به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

نگاهی کلی بر بیماری پوکی استخوان

پوکی استخوان (آرتریت دژنراتیو) یا استخوان متخلخل، یک بیماری است که در آن تراکم استخوانی پایین و زوال ساختاری بافت استخوان منجر به استخوان های ضعیف و بالا رفتن احتمال شکستگی استخوان لگن، ستون فقرات و مچ دست می شود. هم مردان و هم زنان در خطر ابتلاع به پوکی استخوان قرار دارند؛ یک بیماری که قابل پیشگیری و درمان است.

آمار و ارقام

پوکی استخوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی برای 44 میلیون آمریکایی است که 68 درصد از آن ها را زنان تشکیل می دهند.

امروزه در ایالات متحده، 10 میلیون نفر مبتلا به پوکی استخوان هستند. 34 میلیون نفر نیز دارای توده استخوانی پایین بوده که این امر خطر ابتلاع به بیماری را در آن ها افزایش می دهد.

از بین افراد بالای 50 سال، یک نفر از هر دو زن و یک نفر از هر چهار مرد آمریکایی شکستگی مربوط به پوکی استخوان را در زندگی خود تجربه خواهند کرد.

بیش از 2 میلیون مرد آمریکایی از پوکی استخوان رنج می برند و میلیون ها نفر دیگر نیز در معرض خطر هستند. هر ساله 80000 مرد دچار شکستگی لگن می شوند و یک سوم از آن ها طی یک سال می میرند.

یک فرد می تواند در هر سنی دچار پوکی استخوان شود.

پوکی استخوان مسئول بیش از 1.5 میلیون شکستگی در سال است، از جمله 300000 شکستگی حاد، حدود 700000 شکستگی مهره، 250000 شکستگی مچ دست و بیش از 300000 شکستگی در نقاط دیگر.

براساس آمار بیمارستان ها و خانه های سالمندان، هزینه های مستقیم تخمین زده شده برای پوکی استخوان و شکستگی های مربوط به آن در هر سال به 14 میلیارد دلار می رسد.

استخوان چیست؟

استخوان یک بافت زنده و رشد پذیر است و عمدتا از کلاژن، پروتئینی که ساختار نرم را فراهم می کند، و فسفات کلسیم، یک ماده معدنی که باعث افزایش قدرت و سخت شدن ساختار می شود ساخته شده است.

این ترکیب از کلاژن و کلسیم باعث می شود استخوان هم انعطاف پذیر و هم قوی باشد که ثمره آن مقاومت بالای استخوان در مقابل فشار است. بیش از 99 درصد کلسیم بدن در استخوان ها و دندانها وجود دارد و یک درصد باقی مانده در خون یافت می شود.

در طول عمر انسان، استخوان قدیمی حذف شده (تحلیل) و استخوان جدید به اسکلت اضافه می شود (تشکیل). در دوران کودکی و نوجوانی، استخوان های جدید سریعتر از حذف استخوان های قدیمی اضافه می شوند. در نتیجه، استخوان ها ساختاری بزرگتر، سنگین تر و متراکم تر را تشکیل می دهند. تشکیل استخوان تا رسیدن به حداکثر حجم استخوانی (حداکثر تراکم و قدرت) که در حدود 30 سالگی به دست می آید از تحلیل آن بیشتر بوده اما بعد از 30 سالگی تحلیل استخوان کم کم پیشی گرفتن از تشکیل آن را آغاز می کند.

برای زنان، از دست دادن استخوان در چند سال اول پس از یائسگی سریعتر است و در سالهای پس از یائسگی نیز ادامه خواهد داشت. پوکی استخوان که عمدتا زنان را تحت تاثیر قرار می دهد اما مردان نیز از آن در امان نیستند، زمانی که تحلیل استخوان بیش از انداز سریع رخ دهد یا تشکیل استخوان به کندی صورت گیرد گسترش پیدا خواهد کرد.

عوامل خطرساز که به پوکی استخوان در سالمندان کمک می کنند

برخی از عوامل مرتبط با توسعه پوکی استخوان هستند و موجب ایجاد احتمال ابتلا به بیماری می شود. بسیاری از افراد مبتلا به پوکی استخوان عوامل متعددی را شامل می شوند، اما برخی دیگر که بیماری را دارند، فاکتورهای خطر شناخته شده ای ندارند. برخی از شما نمی توانید تغییر دهید و دیگران می توانند. زمانی که شما در سال های سازندگی استخوانی خود به حجم حداکثری استخوان نرسید خطر آن بیشتر شما را تهدید خواهد کرد.

عواملی که شما نمی توانید تغییر دهید

جنسیت: اگر شما یک زن هستید، شانس ابتلا به پوکی استخوان شما بیشتر است. زنان بافت استخوانی کمتری دارند و به دلیل تغییراتی که با یائسگی رخ می دهد، استخوان های آن ها سریع تر از مردان تحلیل می رود.

سن : هرچه بزرگتر شوید، خطر ابتلا به پوکی استخوان در شما بیشتر است. استخوان های شما با بالا رفتن سن نازک تر و ضعیف تر می شوند.

اندازه بدن: زنان کوچک تر که دارای استخوان بندی کوچک تری هستند بیشتر در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند.

قومیت: زنان قفقازی و آسیایی از شانس بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان برخوردار هستند. این درحالی است که زنان آمریکایی و اسپانیایی به نسبت در معرض خطر کم تری قرار دارند.

سابقه خانوادگی: افرادی که والدینشان سابقه شکستگی استخوان دارند نیز ممکن است که دارای کمبود توده استخوانی باشند که شانس شکستگی را در آن ها نیز بالا می برد.

عواملی که شما می توانید تغییر دهید

هورمونهای جنسی: قطعی غیرعادی دوره قاعدگی (آمنوره)، سطح پایین استروژن (یائسگی) و سطح پایین تستوسترون در مردان می تواند باعث پوکی استخوان شود.

بی اشتهایی عصبی: با ترس غیر منطقی از افزایش وزن، این اختلال در غذا خوردن خطر ابتلا به پوکی استخوان را در شما افزایش می دهد.

مصرف کلسیم و ویتامین D: رژیم غذایی کم کلسیم و ویتامین D سبب می شود که شما بیشتر دچار تحلیل استخوان شوید.

استفاده از داروها: مصرف بلند مدت گلوکوکورتیکوئیدها و بعضی از داروهای ضد تشنج می تواند منجر به از دست رفتن تراکم استخوان و شکستگی شود.

شیوه زندگی: شیوه زندگی غیر فعالانه و کم تحرک باعث تضعیف استخوان می شود.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن به همان اندازه که می تواند به قلب و ریه شما آسیب بزند برا استخوان های شما نیز مضر است.

مصرف الکل: مصرف بیش از حد الکل خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی را افزایش می دهد.

پوکی استخوان اغلب به عنوان “بیماری خاموش” نامیده می شود زیرا تحلیل رفتن استخوان بدون هیچگونه علائمی رخ می دهد. بسیاری از افراد تا قبل از اینکه استخوان هایشان در اثر ضعف دچار شکستگی نشوند متوجه پوکی استخوان خود نمی شوند.

تاریخ انتشار: دی ۱۷, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11