به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چرا حس چشایی سالمندان با افزایش سن تغییر می کند؟ (پارت 2)

دلایل دیگر از دست دادن حس چشایی

مشکلات حس چشایی ممکن است به علت اختلالات در تشخیص مزه و بو که به واسطه ی انتقال نادرست پیام ها به مغز یا تفسیر نادرست این پیام ها توسط مغز، صورت گرفته است، رخ دهند. هر یک از موارد لیست زیر می تواند باعث بروز اختلال حس چشایی باشد:

عوارض جانبی داروهای خاص

عفونت ها

جراحت سر

مشکلات دندان، مانند پروتزهای غلط دندانی یا التهاب لثه

پرتو درمانی جهت درمان سرطان سر و گردن

شیمی درمانی

دهان خشک

سیگار کشیدن بیش از حد

کمبود ویتامین

فلج بل

اسجوگرن سندرم

شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون

یکی از انواع اختلالات حس چشایی می تواند حس کردن مزه فلزی، احساس تلخی یا شوری در دهان باشد. این اختلال اغلب در افراد مسن رخ می دهد. این بیماری دیازژیا نامیده می شود و معمولا به دلیل داروها و یا مشکلات بهداشت دهان و دندان در فرد ایجاد می شود. این در حالی است  که داروهای متعددی وجود دارد که می توانند باعث ایجاد دیازژیا شوند. داروهایی که اغلب با این عوارض جانبی همراه هستند شامل استاتین ها برای کاهش کلسترول، آنتی بیوتیک ها، داروهای پایین آورنده ی فشار خون، داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی می باشند. در مورد عوارض جانبی این داروها حتما با پزشکتان صحبت کنید و بپرسید که آیا یک داروی جایگزین برایشان وجود دارد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

بعضی از شیوه های سبک زندگی و عوامل محیطی نیز می توانند حس چشایی شما را تحت تاثیر قرار دهند. اغلب افراد سیگاری پس از ترک مصرف محصولات تنباکویی، حس چشایی شان بهتر شده و فهمیدن طعم و مزه غذاها توسط آنها بهبود می یابد. گاهی اوقات قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مانند حشره کش ها و حلال ها و حتی آلرژن ها می تواند حس چشایی را مختل کند. عفونت های تنفسی نیز عامل شناخته شده ای هستند، بنابر این، شستن دست به طور اصولی و صحیح  و  واکسیناسیون مناسب، اقدامات مهمی در جهت پیشگیری از این عفونت ها می باشد. گاهی اوقات تغییر در طعم و مزه غذاها می تواند بیانگر یک مساله  مهم پزشکی باشد. به عنوان مثال، در مراحل اولیه دیابت نوع 2، ممکن است تغییر حس چشایی به دلیل نوسانات قند خون ایجاد شود. شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر و  بیماری پارکینسون نیز می تواند بر بویایی (و بنابراین طعم) تاثیر بگذارد.

انواع اختلالات حس چشایی و علائم آنها

انواع مختلفی از اختلالات حس چشایی وجود دارد که بسته به اینکه چگونه حس چشایی را تحت تأثیر قرار می دهند، دسته بندی می شوند. شایع ترین اختلال حس چشایی “ادراک حس چشایی فانتوم” است، و یا  احساس مزه کردن چیزی در حالیکه هیچ چیزی در دهان فرد نیست. بعضی از افراد نیز مبتلا به hypogeusia یا کاهش توانایی حس چشایی هستند. این اختلال معمولا موقتی است.

بعضی از افراد طعم و مزه را نمی توانند تشخیص دهند که این اختلال به سنسویا  مشهور است. این نوع اختلال می تواند ناشی از آسیب سر، بعضی از اعمال جراحی مانند عمل جراحی گوش میانی یا استخراج مولر سوم، پرتودرمانی و عفونت های ویروسی باشد. افراد مبتلا به سنسویا معمولا نمی توانند یک یا چند دسته از طعم ها (شیرینی، ترشی، تلخی، شوری و اومامی) را تشخیص دهند.

تشخیص اختلالات چشایی و بویایی

اختلالات چشایی واقعی، بسیار نادر هستند. در واقع، بیشتر تغییرات در درک عطر و طعم غذا بدلیل از دست دادن حس بویایی به وجود آمده است. به همین دلیل معمولا برای افرادی که با  اختلال طعم و مزه و یا بویایی مواجه می شوند، انتخاب یک متخصص گوش و حلق و بینی برای تشخیص و معالجه بیماریشان مفید است. پس از انجام یک تاریخچه کامل پزشکی و معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایشات خاصی را برای تعیین نوع و شدت اختلال چشایی بیمار تجویز کند. دانشمندان آزمایش حس چشایی را ترتیب داده اند که در آن بیماران، با غلظت های مختلف از طعم یک ماده مواجه می شوند. این ممکن است یک فرآیند آزمایشی ساده، شامل مزه مزه کردن، تف کردن و شستن دهان باشد یا اینکه با یک قطره چشمی که درون چشم ریخته می شود، دهان را بازرسی کند. اگر پزشک تشخیص دهد که اعصاب در دهان یا سر، ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و یا آسیب دیده باشند، به وسیله ی اشعه x تمام آن ناحیه مشکوک را مورد بازرسی قرار می دهد.

اگر چه برای از دست دادن قدرت حس چشایی و بویایی که خود به خود با پیرشدن رخ می دهد، درمان کاملی برای بسیاری از افراد مسن وجود ندارد اما همراهی یک پزشک ماهر و تجربه کردن انواع طعم ها و غذاهای مختلف، بهترین راه برای محافظت از سلامتیتان و لذت بردن از وعده های غذاییتان می باشد.

پارت اول

 

 

تاریخ انتشار: تیر ۲۳, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11