به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چرا برای مراقبت از سالمندان نباید اجازه دهیم بیش از حد ساکن بمانند؟

سبک زندگی غیر فعال و دوره‌های طولانی ساکن نشستن موارد قابل‌ توجهی هستند که منجر به افزایش نرخ چاقی و بیماری‌‌های مزمن در آمریکا می‌شوند. مراکز مراقبت از سالمندان به طور رسمی اعلام کرده اند که سالمندان در حال حاضر با نرخ هشدار دهنده‌ای در حال سازگاری با تمایل به نشستن به طور ثابت هستند.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده‌ی بهداشت عمومی هاروارد انجام شده است، اعلام شده که به‌ طور میانگین زنان سالخورده‌ در حدود دو سوم ساعات بیداری خود را (حدود ۱۰ ساعت) به‌صورت نشسته سپری می‌کنند.
در این مطالعه، بیش از ۷۰.۰۰۰ خانم سالمند در سنین ۷۰ سالگی، با شتاب‌سنج مورد آزمایش قرار گرفتند. این شتاب‌سنج مشخص می‌کند که یک فرد چه زمانی در حال حرکت و چه زمانی بی‌حرکت است. تا زمان‌هایی که این افراد در حال انجام فعالیت‌های روزمره‌ی خود هستند، ثبت شود.

این یافته‌های اخیر، با نتایج تحلیل‌ها و بررسی‌های گذشته که در رابطه با مدت زمانی‌که افراد میان‌ سال در هر روز می‌نشینند انجام شده بود، همخوانی دارد.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ بر روی داده‌های سبک زندگی در حدود ۸۰۰.۰۰۰ نفر از بزرگسالان در تمام سنین انجام شد، نشان می‌دهد که اکثر ما در هر جایی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از اوقات خود را در روز، بر روی یک صندلی یا یک نیمکت سپری می‌کنیم.

البته می توان مشاغل خاص را از این گزارش جدا کرد. زندگی یک پرستار خارج از عادت عموم مردم است. به خصوص پرستار مراقبت از سالمند، از آنجایی که مراقبت از سالمند نیازمند نیاز‌های فیزیکی به خصوصی ، مانند کمک کردن و مراقبت سالمندان برای رفتن به رخت‌خواب و یا کمک کردن برای استفاده از ویلچر و خارج شدن از آن، همکاری در کارهای روزمره خانه، یا محکم نگه داشتن ان‌ها در هنگام راه‌ رفتن، این مفهوم را می‌رساند که پرستار سالمند در منزل یا حتی مراکز نگه داری سالمندان در مقایسه با هم‌ سن و سالان خود، فعالیت‌های بیشتری دارند.

عدم تحرک کافی سالمندان چه تاثیراتی بر روی سلامت آن ها دارد؟

از سوی دیگر، در صورتی که افراد سالمند تحرک کافی نداشته باشند، ممکن است سلامتی آن‌ها در معرض خطر قرار بگیرد. به همین دلیل است که در مراقبت از سالمندان ، مسئله تحرک سالمند موردی است که باید همیشه در اولویت قرار بگیرد.

عدم فعالیت فیزیکی در راس فهرست مواردی قرار می‌گیرد که می‌تواند شما را سالخورده کند. خطرات ناشی از شیوه‌ی زندگی بدون تحرک در سال‌های اخیر کاملا مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از آمار شگفت‌انگیزتر این تحقیقات در ادامه عنوان شده‌اند:

  • بر اساس مطالعات دانشگاه کوئینزلند، تنها یک ساعت تماشای تلوزیون ممکن است ۲۱.۸ دقیقه از امید به زندگی یک شخص را کاهش بدهد.
  • بر اساس اطلاعات حاصل از بررسی‌های محققان داتشگاه لیسستر، افرادی که مقدار قابل ملاحظه‌ای از روز خود را صرف نشستن می‌کنند، حتی اگر به‌صورت منظم ورزش کنند، خطر مرگ در این افراد تا ۴۹ درصد، خطر ابتلا به دیابت تا ۱۱۲ درصد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی تا ۱۴۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.
  • صرف نظر از سن، مطالعات نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون بالا، چاقی و دیابت را کاهش دهد.

ورزش ، جز جدا نشدنی برنامه مراقبت از سالمندان

یکی از روشهای مراقبت سالمندان ، ورزش است که می‌تواند از طریق تقویت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها، افزایش تعادل و کاهش درد آرتریت، با برخی از تاثیرات فیزیکی ناشی از رسیدن به سنین سالمندی مقابله کند. همچنین افزایش جریان خون به مغز که در نتیجه‌ی فعالیت فیزیکی اتفاق می‌افتد، می‌تواند سلامت ادراکی مغز افراد سالمند را آشکار‌تر کرده و نیز علائم افسردگی را کاهش بدهد. این مزیت‌ها اثبات شده هستند، حتی در رابطه با افرادی که سنین ۸۰ یا ۹۰ سالگی عمر خود را سپری می‌کنند.

اما ممکن است در صورتی که مراقبت از سالمند در منزل صورت می گیرد، پیوستن به یک برنامه‌ی جسمانی زمان‌بندی شده و مداوم برای مراقبت از سالمندان برای همراهان آنها سخت و غیر قابل انجام باشد.

در خانه سالمندان والا ، مراقبت از سالمندان با توجه به برنامه استاندارد با رعایت مواردی چون ورزش گروهی ، فیزیوتراپی و سایر فعالیت های مناسب سالمندان صورت می گیرد.

آرتریت و دیگر بیماری‌های بازدارنده‌ی تحرک می‌تواند برای سالمندان با درد همراه باشد. بدون توجه به خطرات آن، خطر زمین‌گیر شدن همیشگی را به همراه دارد. زمان یکی دیگر از فاکتورهای محدود کننده است، مخصوصا برای پرستاران خانگی، زیرا نمی‌توانید به خوبی شروع به تکان‌ دادن و خم و راست ‌کردن آن‌ها در اتاق انتظار، دفتر دکتر، و یا در صف دریافت محتویات نسخه از داروخانه  کنید.

هنگام مراقبت از سالمندان ، چگونه آن ها را متقاعد کنیم که ورزش کنند؟

حتی زمانی که وقت و انرژی لازم برای فعالیت را هم داشته باشید ممکن است نتوانید برای مراقبت از سالمندان شخص بیمار را متقاعد کنید که با شما همکاری کند. ترس، درد و خستگی همگی می‌توانند در عدم تمایل سالمندان به ورزش ایفای نقش کرده و تاثیر گذار باشند. بنابراین ممکن است که لازم باشد به دنبال راه‌های خلاقانه باشید تا بتوانید آمادگی جسمانی را به زندگی سالمندان تحت مراقبت‌تان پیوست کنید و البته ممکن است در طول پروسه مراقبت از سالمندان ، زندگی شما هم به آن وابسته باشد.

در ادامه چند راهنمایی ارائه شده توسط پرستاران مجرب گروه پشتیبانی AgingCare را مشاهده خواهید کرد تا بتوانید تحرکات خود و شخص سالمند تحت نظرتان را حفظ کنید:

  • حداقل ۱۵ دقیقه از روز را در زیر نور خورشید و هوای تازه سپری کنید. در اطراف باغ و محله‌ی خود پیاده‌روی کنید و اطمینان خاصل کنید که با افراد دیگر در طول مسیر تعامل داشته باشید.
  • موسیقی مورد علاقه فرد سالمند را پخش کنید.
  • دوچرخه‌ی غیر متحرک می‌تواند به کاهش آرتروز زانوها کمک کند و همچنین می‌تواند از خطر کشیدگی‌ پاها بر روی زمین که ممکن است در هنگام راه رفتن منجر به لغزش آن‌ها شود، جلوگیری کند.
  • در صورت نیاز، برای خرید به فروشگاه مورد علاقه سالمند تحت مراقبتتان مراجعه کنید و اجازه بدهید که عمل پرداخت پول را آن‌ها انجام بدهند تا در آن‌ها احساس قدرت و حمایت از خودشان را ایجاد کنید.
  • برای مراقبت از سالمندان گاهی لازم است اجازه بدهید که در باغچه به آبیاری و باغبانی بپردازند، این یکی از مواردی است که در زندگی از انجام آن لذت می‌برند. لازم نیست که کار عجیب و غریبی انجام بدهید؛ گاهی اوقات ساده‌ترین کارها بهتیرن نتیجه را به همراه دارند.
  • تعدادی DVD زومبا یا هر نوع فعالیت دیگر را تهیه کنید و یکی از دوستان‌تان را دعوت کنید تا در حین اینکه فرد سالمند تحت مراقبت‌تان را تماشا می‌کنید با هم به انجام این فعالیت‌ها بپردازید. حتی ممکن است بخواهید که او را دعوت کنید تا به شما بپیوندد.

خوشبختانه محیط خانه سالمندان والا ،با فراهم آوردن امکانات رفاهی مناسب سالمندان ، امکان بهره بردن از فضای باز ، موسیقی و همچنین استفاده از دستگاه های ورزشی و فیزیوتراپی را فراهم آورده است.

استراتژی‌های شما برای دعوت به تمرین چیست؟ شما چگونه برای فعالیت های فیزیکی ترغیب می شوید؟

منبع : What Too Much Sitting Can Do to Your Body and Mind

تاریخ انتشار: مهر ۴, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11