به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چطورخطرات رانندگی افراد مسن را به بزرگتر ها گوشزد کنیم؟

در طی سال هایی که زندگی کرده ام بارها حوادث رانندگی ناخوشایندی را دیده ام که اغلب آنها به سبب خطای انسانی رخ داده است. رانندگی افراد مسن عامل بسیاری از تصادفات بوده است در بسیاری موارد مسن ترها مجروح شده اند درحالیکه اصلا نباید پشت فرمان می نشستند و کسی به آن ها گوشزد نکرده که چه خطراتی ایشان و سایرین را تهدید می کند.

گاهی واقعا لازم است مسن تر ها را از کلید های ماشین دور کنیم. قطعا همسر، فرزندان و دوستان این افراد از خطرات رانندگی افراد مسن آگاه هستند اما قانع کردن این افراد کار بسیار دشواری است در این نوشتار به شما کمک می کنیم پیش از اینکه کسی آسیب ببیند افراد کهنسال را از رانندگی منصرف کنید.

طبق یافته های محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو، سالمندان،اعضای خانواده و پزشکان تمایل دارند بحث ناراحت کننده ممنوعیت رانندگی افراد مسن را به زمانیکه علائم خطر و آسیب دیدگی بروز می کنند موکول کنند. در کنار پزشکان در مورد رانندگی، اعضای خانواده لازم است رهبری پیگیری وضعیت کهنسالان را بر عهده بگیرند.

اگر متوجه شدید بزرگ تر دوست داشتنی شما دیگر در پشت فرمان اتوموبیل مثل گذشته مهارت ندارد به خاطر خود او هم شده مداخله کنید.

اکثر سالمندانی که توانایی خود را برای رانندگی از دست می دهند، این واقعیت را نمی پذیرند و یا از دست دادن استقلال، تحرک و کنترل آن ها را می ترساند.

از دست دادن توانایی رانندگی می تواند زمینه ساز یک تصادف خطرناک باشد و بدتر از آن نگهداری از سالمندان بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است شخص را به زندگی در خانه سالمندان وادار کند.

افراد مسن دیرتر از سایرین بهبود می یابند، از سوی دیگر رفت و آمد یکی از ضروریات زندگی هرشخص به ویژه سالمندان است این امر پیچیدگی مسائل را دو چندان می کند.

سالمندان هنگام از دست دادن توانایی رانندگی چه می کنند؟

انکار، یک واکنش اولیه بسیار رایج نسبت به ناتوانی رانندگی افراد مسن است که یک پیرمرد را تبدیل به یک راننده خطرناک می کند. این امر در میان افراد سالخورده ای که نمی خواهند این امتیاز از آن ها گرفته شود، همسر و فرزندان آن ها بسیار دیده می شود.

اگر متوجه نشانه های هشدار دهنده ای مبنی بر اینکه بزرگ تر های شما دیگر توان رانندگی ایمن را ندارند شدید، باید سریعا اقدام کنید. این نکات به شما در جهت رسیدگی هرچه بهتر به این وضعیت عجیب و دشوار کمک می کند:

راهنمای بحث در مورد رانندگی افراد مسن

  1. رویکرد احترام را در نظر بگیرید و بهترین زمان برای یک گفتگوی دوستانه را انتخاب کنید بپرسید <آیا زمان خوبی برای نشستن و صحبت در مورد چیزی است که ذهن شما را به خود مشغول کرده است؟>
  2. هنگامی که کنار دست فرد مسن نشسته اید نگرانی خود را نسبت به طرز رانندگی او مطرح کنید. اگر فرد سالمند از صحبت طفره رفت اصرار کنید که باید به وضعیت رسیدگی شود.
  3. به او اطمینان دهید که شما هر اقدامی که برای کمک به بهبود رانندگی او لازم است انجام می دهید و هنگام رانندگی تلفن همراه را از دسترس او دور کنید.
  4. برخی از مسائل بهداشتی وجود دارند که بر رانندگی تاثیر می گذارند. عزیزان خود را تشویق کنید تا با پزشک خود در باره مسائل مربوط به سلامت جسمی و روانی که ممکن است در توانایی رانندگی افراد مسن تاثیر گذار باشد صحبت کند. در برخی موارد مداخلات جزئی مانند تغییر دارو و یا تجویز عینک جدید می تواند بر بهبود عملکرد فرد و بهتر شدن وضعیت رانندگی او تاثیر گذار باشد. اگر لازم می دانید عزیزانتان را به یک پزشک معتمد بسپارید تا اطمینان حاصل شود که توانایی فرد برای رانندگی مورد بررسی قرار گیرد.
  5. اگر پزشک تایید کرد که رانندگی افراد مسن بلامانع است،نگرانی و دلواپسی خود را کنار بگذارید و سوئیچ ماشین را در اختیار او قرار دهید. در عین حال تلاش کنید آرام باشید و بر اهمیت ایمن نگه داشتن اعضای خانواده و دیگر اعضای جامعه تمرکز کنید.
  6. فرم های جایگزین تحقیق در مورد حمل و نقل در جامعه را تهیه کنید، شاید لازم باشد افراد سالخورده تنها در شهرهای کوچک و مناطق روستایی رانندگی کنند و اعضای خانواده،دوستان وهمسایگان برای رفت و آمد در مناطق دورتر کمک کنند. منابع ترانزیت محلی، خدمات حمل و نقل عمومی و… گزینه های عالی برای کمک به سالمندان جهت رفت و آمد هستند. به این ترتیب افراد مسن می توانند به راحتی در جامعه رفت و آمد کنند و به برنامه ریزی برای خود بپردازند.

باید در مورد رفت و آمد افراد مسن بسیار دقیق باشید، تعهدات مربوط به ملاقات ها و وقت ویزیت پزشک بسیار مهم است.

  1. سعی کنید گزینه های حمل و نقل را به گونه ای مناسب و تشویق کننده ارائه کنید تا بتوانید شخص مسن را به استفاده از آن ها تشویق کنید. با ایشان همکاری کنید تا بتوانند برنامه و شیوه زندگی خود را تا آنجا که ممکن است مثل گذشته حفظ کنند.

ممنوعیت رانندگی افراد مسن همیشه یک بحث چالشی و دشوار است، که باید هرچه سریعتر به آن رسیدگی شود. بهترین کار این است که با صمیمیت و مهربانی به شخص مسن نزدیک شوید و بدون ترس زمینه تغییرات را فراهم کنید. اقدام پس از وقوع حادثه مثل این است که بعد از آفتاب سوختگی کرم ضد آفتاب بزنید! بنابراین عاقلانه ترین کار پیشگیری خواهد بود تا از آسیب دیدگی های شدید بعدی که ممکن است خود شخص و افراد جامعه را تهدید کند پیشگیری کنید.

منبع :How to Discuss Unsafe Driving with a Senior

تاریخ انتشار: اسفند ۱۳, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan