به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

  وقتی یک سالمند، چیزی را بیش از چند بار تکرار می کند

یکی از نشانه های پیر شدن مغز، تکرار در بازگویی موارد بیش از حد، به خصوص داستان ها و سوالات است. دلایلی وجود دارد، که نشان می دهد این علائم، تنها شامل بیماری های پیش رونده همچون زوال عقل، نمی باشد و ممکن است مربوط به فرآیند پیری باشد. اما در هر صورت، تکرار بیش از حد موارد، برای مراقبان سالمندان، مساله ای آزار دهنده است. در این شرایط، حتی باتجربه ترین و صبورترین مراقبان گاهی برای کنترل و غلبه بر ناامیدی خود به مشکل بر می خورند. در حالی که هیچ راه حل آسانی برای این عارضه ی جانبی پیری، وجود ندارد، تغییر در نگرش و برخی از راهکارهای اثبات شده می تواند به شما کمک کند تا خونسردی خود را بدست آورده و عزت نفس سالمند عزیز خود را حفظ کنید.

افراد سالخورده ای که بیماری زوال عقل ندارند نیز، موارد را بیش از حد تکرار می کنند

با افزایش سن، دیدگاه ما در مورد زندگی تغییر می کند. این نیاز همواره در انسان وجود دارد که آنچه در گذشته  اتفاق افتاده است را درک کرده و به فکر تجارب و میراثی باشد که از گذشته برایش به یادگار مانده است. سالهایی که به عنوان عمرمان سپری شده است، این فرصت را به ما می دهد که از گذشته خود درس آموخته و یک دیدگاه منحصر به فرد ارائه دهیم، قابل ذکر است که تنها کسانی که قدر این نعمت یعنی تجارب گذشته را می دانند، همان سالمندان هستند. بازگو کردن داستانهای قدیمی یکی از راه های انجام این روند است. به اشتراک گذاشتن تجربیات با کسانی که دوستشان داریم، به ما کمک می کند تا به موفقیت ها، شکست ها، شادی ها و سختی های خود معنا بدهیم. همچنین بدین طریق، نسل های بیشماری میراث خود را بوسیله ی بازگو کردن درس هایی که در طول عمرشان آموخته اند و سخنان خرد آمیزشان، حفظ خواهند کرد.

اگر یک فرد مسن دوست داشتنی، همواره داستان های تکراری تعریف می کند و شما آن موقع با خودتان فکر می کنید ، “صد بار شنیده ام!” لطفا، صبور باشید و اجازه دهید که ادامه ی داستان را بازگو کند. چرا که آنها در گذشته سیر می کنند و می خواهند حسی که برایشان معنا و مفهومی داشته باشد، از میان خاطراتشان، پیدا کنند. چه آگاهانه و چه ناخودآگاه ، سالمندان، غالباً می خواهند بدانند که چگونه این وقایع حال و هوایشان را شکل داده و آینده آنها را رقم می زند.

وقتی اعضای خانواده و دوستان از اهمیتی که بازگو کردن داستان های زندگی سالمند عزیزشان برخوردار است، با خبر می شوند، تحملشان نسبت به تکرار سالمندشان در بازگو کردن داستان ها، بیشتر می شود. علاوه بر این ، درک این نکته مهم است که وقتی سالمند، بعضی چیزها را تکرار می کند، لزوماً به معنای زوال عقل وی نیست. ممکن است ذهن آنها به اندازه ی ما، تند و سریع نباشد، با این حال برخی از اختلالات و فراموشی در سالمندان، امری عادی نیست.

مواجه شدن با تکرار کردن مطالب،  ناشی از اختلال شناختی است

قلبا به سراغ بسیاری از مراقبان خانواده می رویم که باید در یک ساعت 20 بار به همان جمله ، سوال یا داستان گوش دهند زیرا سالمند عزیزشان نوعی زوال عقل دارد. از دست دادن حافظه کوتاه مدت باعث نمی شود که آنها به یاد بیاورند که آن جمله یا کلمه را چند لحظه ی قبل گفتند، بنابراین آنها دوباره و دوباره و دوباره آن را تکرار می کنند. هرکسی که در این شرایط قرار داشته باشد به شما خواهد گفت که محدودیتی برای تکرار این کلماتی که سالمند می گوید ندارد و امکان دارد این کلمات را آنقدر بازگو کند تا مراقبش به مرز جنون برسد. بنابراین، مراقبان زوال عقل در مورد این حلقه های به ظاهر بی پایان کلمات، چه کاری می توانند انجام دهند؟

درک کردن را تمرین کنید

سعی کنید درک کنید که دوست شما که در حال تکرار داستان یا سوال است، برای تحریک شما این کار را انجام نمی دهد. به یاد داشته باشید که ممکن است روزی همین رفتار را، شما داشته باشید. چگونه می خواهید دیگران  نسبت به شما واکنش نشان دهند؟ مغز دوست شما آسیب دیده است و او به یاد نمی آورد که از شما پرسیده است که نوبت پزشک اش چه زمانی است یا به شما گفته است که در فروشگاه های لباس فروشی به لباس های گرم بیشتری احتیاج دارد  و یا اینکه در فروشگاههای خوارو بار فروشی، چه مواد غذایی نیاز دارید، بنابراین این موارد تکرار و تکرار می شوند. اگر دلیل این رفتار را درک کنید، به احتمال زیاد خواهید دید که می توانید عصبانیت خود را بهتر کنترل کرده و صبورتر باشید.

من به ندرت توصیه می کنم که بزرگان و کودکان را با هم مقایسه کنند زیرا احساس می کنم بیش از حد این امر می تواند تفکر ما را به هم بزند، اما در این حالت می تواند به شما دید بهتری بدهد. به جای استفاده از این مقایسه برای توجیه رفتار با بزرگتر مانند کودک، از آن برای اصلاح نگرش و انتظارات خود استفاده کنید. کودکان برای درک بهتر و به یاد سپردن اطلاعات جدید، اغلب موارد را تکرار می کنند. بیشتر مردم از این روند یادگیری و توانایی های محدود کودکان آگاهی دارند.

در حالی که دلایل اصلی که کودکان و سالمندان چیزها را تکرار می کنند، متفاوت است، شباهت اینجاست که هر دو گروه با کارکردهای ذهنی محدود کار می کنند. ما صبر و شکیبایی بیشتری در افراد جوان تر سراغ داریم زیرا آنها از لحاظ ذهنی رو به رشد هستند و بر سوالات و اظهاراتی که بیان می کنند پافشاری نمی کنند. از نظر منطقی، احساس می کنیم این رفتار برای سالمندانی که ده ها سال دانش و تجربه کسب کرده اند ، مناسب نیست. حقیقت این است که مغز بیماران مبتلا به زوال عقل قادر به یادآوری مواردی که قبلا گفته اند نیست. اگر اختلال شناختی عامل اصلی باشد ، به احتمال زیاد تکرار کردن فقط  همه چیز را بدتر می کند، بنابراین تسلط بر درک و کنترل خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیریت تکرار کلمات برای کسی که بیمای زوال عقل دارد

زوال عقل باعث می شود که بیماران برخی از کلمات بسیار باورنکردنی بگویند و همچنین آنها را باور کنند، با این حال، بسیاری از مراقبین،  با نحوه صحیح اداره کردن آنها در تلاش و کشمکش هستند. بسته به نحوه واکنش یک مراقب، ممکن است بیمار دچار ترس، پارانوئید، افسردگی، عصبانیت یا حتی خشونت شود. پیمایش در این موقعیت های ویژه دشوار است و تمرین زیادی می طلبد، اما سه روش خاص وجود دارد که برای مقابله با رفتارهای بیماری که زوال عقل دارد، توصیه می شود: اعتبارسنجی ، حواس پرتی و تغییر مسیر. این راهکارها  خود نیز به تنهایی مفید هستند، اما وقتی یک مراقب بتواند یاد بگیرد که همه آنها را با هم استفاده کند، بسیار اثربخش عمل خواهند کرد.

روش اعتبار سنجی یا تایید و تصدیق

اعتبار سنجی، به سادگی، به شنیدن آنچه که شخص می گوید یا احساس می کند و به شیوه حمایتی و همدلی  که مراقب پاسخ می دهد، اشاره دارد. شما به جای اینکه دوباره بیمار را متوجه واقعیت کنید یا ادراک پیچیده  اش از چیزها را، رد کنید ، حرف او را تصدیق می کنید و هرگونه اضطراب یا ناراحتی را که ممکن است برایتان پیش بیاید را، به آرامی برطرف می کنید. به عنوان مثال، اگر دوست شما می گوید چمنی که در جلوی حیاط وجود دارد، به رنگ آبی است، اگر شما  به جای این که استدلال کنید که واقعاً سبز است، با گفته ی وی موافقت کنید، چه ضرری دارد؟  یک پاسخ معتبر مناسب ممکن است اینچنین باشد ، “بله ، به نظر می رسد از این زاویه به رنگ آبی است”. تسلیم شدن، روی کسی تأثیر منفی نمی گذارد و سالمند شما احساس نمی کند که همیشه اشتباه می کند. فقط بخاطر داشته باشید که اعتبارسنجی به معنای اهمیت ندادن به مواردی که یک مراقب می گوید نیست.

اعتبار سنجی معمولاً مؤثر است، اما بیماری آلزایمر و اشکال دیگر زوال عقل شرایطی غیرقابل پیش بینی بوجود می آورند. هیچ چیز 100 درصد کار نمی کند. هنگامی که افکار سالمند باعث هیجان و اضطراب زیادی برای خودش می شوند، تمرین اعتبار سنجی دشوارتر می شود. به عنوان مثال، در یک دوره ای خاص، پدرم، که به بیماری زوال عقل دچار بود، فکر می کرد که در شهر ما جنگی رخ داده است، زیرا او صحنه هایی از درگیری خارجی در تلویزیون  مشاهده کرده بود. مسئولیت و بار بسیار بزرگی که داشتم این بود که با هذیان مداوم پدرم دست و پنجه نرم کنم و آن را به طرز صحیحی مدیریت نمایم. بدیهی است که من، نمی توانستم فقط با او موافقت کنم و بگویم که در اینجا جنگ وجود دارد ، زیرا او بسیار وحشت زده بود. در عوض، من وارد نسخه واقعیت شدم، نگرانی های او را تصدیق کردم، و توضیح دادم که خشونت در منطقه ی ما نبوده و به او اطمینان دادم که در امنیت کامل است. به او قول دادم که نمی گذارم هیچ اتفاقی برای او بیفتد. سرانجام او نیز این فکر را رها کرد. در این سناریوها ، ما مراقبان، جملات را برای خودمان هم تکرار می کنیم، که این می تواند عجیب باشد. اما ما کاری را که باید انجام دهیم ، برای حفظ آرامش و رضایت شما عزیزان انجام می دهیم.

حواس پرتی از افکار تکراری

قدم بعدی این است که سعی کنید حواس سالمند خود را منحرف کنید. بعد از تکرار دوم یا سوم ، سعی کنید مبحث بحث را تغییر دهید. مثلا از نوه هایش و آنچه را که تا به حال انجام داده اند را ذکر کنید. یا به عنوان مثال از یک دوست قدیمی که اخیراً عمل قابل توجهی انجام داده است، نام ببرید. از هر چیزی که فکر می کنید استفاده کنید تا علاقه آنها را به آن جلب کنید و موضوع را تغییر دهید. بسته به وسعت حافظه سالمند مورد علاقه تان، ممکن است این مواردی را که شما مطرح کرده اید به خاطر نیاورد ، اما این به وی کمک می کند تا از حلقه ی باطلی که در آن گرفتار هست، خارج شود.

تغییر مسیر شخصی که مبتلا به بیماری زوال عقل هست

چیزی که با حواس پرتی ارتباط نزدیکی دارد، تغییر مسیر است. بعضی اوقات تغییر موضوع کاملاً مؤثر نیست ، بنابراین بسیاری از مراقبان توجه عزیزانشان را به فعالیت دیگری که می توانند روی آن تمرکز کنند ، هدایت می کنند. نکته این است که یک گزینه جایگزین ارائه دهید که حلقه را شکسته و یک سالمند را به طور کامل درگیر کند.

کاردستی درست کردن،  انجام کارهای سخت یا آسان ، تماشای فیلم یا ضبط برنامه های تلویزیونی قدیمی و گوش دادن به سی دی های موسیقی مورد علاقه آنها به خصوص موثر است. آلبوم های عکس قدیمی برای تغییر مسیر نیز عالی هستند. فقط سعی کنید از آلبومی استفاده کنید که حاوی عکس هایی از گذشته های دور باشد تا عکس هایی از گذشته های نزدیک تر. حافظه کوتاه مدت یک بیمار مبتلا به زوال عقل معمولاً بسیار ضعیف است و گاهی اوقات ارائه مستندات از وقایع اخیر که به یاد نمی آورند می تواند برایشان ناراحت کننده باشد. حافظه بلند مدت، طولانی تر باقی می ماند ، بنابراین عکس های قدیمی  از لحاظ ماندگاری در حافظه، در اولویت هستند. به افراد موجود در تصاویر اشاره کنید و از دوست خود بخواهید که توضیح دهد که چه کسانی بودند.  یک حالت بسیار خوب در اینجا وجود دارد که آنها عکس ها را به یاد بیاورند و حتی ممکن است شما را با یک داستان مرتبط با آنها، سرگرم کنند.

یک نفس عمیق بکش

منظور من این نیست که ناراحتی از تکرار سوالات و داستان هایی که یک سالمند، دائما می پرسد را نادیده بگیرید و یا کوچک بشمارید. همچنین من نمی خواهم این را تصور کنم که نگاه کردن به یک آلبوم عکس قدیمی، مشکل را حل می کند. با این حال، این مراحل برای اکثر افراد انجام می شود و بیشتر مواقع، تا به حال اثر بخش بوده است. به یاد داشته باشید که اعتبار سنجی  یا تایید و تصدیق رویکردی ارزشمند و مهربانه است، خواه فرد  بیماری زوال عقل داشته باشد خواه نداشته باشد. ارزشش اینجا است که چند دقیقه ذهن و فکر دوست عزیزتان را منحرف کرده و یا کلا تغییر مسیر می دهید. درگیر نگه داشتن فکر یک دوست عزیز باعث بهبود کیفیت زندگی فرد می شود در حالی که تلاش های بیشمارتان برای مشغول نگه داشتنش، شما را بی نهایت خسته می کند. اگر احساس کردید که دارید زیر فشار این شرایط، غرق می شوید، فقط برای چند لحظه وارد اتاق دیگری شوید، چند نفس عمیق بکشید و دوباره امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: نگهداری از سالمندان مبتلا به آلزایمر

تاریخ انتشار: شهریور ۱۰, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11