به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

هر آنچه که پرستاران باید درباره زخم فشار سالمندان بدانند – قسمت 2

چگونه از زخم فشار سالمندان مراقبت کنیم؟ در مقاله قبلی که در مورد ” زخم بستر ” بود، به روش های ایجاد و مراقبت های لازم بیماران مبتلا به زخم بستر (زخم فشار) اشاره کردیم. در این مقاله سعی خواهیم کرد اطلاعاتی راجع به روش های جلوگیری و درمان زخم فشار ارائه کنیم.

چگونه از زخم بستر جلوگیری کنیم؟

همه ما می دانیم که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. اگر شما وظیفه پرستاری و مراقبت از سالمندی را بر عهده دارید ، مطمئنا یکی از دغدغه های شما این است که چگونه از بروز زخم بستر جلوگیری کنید. محصولات، موقعیت ‌ها و لوازم خاصی برای جلوگیری از زخم بستر وجود دارد. اما یکی از مهم‌ترین عوامل در جلوگیری از زخم بستر، نظارت مداوم و دقیق بر وضعیت پوست است.

دکتر ارنسون اقدامات پیشگیرانه زیر را برای جلوگیری از زخم بستر توصیه می‌کند:

  • تغییر مکرر موقعیت (حداقل هر دو ساعت)؛ که این تغییر شامل جابه‌جایی در هنگام ایستان، نشستن و حرکت یک طرف از بدن به پشت و سپس به طرف دیگر در هنگام دراز کشیدن است.
  • حفاظت از مناطق حساس و خطرناک با بالشتک اضافی؛ به‌عنوان مثال، قرار دادن بالشت بین پاها در هنگام خواب، استفاده از پوشش‌های مخصوص تشک یا کوسن‌های صندلی چرخ‌دار که برای کاهش فشار در طول زمان بسیار مفید است. این کوسن‌ها می‌تواند از فوم یا ژل ساخته شود یا حاوی آب و هوا باشد. برخی کوسن‌ها می‌‌توانند از فشار جلوگیری کرده و برخی دیگر باعث آسیب شوند، بنابراین قبل از خرید تحقیق کنید.
  • بررسی منظم (حداقل روانه) پوست در نواحی خطرناک
  • نگه داشتن پوست به صورت مرطوب (استفاده از لوسیون ها و کرم ها باعث انعطاف‌پذیری پوست می‌‌شود.)
  • تهیه‌کردن وعده‌های غذایی مغذی که شامل پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود. تغذیه نامناسب می‌تواند باعث کند‌شدن یا اختلال در روند بهبودی و احیا شدن زخم بستر شود.

بیشتر بخوانید: چرا برای مراقبت از سالمندان نباید اجازه دهیم بیش از حد ساکن بمانند؟

زخم فشار در سالمندان چگونه درمان می‌شوند؟

اگر یکی از عزیزان‌تان به یکی از انواع زخم بستر مبتلا شد، باید بدانید که دانستن شدت جراحت، در ایجاد یک دوره درمانی مناسب، مهم است. این شدت به چهار مرحله کلی تقسیم می‌شود؛

مراحل درمان زخم‌ فشار عبارتند از:

  • مرحله اول: پوستی سالم با تغییرات در رنگ، دما، استحکام یا حساسیت. در این مرحله باید سریعا فشار وارد شده به سطح پوست را کاهش داد و با تمیز کردن پوست و استفاده از نرم کننده ها و آبرسان ها ، پوست لطیفی را ایجاد کرد.
  • مرحله دوم: مشخص‌کردن مرحله‌ درمان با تشخیص نوع زخم که می‌تواند یک زخم فشاری کم‌عمق با بافت صورتی یا یک تاول پر از مایع یا خون باشد. در این مرحله باید با مالیدن ژل یا کرم مخصوص به زخم کم‌عمق (یک یا دو بار در روز ) و پوشاندن آن به وسیله گاز استریل ، از پیشرفت و گسترش زخم جلوگیری کرد.
  • مرحله سوم: این مرحله شامل زخم‌های عمیق‌تر است که ممکن است به چربی زیرپوستی برسد و بافت زرد و پوست نازکی داشته باشد. زخم‌های عمیق اغلب نیاز به درمان‌های متعدد دارند. بخش اصلی زخم باید مرطوب نگه‌داشته شود، و اگر زخم فشار تمیز باشد، این کار با همان کرم‌هایی که برای زخم‌های مرحله 2استفاده می‌شود، امکان‌پذیر است. این زخم‌ها گاهی نیاز به درمان‌های دیگر، از جمله برداشتن بافت مرده یا استفاده از کرم‌هایی که به از بین رفتن آن کمک می‌کند.
  • مرحله چهارم: زخم عمیقی که استخوان، تاندون یا عضله را در بر می‌گیرد. همچنین زخم‌ها در این مرحله، زیر نواحی سالم پوست را در برگرفته و به داخل بافت‌های عمیق‌تر نفوذ می‌کنند. این زخم‌ها ممکن است اسکار (بافت مرده)، اسلاو (پوست انداخته شده)، اسکاج (پوست برآمده و برجسته)یا ترکیبی از این‌ها را نیز در بر بگیرد. این زخم اغلب به تمیز ‌کردن بافت مرده با یک چاقو یا قیچی‌جراحی، که debridement نامیده می‌شود، نیاز دارد. این کار می‌تواند توسط یک فرد حرفه‌ای در خانه یا در یک کلینیک انجام شود، اما آسیب گسترده‌تر که در نزدیکی روده یا سایر اندام‌های حیاتی بسیار عمیق است ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.‌ بعد از جراحی بافت‌های مرده یا آلوده، ادامه درمان مانند مرحله سه است. آسیب‌های این مرحله همیشه مستلزم نظارت و مراقبت منظم توسط کارشناسان است.

عوارض زخم‌ فشار

شایع‌ترین عارضه زخم بستر بدتر‌شدن زخم یا گسترش زخم‌ها به‌دلیل عدم مراقبت‌های پزشکی مناسب است.‌ این زخم‌ها می‌توانند آلوده و حتی منجر به عفونت‌هایsystemic ، مانند sepsis (عفونت خون) و یا عفونت‌های استخوانی شود که باید با استفاده از آنتی بیوتیک درمان شود .دکتر آرونسون می‌گوید «محل زخم‌های فشار پیشین خطر جدی برای زخم‌های فشار جدید هستند.

منبع: What Every Caregiver Should Know About Bed Sores

 

تاریخ انتشار: مهر ۱۷, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11