به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

نگهداری از سالمند مبتلا به ادما ، مراقبان سالمند باید چه نکاتی را رعایت کنند؟

در نوشتاری که پیش از این در وبلاگ خانه سالمندان والا منتشر شده بود ، به علائم بیماری ورم در سالمندان اشاره کردیم و گفتیم که این بیماری باید جدی گرفته شود و در مراحل اولیه به آن اهمیت داد تا بتوان از صدمات آتی جلوگیری کرد. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که مراقبان سالمندان برای نگهداری از سالمند مبتلا به ادما باید رعایت کنند.

با انجام اصلاحاتی جزئی در سبک زندگی فرد، می توان تاثیر مفیدی در زندگی فرد بیماری که مستعد ابتلا به ادما است، گذاشت. مراقبان برای نگهداری از سالمند مبتلا به ادما می توانند به عزیزان خود در رعایت این دستورالعمل ها کمک کنند ، این امر باعث می شود که از ناراحتی ناشی از عوارض جدی بیماری جلوگیری شود.

وعده های غذایی سالم سرو کنید

برخی غذاها به طور طبیعی دارای خاصیت ادرارآور هستند که می تواند به متعادل سازی مایعات بدن کمک کنند. این غذاها از جمله مارچوبه، جعفری، چغندر، انگور، لوبیا سبز، سبزیجات برگ دار، آناناس، کدو تنبل، پیاز ، تره فرنگی و سیر می باشند. گذشته از تأثیرات ادرار آور آنها ، این غذاها همچنین منبع عالی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند. برای نگهداری از سالمند مبتلا به ادما می توان رژیم غذایی سالمند را به گونه ای برنامه ریزی کرد که در وعده های متفاوت از مواد غذایی یاد شده استفاده کند.

رژیم کم سدیم برای حفظ سلامت قلب و عروق و به حداقل رساندن احتباس آب نیز مهم است. عزیزان خود را ترغیب کنید تا از گیاهان تازه، مرکبات و سایر چاشنی ها و ادویه های فاقد سدیم روی غذای خود استفاده کنند تا به جای استفاده از نمک و نمک دان، از این طعم دهنده ها لذت ببرند. در خرید مواد غذایی حتماً برچسب های تغذیه را نیز بخوانید، زیرا این روزها سدیم در همه چیز پنهان است. به خاطر داشته باشید که دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها حداکثر روزانه 2300 میلی گرم سدیم توصیه می کند. در حالی که بدن برای عملکرد صحیح نیاز به نمک دارد، یک پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به شما و دوستتان کمک کند تا رژیم غذایی متعادل و مغذی تهیه کنید که به مبارزه با تورم کمک می کند.

فشرده سازی تراپی

اگر سالمند شما اندام یا ناحیه خاصی دارد که تحت تأثیر ورم است، پوشیدن جوراب ساق بلند، آستین یا دستکش می تواند سودمند باشد. قرار دادن فشار اضافه بر منطقه ی ورم در طول روز می تواند از جمع شدن مایعات در آنجا جلوگیری کند. این محصولات در سطح مختلفی از فشرده سازی قرار می گیرند و مهم است که با پزشک مشورت کنید تا محصول درستی انتخاب کنید و فشار مناسبی را فراهم کند. برای نگهداری از سالمند مبتلا به ادما به عنوان مراقب سالمند دقت کنید که ، پوشیدن و پوشاندن این لباس ها دشوار است، اما هرگز نباید دردناک و ناراحت کننده باشند. محصولات فشرده سازی اغلب از طریق برنامه های بیمه درمانی یا نسخه های پزشکی تحت پوشش قرار می گیرند، به خصوص اگر پزشک میزان مصرف آنها را تجویز کند.

ماساژ درمانی

فشار دادن هدفمند اعضا، از طریق ماساژ، می تواند به گردش مایعات اضافی که در اندامها جمع شده اند کمک کند. روشی که به عنوان تخلیه دستی لنفاوی شناخته می شود می تواند برای افرادی که از ورم غده لنفی رنج می برند مفید باشد. قبل از مراجعه به یک مرکز ماساژ درمانی  که زیر نظر پزشک به طور مجاز فعالیت می کند، حتما با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که فشار خون بالا دارند، ترومبوز ورید عمقی (DVT) دارند یا مستعد لخته شدن خون هستند، باید هنگام ماساژ درمانی، احتیاط زیادی کنند. فشارهایی که در حین جلسه ماساژ درمانی وارد می آید، ممکن است پلاک را از دیواره شریان سست کرده و لخته های خونی را ایجاد کند که در قلب، ریه ها یا مغز رسوب کرده و باعث مرگ آن عضو شود. همچنین کسانی که پوست شکننده یا نازک دارند، کاندید های ایده آلی برای ماساژ نیستند.

شرایط پوست

حتی اگر فرد عزیز شما که مبتلا به ورم است، تحت کنترل باشد، هنوز هم می تواند ناراحتی زیادی برایش ایجاد شود و یکپارچگی پوستش را به خطر بیاندازد. اطمینان حاصل کنید که نواحی آسیب دیده به خوبی تمیز و ضدعفونی هستند و با کفش یا لباس پوشاندن به فرد بیمار عزیزتان، ازترک خوردن، شکافتن پوست و صدمات احتمالی اش، جلوگیری کنید. این جراحات نه تنها دردناک هستند بلکه می توانند به راحتی آلوده شوند.

اندام های آنها را بالا نگه دارید

برای نگهداری از سالمند مبتلا به ادما ، کشیدن و نگه داشتن اندام های آسیب دیده ( دست یا پا) در بالای قلب می تواند به جلوگیری از انسجام و بهبود گردش خون کمک کند. گرفتن اندام های یک فرد عزیز برای نگه داشتن پا و بازوها، به طور منظم در طول روز، می تواند دشوار باشد، اما این یکی از ساده ترین گزینه ها برای مدیریت ورم است. ارتفاع اندک ممکن است در شب، هنگام خواب نیز مفید باشد. بسته به قسمتی از بدن که نیاز به بالا بردن دارد، تعدادی وسیله مانند بالش، قلاب و گوه وجود دارد که می تواند به حفظ این موقعیت کمک کرده و راحتی را برای بیمار عزیزتان به ارمغان بیاورد.

نگهداری از سالمند مبتلا به ادما - ورزش کنید ، ساکن نمانید

حرکت کنید، ساکن نمانید

استفاده از قسمت هایی از بدن که تحت تأثیر بیماری ورم یا همان ادما هستند ممکن است به کاهش تورم و از بین بردن مایعات اضافی کمک کند. حتی کوچکترین حرکات و خفیف ترین تمرین ورزشی می تواند به گردش خون و لنف کمک کند و سیستم قلبی عروقی را تقویت کند. اگر دوست شما شرایط ویژه ای دارد که مانع از فعالیت وی  می شود و یا نیاز به مراقبت ویژه دارد، قبل از شروع یک برنامه ی جدید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک یا یک فیزیوتراپیست ممکن است بتواند تمرینات خاصی را برای کاهش علائم  وی پیشنهاد کند.

مصرف مایعات را محدود کنید

مصرف مایعات را محدود کنید

همه ی ما می دانیم که اگر بدنمان را هیدراته نگه داریم و به اندازه ی کافی آب بخوریم، در این صورت بخش مهمی از سلامت کلی مان تامین شده است. با این حال، برای فردی که وضعیت بدنی اش باعث بروز ورم یا همان بیماری ادما شده است، هر چه کمتر هیدراته باشد، بهتر است. در موارد جدی مانند ورم ریوی به دلیل نارسایی شدید قلبی یا ورم محیطی به دلیل بیماری پیشرفته کلیوی، پزشک فرد عزیزتان ممکن است محدودیت مصرف مایعات روزانه، برایش تجویز کند. بسیاری از غذاهای سالم مانند هندوانه، سوپ، بستنی و ژلاتین حاوی مقدار زیادی آب هستند و بنابراین باید از خوردن آنها توسط فردی که محدودیت مصرف مایعات را دارد، اجتناب شود.

چند روش مختلف، برای رعایت دقیق این رژیم غذایی محدود کننده، وجود دارد. یک روش شامل استفاده از ظرفی است که مقدار مجاز مصرف روزانه را به شما نشان می دهد. در این روش با هر وعده مایع که در طول روز مصرف می شود، مقدار مساوی از آن آب، درون ظرف ریخته می شود. پس از پر شدن ظرف، دیگر مایعات نباید مصرف شود. روش دیگر تعیین میزان مصرف مایعات برای هر وعده غذایی (و احتمالاً میان وعده) در طول روز است که میزان مجاز دریافتی از مایعات را نشان می دهد. ایجاد  فاصله ی زمانی مناسب برای مصرف مایعات، کمک می کند که اگر در ابتدای روز فرد بیش از حد مجاز مایعات مصرف کند و برخلافش در انتهای شبانه روز تشنه باشد و به دلیل محدودیت مصرف مایعات نتواند چیزی بنوشد، از این واقعه جلوگیری به عمل می آورد.

با درک دلایل اصلی بروز ورم و بحث در مورد گزینه های درمانی با یک متخصص بهداشت ودرمان و تشویق به ایجاد تغییرات در شیوه ی زندگی، می توانید سالمند عزیز خود را در خانه ایمن و راحت نگه دارید.

تاریخ انتشار: شهریور ۲۷, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11