که در گذشته فرد لذت‌بخش بوده‌اند، می‌تواند یک پرچم قرمز باشد. افراد آسیب دیده تمایل دارند که از این موقعیت‌ها دوری کنند تا از توجه به خاطرات گذشته و روابط دشوارشان جلوگیری کنند. معمولا آن‌ها به‌دلیل ناتوانی در گفتگو یا انجام وظایفی که در گذشته انجام می‌دادند، خجالت می‌کشند. افسردگی مربوط به تغییرات ایجاد شده در توانایی‌های فرد بیمار، می‌تواند منجر به از بین رفتن موقعیت‌های اجتماعی شود.

اگر این علائم را تحت نظر گرفتید و مشاهده کردید که عزیزتان به بیماری آلزایمر و یا سایر بیماری‌های زوال عقل مشکوک است، فورا با پزشک ملاقات داشته باشید. تشخیص زودهنگام برای رهایی از شرایط قابل‌درمان که می‌توانند منجر به زوال عقل شوند،بسیار مهم است. از استراتژی‌های درمانی و مراقبتی پیروی کرده و برای آینده برنامه‌ریزی داشته باشید.

 

منبع:  Warning Signs of Alzheimer’s and Dementia

 

همچنین بخوانید: آلزایمر چیست؟

تاریخ انتشار: مهر ۱۲, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11