به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چگونه از زمین خوردن سالمندان جلوگیری کنیم؟

زمین خوردن سالمندان می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما تعدادی اقدام پیشگیرانه ساده نیز وجود دارد که می تواند برای کاهش چشمگیر خطر سقوط و آسیب دیدگی سالمندان انجام شود.

خانه ی ضد سقوط ایجاد کنید

از دست دادن تعادل (سر خوردن) و لغزیدن مقصر بیشتر زمین خوردن سالمندان هاست. یک محیط خانه ایده آل، ضد سقوط و افتادن، سطوح عبور و مرور بدون لغزشی در سراسر خودش دارد. اگرچه این ممکن است دست نیافتنی به نظر برسد، به خصوص برای افرادی که درمنازل یا اقامتگاههای چند طبقه ای زندگی می کنند، می توان تغییرات جزئی و اصلاحاتی در خانه انجام داد که خطر سقوط یک سالمند را کاهش دهد.

  • هیچ یک از اتاق ها و مخصوصا کف زمین ها را به هم ریخته نگذارید. مبلمان باید طوری چیده شوند که راه عبوری از میانشان آسان باشد و محل های عبور نیز باید باز و تمیز باشند. این بدان معناست که هیچ سیم برقی در محل وجود ندارد، فرش ها تمیز و مرتب اند و هیچ خطر اضافی در محل وجود ندارد.
  • سطوح کف را تمیز و خشک نگه دارید اما لغزنده نباشند تا از زمین خوردن سالمندان جلوگیری نمایید.
  • بررسی کنید که کلیه فرش ها و موکت ها دارای پشتیبانی ضد لغزش بوده و یا کاملاً به سطح خود چسبیده اند، مخصوصا فرش روی پله ها.
  • مطمئن باشید که همه راه پله ها به اندازه کافی روشن هستند و از هر دو طرف دستگیره های محکم دارند. برای جلوگیری از بروز خطا، نوارهای فلورسنت را روی لبه های هر پله نصب نمایید.
  • میله های مخصوص گرفتن دست را، روی دیوارهای حمام در کنار وان، دوش و توالت نصب کنید. برای کسانی که به سادگی خسته می شوند یا روی پاهای خود ناپایدار هستند، برای افزایش پایداری، از صندلی چرخدار یا صندلی مخصوص دوش استفاده کنید.
  • از اسپری ضد لغزندگی یا نوارهای ضد لغزندگی دائمی استفاده کنید تا بتوانید کشش اضافی را در کف حمام و وان برای جلوگیری از لغزش، ایجاد کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که کلیدهای لامپ ها در نزدیکی محل های ورودی هر اتاق قرار دارند تا از سردرگمی در تاریکی جلوگیری شود. گزینه دیگر نصب لامپ های صدا دار یا هوشمند است.
  • کمد ها، کابینت ها و دیگر فضاهایی که لوازم مورد نیاز خود را در آنجا قرار می دهید را مجدداً سازماندهی کنید تا نیاز به خم شدن یا دسترسی به لوازم مورد استفاده متداول را به حداقل برسانید.

کفش مناسبی انتخاب کنید

سالمندان اغلب یک جفت کفش یا دمپایی مورد علاقه خود را دارند، اما اگر آنها فرسوده، نامناسب یا سبک غیر قابل استفاده ای باشند، می توانند یک خطر جدی برای زمین خوردن سالمندان باشند. استفاده از کفش هایی با پاشنه ی کوتاه و پاشنه های ضد لغزش، ایده آل هست. آنها را در داخل و خارج از خانه بپوشید و از راه رفتن با جوراب، جوراب ساق بلند یا دمپایی که پوشش ضد لغزش نداشته باشد، خودداری کنید.

درگیر فعالیت بدنی شوید

انجام فعالیت بدنی منظم، اولین کار دفاعی در برابر زمین خوردن سالمندان و شکستگی است. با افزایش سن و مسن شدن افراد، آنها معمولاً کمتر فعالیت می کنند و جرم توده عضلاتی شان کاهش می یابد. این امر منجر به کاهش قدرت، هماهنگی و انعطاف پذیری و افزایش خطر سقوط می شود. با همکاری یک پزشک یا فیزیوتراپ کاری کنید تا یک برنامه ورزشی مناسب برای فرد مورد علاقه تان ایجاد کنید. یک برنامه ورزشی مناسب می تواند به سالمندان کمک کند، تا استقامت و تحرک خود را بهبود بخشند بدون اینکه سن شان تاثیر منفی بر روی این بهبود داشته باشد.

از وسایل حرکتی تجویز شده استفاده کنید

سالمندان اغلب تمایلی به دریافت (و استفاده مداوم) از کمک های حرکتی ندارند، حتی اگر این دستگاه ها نقش اساسی در کمک به آنها برای ادامه زندگی سالم و فعال داشته باشند. باید اطمینان حاصل کنید که آنها وسایل کمکی مناسبی برای حرکت کردن دارند و از آنها به طرز صحیحی استفاده می کنند. یک فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر باید ارزیابی لازم را انجام دهد، دستگاهی مناسب را تجویز کرده و نحوه استفاده از آن را به بیمار آموزش دهد.

آزمایشات منظم چشم را انجام دهید

حتی تغییرات کوچک در بینایی، می تواند یک فرد مسن را در معرض سقوط قرار دهد. عزیزان سالمند خود را به پوشیدن عینکشان ترغیب کنید (و در صورت لزوم از وسایل کمکی کم بینایی استفاده کنند) تا بتوانند محیط اطراف خود را به وضوح مشاهده کنند. معاینات منظم چشم برای اطمینان از اینکه سالمند نسخه صحیحی برایش تجویز شده و غربالگری بیماری های چشم بسیار مهم است.

اگر سالمند شما عینک جدیدی می زند، او را تشویق کنید  وقتی که از آن عینک استفاده می کند بیشتر مراقب باشد. به عنوان مثال، لنزهای bifocal و trifocal می توانند باعث ایجاد تغییر در عمق به هنگام راه رفتن شوند. این امر باعث می شود تا تعادل شخص بهم خورده و براحتی سقوط کند. برای جلوگیری از این امر، افرادی که از لنزهای bifocals یا trifocals  استفاده می کنند، باید تمرین کنند که مستقیم به جلو نگاه کنند و سر خود را پایین بیاورند.

تمام داروها را بررسی کنید

با افزایش سن، افراد بیشتر از انواع بیماریهای مزمنی که به دارو احتیاج دارد رنج می برند. سالمندان مبتلا به بیماریهایی که بر گردش خون، احساس، تحرک یا هوشیاری آنها تأثیر می گذارد احتمالاً سقوط می کنند. برخی نسخه های خاص باعث عوارض جانبی مانند سرگیجه، سردرگمی، خواب آلودگی، نوسانات فشار خون یا رفلکس های کند شده می شوند که می توانند در بروز حوادث نیز نقش داشته باشند.

سالمندان هر بار که رژیم خود را تغییر می دهند یا حداقل یک بار در سال برای اطمینان از مصرف صحیح داروهای خود و عدم تداخل هیچ یک از آنها، باید به پزشک یا داروساز خود برای بررسی دارو (که به عنوان بررسی کیسه قهوه ای نیز شناخته می شود) مراجعه کنند. داروهای بدون نسخه و مکمل ها می توانند مشکلاتی را نیز ایجاد کنند، بنابراین حتما این موارد را در این مراجعات جای دهید.

با دکتر خود مشورت کنید

زمین خوردن سالمندان و شکستگی بخش اجتناب ناپذیر پیر شدن نیست و از بسیاری از آنها می توان جلوگیری کرد. پزشک سالمند عزیزتان می تواند خطر سقوط وی را  ارزیابی کند و راهکارهای شخصی سازی شده را برای بهبود تحرک و جلوگیری از آسیب دیدگی پیشنهاد کند.

تاریخ انتشار: مهر ۱۰, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11