به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چطور باید از سالمند مبتلا به سرطان مراقبت کنم؟

وقتی یک دوست یا عضو خانوده با سرطان دست و پنجه نرم می‌کند،یافتن کلمات مناسب برای این وضع غیر ممکن خواهد بود. آیا شما وانمود می‌کنید که برای سالمند مبتلا به سرطان همه چیز طبیعی است؟ آیا هنگام صحبت با این اشخاص لازم است اعمال و حرکات عجیب و غریب انجام دهید؟ بهترین راه برای بدست آوردن دل آن ها این است که بدانند شما در هر شرایطی حامی آن ها هستید.

متاسفانه سردرگمی بسیاری از افراد را مجبور می‌کند، رفتارهای نامتعارفی در برخورد با عزیزان مسنشان که دچار سرطان شده اند انجام دهند.

آن ها اغلب نمی دانند چه بگویند، بنابراین گاهی به دالان سکوت پناه می‌برند و این باعث می‌شود بیماران احساس تنهایی و جدا ماندن بکنند . آن هم درست زمانیکه بیش از همیشه به دوستان و اعضای خانواده خود نیاز دارند.

درحال حاضر انجمن های مختلفی وجود دارند که خدمات ارزشمندی را به افراد سالمند درگیر سرطان ارائه می‌کنند. سرای سالمند ، بیماران مبتلا به سرطان را پذیرش می کنند و محیطی صمیمی و با امکانات و تجهیزات پزشکی را برای آسایش این عزیزان فراهم می آورند.

در کنار سالمند مبتلا به سرطان کسانی‌ که از او مراقبت می‌کنند هم به شدت نیاز به کمک و همفکری دارند در گروه های حمایت از سرطان به خانواده های این افراد هم خدمات مناسبی ارائه می‌شود. در گروه حمایت از سرطان بینش افراد در خصوص سرطان اصلاح می‌شود و کمک می‌کنند بهتر بتوانید با این افراد ارتباط برقرار کنید و کمک حال او باشید. حتی مشاوران سرای سالمندان ( خانه سالمندان والا) می توانند به فردی که مراقبت از سالمند مبتلا به سرطان را بر عهده دارد ، مشاوره داده و از نظر روحی از او حمایت کنند.

برخی از خدماتی که لازم است به سالمند مبتلا به سرطان ارائه شود عبارت اند از:

1- رهبری صحبت را به فرد بیمار واگذار کنید و اگر دوست دارد در مورد بیماری و احساسات خود صحبت کند ، یک شنونده خوب باشید.

2- اگر این افراد بخواهند بحث های عاطفی سنگین را با افراد درجه یک فامیل خود مطرح کنند و با شما گفتگو های عادی داشته باشند طبیعی رفتار کنید و در محدوده بحث هایی که خودشان آغاز می‌کنند باقی بمانید.

3- آن ها قطعا به شما خواهند گفت از چه صحبت هایی بیشتر لذت می‌برند فقط کافی است ایشان را همراهی کنید.

4- گاهی اگر احساس کردید در انتخاب موضوع صحبت مردد هستند شما سر بحث را باز کنید و از مباحث مورد علاقه آن ها شروع کنید.

5- اجازه دهید حرف بزنند و در مورد بیماری با آن ها همدردی کنید. سرطان مسری نیست بنابر این هیچ دلیلی برای اجتناب از دوستی با یک فرد سرطانی وجود ندارد.

6- فقط مثل قبل با سالمند مبتلا به سرطان برخورد کنید و اجازه دهید مراحل درمان به صورت طبیعی طی شود.

یکی از افراد درگیر سرطان می گوید: وقتی من سرطان داشتم، بسیاری از دوستانم را از دست دادم چون آن ها نمی‌دانستند چه باید بگویند و یا می‌ترسیدند که کار اشتباهی بکنند یا حرف نادرستی بزنند. من تنها به کسی نیاز داشتم که با او صحبت کنم. گاهی دوستی با انرژی تماس می‌گرفت و می‌خندید و من را می‌خنداند از این تماس بسیار لذت می‌بردم و انرژی می‌گرفتم. بهترین دوست همان شخص بود.

بسیاری اوقات باید درک کنید موضوع درباره احساسات شما نیست و مهم چیزی است که دوست درگیر بیماری حس می‌کند.گاهی فقط کافی است تماس بگیرید و بگویید از آنچه اتفاق افتاده است بسیار متاسفم. گاهی اوقات تنها چیزی که حال فرد مقابل را خوب می کند دعا کردن و گوش دادن به حرف های اوست.

دوستان مشوق من هرگز از سرطان و بیماری صحبت نمی کنند. آن ها معمولا برای ناهار و بحث در باره تعطیلات،نوزاد جدید، عروسی و هر چیزی که باعث خنده می‌شود وقت می‌گذارند.این اوقات بهترین زمان هاست که سختی ها و ترس ها  به خوبی فراموش می‌شوند.

هیچ پیام جادویی و کلامی که غم ها را محو کند و یک فرد مبتلا به سرطان احساس راحتی کند وجود ندارد. آن ها باید به جنگ بیماری بروند و تنها به مسیر پیش رو دقت کنند.

عشق و حمایت شما برای سالمند مبتلا به سرطان بسیار مفید است و می‌تواند شگفتی ساز باشد. یک دوست و همراه خوب بهترین  هدیه ای است که می تواند در طی روزها و ماه های درگیری با بیماری حال یک فرد بیمار را بهتر کرده و توان مقابل با درد را به او بدهد.

بسیاری افراد با معجزه دوستی و تلاش بهبودی را بدست آورده اند. نگهداری از سالمند مبتلا به سرطان بعضا بسیار سخت و نیازمند خدمات تخصصی است بسیاری اوقات آسایشگاه سالمندان و یا یک خانه سالمندان می تواند خدمات تخصصی به بیمار شما ارائه کند.

منبع: What to Say When You Don’t Know What to Say to a Cancer Patient

تاریخ انتشار: بهمن ۲۱, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11