به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

نکات و روش های حمام کردن برای مراقبان افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند

به حمام بردن یک شخص پیر یا بیمار نبردی مشهور است که بسیاری از مراقبان خانواده آن را تجربه می کنند. هنگامی که بیماری زوال عقل بخشی از این معادله باشد ، اوضاع را حتی بیشتر پیچیده می کند. مجموعه ای  از دلایل وجود دارد که یک فرد مسن که بیماری آلزایمر یا شکل دیگری از زوال عقل  را دارد به محض پیشرفت بیماری اش ، در برابر حمام  رفتن، مقاومت می کند. دانستن دلایل اساسی می تواند به مراقبان خانواده کمک کند تا بهتر بتوانند این مسائل را مدیریت کنند و به عزیزانشان کمک کنند تا در حد امکان پاک، سالم و راحت بمانند.

چه مدت یک بار، باید سالمندان حمام کنند؟

می دانیم که استحمام سالمندان امری است که باید با دقت و حوصله ی فراوان صورت گیرد، چرا که سالم ماندن سالمند در حمام و جلوگیری از خطرهای احتمالی نظیر سقوط کردن، لیز خوردن و یا برخود با اجسامی که در حمام هستند … باید حفظ شوند. حال نکته ی مهم در اینجاست که افراد سالخورده چه مدت یک بار به استحمام احتیاج دارند. از آنجا که در ایران، مردم و فرهنگ های بسیاری از خطه های مختلف، در این سرزمین زندگی می کنند ، تعاریف مختلفی درباره معنای پاکیزگی برایش وجود دارد. با این وجود بنا بر دین مبین اسلام، که در آن سفارش به پاکیزگی فراوان شده است و همچنین تاریخ آبا و اجداد ما که نشان می دهد از دیرباز در ایران پاکیزگی و نظافت امری مهم بوده است، و از طرف دیگر با توجه به استانداردهای جهانی، استحمام سالمند هفته ای یک بار کفایت می کند. با این وجود بعضی از افراد معتقد هستند که اگر یک سالمند، هر روز حمام نکند ، بعید نیست که سلامتی اش به خطر بیفتد. در پاسخ به این فرضیه باید گفت که نسلهای جوان که عادت به حمام کردن بیشتر دارند، احتمالا استحمام هفتگی را  ناکافی می دانند ، اما عوض کردن لباس به طور روزانه یا بیشتر و یک حمام در هفته معمولاً برای بیشتر سالمندانی که عموما ورزش نمی کنند و به طور مرتب کثیف نمی شوند، کافی است. اما اگر مشکلات پوستی یا بی اختیاری ادرای داشته باشند، حمام مکرر برای جلوگیری از عفونت های خطرناک بسیار ضروری است.

اولویت  اصلی این است که روشی را اتخاذ کنید که هم برای شما و هم برای سالمند عزیزتان واقع بینانه باشد و این به آنها کمک می کند تا سلامت و تندرستی خود را حفظ کنند. اگر برای تعیین اینکه چه موقع یک فرد سالخورده باید حمام کند ، به برخی از کمکها نیاز دارید ، از مشاور  با پزشک اصلی سالمند خود دریغ نکنید. پزشک باید بتواند پاسخی جامع به سوال شما بدهد و در مورد خطرات (در صورت وجود) عدم حفظ بهداشت شخصی شما را قانع سازد و راهکارهایی را برای استفاده بهتر از دوش یا حمام به شما پیشنهاد دهد.

از دست دادن حافظه ، سردرگمی و ترس

تعیین یک برنامه حمام کردن احتمالاً ساده ترین قسمت اجرای یک برنامه ی پر چالش برای غلبه بر بی میلی سالمندان به حمام یا وان است. علائم بیماری زوال عقل می تواند به طور جدی از برنامه ی مراقبت شخصی سالمند که قبلاً به خوبی تدوین شده است جلوگیری کند و  مراقب سالمند نمی تواند کمکی به سالمند عزیزش بکند و درمانده می شود.

به عنوان مثال ، از دست دادن حافظه می تواند یک سالمند را به این باور برساند که تازگی به حمام رفته است، در صورتی که چندین هفته است که به حمام نرفته است. یا ، سالمندان هنگام شروع حمام کردن، در مراحل حمام کردن، دچار سردرگمی شوند و نمی توانند تشخیص دهند که کدام مرحله را انجام داده اند یا خیر. شناسایی همه ی لوازم مختلف در حمام و موارد استفاده آنها می تواند بسیار زیاد باشد و فرد سالمند ممکن است به خاطر نیاورد که هر وسیله چه استفاده ای دارد.  در این مواقع بسیاری از سالمندان به جای اینکه به کسی اعتماد کنند و از کمکش برای حمام کردن استفاده کنند، خیلی ساده از حمام کردن اجتناب می کنند.

یکی از موارد شایع در سالمندان مبتلا به زوال عقل، ترس از استحمام است. ممکن است آنها از حمام یا دوش گرفتن بترسند زیرا در سطوح نرم و صاف و لغزنده احساس عدم تعادل می کنند و از  فکر کردن به سقوط و آسیب دیدن، نگران می شوند .  آنها ممکن است در حمام  کردن با آب سرد احساس ناراحتی کنند و از برخورد آب به پوستشان آشفته شوند. در مراحل ثانویه این بیماری ، یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است اصلاً نداند چه کاری درست است و برای چه انجام می شود. به این فکر کنید که آب ریختن روی سرتان چقدر وحشتناک است وقتی که نمی توانید بفهمید، اصلا برای چه آب بر روی سرتان می ریزید. سردرگمی ، ناراحتی و عدم درک باعث می شود که احساس ترس بکنند و در برابر حمام رفتن، مقاومت کنند.

چگونه به سالمندی که مبتلا به زوال عقل است، در حمام کردن کمک نماییم

در واقع هنگامی که سالمند عزیزتان مبتلا به بیماری زوال عقل شده است، اینکه تلاش کنید تا بفهمید چه در سر سالمند عزیزتان می گذرد، مساله ی بسیار چالش برانگیز است. هر بیمار منحصر به فرد است و ممکن است نیاز باشد تا شما چندین بار آزمون و خطا انجام دهید تا متوجه شوید که علت اینکه حمام نمی روند چه می باشد. بعد از انجام این آزمون و خطاها و فهمیدن علت، شما احتمالا باید برنامه ای برای انگیزه دادن به آنها و تشویقشان برای حمام کردن، ترتیب بدهید. موارد زیر، تجربیات متداول بسیاری از مراقبان سالمندانی است که مبتلا به بیماری زوال عقل بوده اند و این مراقبان در دوران مراقبت از آنها از این موارد مهم استفاده کرده اند. راهکارهای زیر به موارد متداولی می پردازد که بسیاری از مراقبان زوال عقل در مقطعی از دوره ی مراقبت خود، آن را تجربه می کنند. یک یا ترکیبی از این نکات و ترفندها ممکن است در انجام دادن کار درست، به شما کمک کند.

به آنها انگیزه ای برای حمام کردن بدهید

اگر احساس می کنید عدم حمام کردن سالمندتان به این دلیل است که فکر می کند قبلاً این کار را انجام داده است ، یا اهمیت این مسئله را درک نمی کند، سعی کنید این روند را با چیزی که از آن لذت می برد ترکیب کنید. به آنها انگیزه جالب برای همکاری دهید. به عنوان مثال ، بگویید ، “بگذارید هر دویمان تمیز شویم و سپس برای صرف ناهار به رستوران موردعلاقه تان می رویم.” تمرکز نکردن بر مساله ی حمام کردن و تمرکز بر روی خود نتیجه، ممکن است باعث ایجاد انگیزه در آنها شود.

ایمنی و راحتی را در اولویت قرار دهید

اطمینان حاصل کنید که در طی فرایند ، آنها در حمام احساس امنیت و راحتی می کنند. اگر اتاق خنک است ، سعی کنید آن را قبل از ورود به حمام گرم کنید. روشن کردن سیستم گرمایش مرکزی برای مدت کوتاه یا استفاده از یک بخاری کوچک می تواند تفاوت زیادی در دمای کل اتاق ایجاد کند ، به خصوص به دلیل اینکه سالمندان راحت تر سرما می خورند.

اگر دوش گرفتن بهترین روش حمام کردن برای سالمند عزیزتان است ، هنگام ورود و خروج از اتاقک دوش و یا فضای دوش و حمام، حتماً میله های کمکی برای برقراری تعادل سالمند عزیزتان، نصب کنید. یک صندلی دوش راحت و یک سر دوش دستی نیز وسیله های ارزشمندی هستند. صندلی به سالمند اجازه می دهد تا کل وقت یا در صورت نیاز استراحت کند. سر دوش از پایین آمدن مداوم آب بر روی سر شخص جلوگیری می کند و به مراقب سالمند این امکان را می دهد تا با دقت مسیر جریان آب را هدایت کند و نا راحتی و ترس را به حداقل می رساند.

حمام اسفنجی را در نظر بگیرید

اگر زوال عقل یک فرد به قدری پیشرفته است که نسبت به حمام کردن بسیار سرسختانه مقاومت می کند، نشان می دهد که احتمالا بهتر است، تاکتیک دیگری را امتحان کنید. حمام کردن نیازی به حمام کامل یا دوش گرفتن ندارد. هنگامی که به درستی انجام شود ، فرد می تواند با حمام اسفنجی ، شامپو خشک و محصولات مراقبت شخصی شستشو  داده شده و تمیز شود. در برنامه مراقبتی از بیماران، به ویژه کسانی که دچار زوال عقل هستند، گاهی اوقات استفاده از برنامه های ثانویه، بسیار مناسب تر از برنامه ی اولیه می باشد.

هنگام حمام کردن سالمند  ضمن کمک کردن به وی ، با او ارتباط برقرار کنید

چه در حمام  کردن به سالمندتان کمک می کنید و چه در یک حمام اسفنجی ، باید هر مرحله را قبل از انجام آن ، به وی اعلام کنید. ممکن است سالمند دقیقاً آنچه را که می گویید متوجه نشود، اما به آرامش آنها کمک می کند و در این روند حمام رفتن قرار می گیرد. انجام عملیات به طور ناگهانی می تواند به آشفتگی ، عصبانیت و سردرگمی سالمند عزیزتان منجر شود. هر حرکت خود را با صدای کم و آرامش بخش توصیف کنید. به عنوان مثال ، بگویید ،”من می خواهم صورت شما را با این پارچه گرم پاک کنم ، خوب؟” یا ، “من می خواهم بازوی شما را بشویم و شستشو دهم ، یا من شما را در زیر این پتو گرم و راحت نگه می دارم.”

به حجب و حیای سالمندتان احترام بگذارید

بسیاری از افراد سالخورده ، مانند مادر شوهر متواضع و با حیای من ، از فکر  اینکه شخص دیگری باید به آنها کمک کند تا غسل دهند ، ناراحت می شوند. مادر شوهرم و من دوستان  بسیار خوبی بودیم و او به من اجازه می داد  هرکاری برای او انجام دهم جز اینکه در دوش گرفتن و یا حمام کردن، به او کمک کنم. ما فهمیدیم که استخدام یک مراقب حرفه ای، از یک شرکت مراقبت در منزل، برای آمدن و حمام دادن او بهترین کار ممکن می باشد. مراقبی که برای حمام دادن مادر شوهرم وارد منزلش شده بود، درست همانند یک پرستار در بیمارستان بود که باعث می شود  مساله ی برهنگی برای مادر شوهرم قابل تحمل شود. مزیت دیگر این است که مراقبان حرفه ای باید در این زمینه به خوبی آموزش ببینند. در حالت ایده آل، دستیاران حمام از یک آژانس معتبر باتجربه هستند و قادرند ضمن پیروی از پروتکل های ایمنی ، کار دقیق تر و سریع تری انجام دهند.

صرفنظر از اینکه چه کسی به سالمندان کمک می کند، اگر در فرایند حمام کردن، پوششی بر روی آنها قرار دهند اغلب از نظر روحی و جسمی راحت تر هستند. بسیاری از مراقبان سالمند با نگه داشتن جامه یا حوله ای که بر روی عزیزانشان پوشیده شده اند ، موفق بوده اند و فقط در یک زمان برای تمیز کردن ، مختصراً از یک منطقه پرده برداری می کنند. این به آنها کمک می کند تا گرمتر بمانند و احساس کمتری درقبال برهنگی خود کنند.

یک راه حل چاره ی موقتی پیدا کنید

حمام یا حمام کامل لازم نیست هر روز انجام شود ، اما مناطق خاصی از بدن وجود دارد که توجه مکرری را می طلبد. تمیز و خشک کردن مناطق خصوصی یک سالمند عزیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، بنابراین سعی کنید بیشتر از همه به این کار توجه کنید.

افسردگی می تواند بر بهداشت شخصی تأثیر بگذارد

مسئله دیگری که ممکن است به کاهش حمام کردن و عادت های نظافتی کمک کند افسردگی است. مادرم همیشه به طرز وسواسی تمیز بود و عاشق حمام روزانه اش بود. او اصرار داشت هر روز لباس تازه بپوشد و از محصولات معطر بهاری که در خشک شویی هایش استفاده می شد لذت برد. اما ، وقتی تصمیم گرفت به خانه سالمندان که پدر من در آن زندگی می کرد ، نقل مکان کند ، او یک دوره افسردگی را تجربه کرد.

یکی از مواردی که باعث  توجه ام به تغییر نگرش مادرم شد ، این بود که او هر روز همان لباس تکراری را می پوشید. بخش ساده ی مسئله این بود که مادرم می دید که  لباسهایش بر روی صندلی چیده شده اند و فراموش می کرد که این لباس ها را قبلاً پوشیده است، اما افسردگی یکی دیگر از عوامل مؤثر بود. سالمندان افسرده اغلب  علاقه خود را به ظاهر و بهداشت شخصی شان از دست می دهند. اگر می بینید که این اتفاق برای سالمند شما رخ داده است ، پس دلیلی برای نگران شدن دارید.

افسردگی مادرم هنگام ورود او به خانه سالمندان افزایش یافته بود ، و من سعی کردم با خرید برخی از لباس های جدید و استفاده از لوازم فروشگاه های زیبایی در خانه ، افسردگی او را از بین ببرم. این مراحل کمک کرد ، و او به زودی به عادات  قدیمی خود بازگشت. اگر این تغییرات در روحیه و رفتار او اثر نمی کرد ، من از پزشک خانه سالمندان خواهش می کردم که وی را برای معالجه ی افسردگی اش، تحت درمان قرار دهد.

افسردگی به تنهایی می تواند باعث ایجاد این تغییرات شود ، اما این وضعیت سلامت روان نیز در کنار بسیاری از علائم بیماری زوال عقل یک اتفاق شایع است. اگر سالمند شما تغییرات غیرمترقبه ای در عادت های استحمام و نظافت خود تجربه کرده است ، عاقلانه است که به دنبال ملاقات با پزشک وی باشید.

باور های غلط در مورد نگهداری از سالمندان

 به یک توافق پاکیزگی دست پیدا کنید

به یاد داشته باشید که حمام روزانه همیشه ضروری نیست. اگر خودتان را خسته کرده اید و سعی می کنید یک فرد سالمند را به روال شخصی قدیمی اش عادت دهید، ضروری است که از موضع خود عقب نشینی کنید و انگیزه های خود را ارزیابی کنید. آیا شما سعی می کنید سالمند عزیز خود را برای رعایت نظم و تمیزی مطابق با معیارهای شخصی خود تطبیق دهید؟ آیا از آنچه دیگران فکر می کنند می ترسید اگر سالمند عزیز تان همیشه تمیز ، تازه و خوش لباس نباشد؟ و یا آیا این همه هیاهو  برای سلامتی و آسایش آنها ضروری است؟

بله ، پاکیزگی برای سلامتی مهم است. در حالی که ممکن است  خودمان از حمام روزانه احساس آرامش و جوان شدن کنیم ، ممکن است همین عامل شکنجه برای یک بیمار زوال عقل باشد. سعی کنید یک راه میانه پیدا کنید تا  سطح حداقلی بهداشت در کنار حداقل مقدار نا پاکیزگی حفظ شود.

تاریخ انتشار: شهریور ۴, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11