به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چگونه می‌توان بی اختیاری ادرار در سالمندان را کنترل کرد؟

بی اختیاری ادرار در سالمندان می تواند تحت مراقبت پزشک مداوا شود و اغلب مواقع کاملا درمان می‌شود. امروزه برای بی‌اختیاری ادراری درمان‌های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. انتخاب درمان به نوع مشکل کنترل مثانه‌ای که در والدین تان وجود دارد، شدت خطرناک بودن آن ، و بهترین روشی که مناسب شیوه زندگی آنهاست، بستگی دارد. به‌عنوان یک قاعده کلی، در ابتدا باید ساده‌ترین و ایمن‌ترین درمان‌ها امتحان شوند.

کنترل مثانه را به سالمندان آموزش بدهید

ممکن است پزشک به شما پیشنهاد بدهد که تلاش کنید تا برای کنترل بی اختیاری ادرار در سالمندان ، والدین سالمندتان از طریق آموزش کنترل مثانه‌شان را تحت کنترل بگیرند. از طریق آموزش‌های مرتبط با مثانه، پدر یا مادر سالمند شما می‌تواند چگونگی حفظ مثانه و ادرار کردن را تغییر بدهد. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ چندین روش برای انجام این تمرینات وجود دارد.

تمرین کیگل یا تمرین دیافراگم لگن: تمرینات عضلانی لگن

یکی از روش های کنترل بی اختیاری ادرار در سالمندان تمرین کیگل است. این ورزش ماهیچه‌هایی را که برای متوقف کردن ادرار استفاده می‌کنید، به‌کار می‌گیرد. این ماهیچه‌ها برای متوقف کردن جریان ادرار یا محافظت از عبور گاز استفاده می‌شوند تقویت این عضلات کمک می‌کند که والدین‌ سالمندتان ادرار را برای مدت طولانی‌تری در مثانه‌شان نگه دارند. انجام این تمرینات آسان است. این تمرینات می‌توانند فشار روانی و بی‌اختیاری ادراری را از بین برده و یا کاهش بدهند.

به منظور بی اختیاری ادرار در سالمندان ، اغلب پزشکان پیشنهاد می‌کنند که عضلات والدین خود را فشار داده و آن را تا شمارش معینی نگه دارید و سپس ان ها را شل کنید. سپس این کار را چندین بار تکرار کنید. احتمالا در طول روز، سالمندان این کار را چندین بار انجام می‌دهند. پزشک‌تان با توجه به شرایط فیزیکی سالمند ، دستورات دقیقی را به شما می‌دهد.

بیوفیدبک یا پس‌خوراند زیستی برای درمان بی‌اختیاری در فرد سالمند

فیدبک زیستی یا بیوفیدبک (Biofeedback) شیوه‌ای تکمیل‌کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن می‌آموزیم چگونه عملکردهای بدن را از طریق ذهن کنترل کنیم.

بیوفیدبک به سالمندان کمک می‌کند که از نشانه‌های بدنشان آگاه شوند. این کار می‌تواند به او کمک کند تا کنترل عضلات مثانه و مجرای ادراری خود را دوباره به دست آورد. فیدبک زیستی می‌تواند برای کمک به تمرینات عضلانی لگن استفاده شود.

نحوه‌ی انجام این کار در روش بیوفیدبک به این گونه است که ، در حالیکه فرد بر روی یک صندلی نشسته است، یک سنسور بر روی ناحیه‌ی شکم و دیگری بر روی مقعد قرار می‌گیرد؛ این سنسورها طوری طراحی شده‌اند که فعالیت‌های الکتریکی عضلات کنترل‌کننده دفع مدفوع و ادرار را منتقل می‌کنند. از فرد مورد نظر خواسته می‌شود که عضلات لگنی خود را منقبض و منبسط کند و با مشاهده‌ی نمودارهای ایجاد شده بر روی نمایشگر متوجه می‌شود که چگونه عضلات خود را در جهت صحیح، کنترل و استفاده نماید؛ این روند منجر به بهبود بی‌اختیاری فرد تحت درمان می‌شود.

آموزش‌های مربوط به مثانه و تخلیه به‌موقع

یکی دیگر از روش های کنترل بی اختیاری ادرار در سالمندان استفاده از الگوهای مشخص است. این روش می تواند به والدین سالمندتان کمک می‌کند که به کمک الگویی مشخص، کنترل مثانه‌شان را در هنگام ادرار و نشت آن، به‌دست بگیرند. با مشاهده‌ی الگو، به والدینتان کمک می‌کنید که به سرویس بهداشتی بروند تا پیش از نشت ادرار، آن را تخلیه کنند. ترکیب روش بیوفیدبک و تمرینات عضلانی لگن، به والدین‌تان کمک می‌کند که بتوانند ادرار و بی‌اختیاری ادراری خود را کنترل کنند.

تغییرات سبک زندگی که به شما  در کنترل ادرار کمک می‌کنند

همچنین، برخی از تغییرات وجود دارند که والدین سالمندتان با اجرای آن‌ها در رژیم غذایی خود، می‌تواند کنترل مثانه خود را بهبود بدهند.

• کافئین و الکل را از رژیم غذایی خود حذف کنید

مصرف نوشیدنی‌هایی که حاوی این مواد هستند، می‌تواند به بی اختیاری ادرار در سالمندان منجر شوند. اگر والدین سالمندتان روزانه بیش از حد این مایعات را می‌نوشند، ممکن است لازم باشد که میزان مصرف آن‌ها را کاهش بدهید.

• به رژیم غذایی توجه داشته باشید

در میان غذاها و نوشیدنی‌ها، مواردی وجود دارند که ممکن است بی‌اختیاری را بدتر کنند، مانند نوشیدنی های الکلی ,کافئین، مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کافئین، غذاهای تند، غذاهای اسید بالا همچون مرکبات و شیره‌ها، و نوشیدنی‌های گازدار. اگر متوجه شدید که نشانه‌های بی‌اختیاری ادرار در پدر یا مادر سالمندتان که از این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کند، بدتر شد؛ سعی کنید آن‌ها را کاملا از برنامه‌ی غذایی حذف کنید یا میزان مصرف آن‌ها را کاهش بدهید.

• بر مصرف مایعات نظارت کنید

میزان مصرف مایعات مورد علاقه را به میزان یک چهارم حد معمول یا هر میزانی که کمکتان می‌کند، نگه دارید؛ با این حال، قبل از اینکه تغییر بزرگی در مصرف مایعات ایجاد کنید، با پزشک‌تان صحبت کنید.

• عصاره گیاه کران‌بری بیشتری بنوشید

ماهیت اسیدی عصاره گیاه کران‌بری یا زغال اخته برای بهبود عملکرد مثانه، شناخته‌شده است.

• روش های پزشکی می‌توانند کمک‌کننده باشند

زمانی که اصلاحات در سبک زندگی برای کنترل بی‌اختیاری کافی نیست، برای پیشنهادات بیشتر به پزشک والدین سالمندتان مراجعه کنید.

• داروها به درمان کمک می‌کنند

یک پزشک می‌تواند برای درمان بی‌اختیاری، داروهایی را تجویز کند. برخی داروها از انقباض ناخواسته مثانه جلوگیری می‌کنند. برخی از ماهیچه های سست برای تخلیه کامل مثانه در هنگام ادرار، به آن کمک می‌کنند. برخی دیگر، عضلات مثانه و مجرای ادرار را سفت می‌کنند تا نشت را کاهش دهند. این داروها گاهی اوقات منجر به ایجاد عوارض جانبی مانند خشکی دهان ، مشکلات چشم و یا تولید ادرار می‌شوند.

• از رحم‌بند یا  Pessary‌ استفاده کنید

گاهی اوقات پزشکان برای کنترل بی اختیاری ادرار در سالمندان ، استفاده از رحم بند را پیشنهاد می‌کند؛ مانند یک تامپون کوچک (توده پنبه و غیره که در سوراخ بدن و زخم می‌گذارند تا خون و غیره را جذب کند) مانند پلاگین مجرای ادراری، یا یک پروژسترون واژینال به نام Pessary که برای زنان مبتلا به فشار بی‌اختیاری استفاده می‌شود. این روش می‌تواند در جلوگیری از نشت ادرار برای سالمندان کارآمد باشد.

• ممکن است لازم باشد که پزشک از ایمپلنت برای بهبود این شرایط کمک بگیرد

یک پزشک می‌تواند ایمپلنت را در ناحیه اطراف مجرای ادراری تزریق کند. ایمپلنت حجم زیادی را اشغال می‌کند. این کار به بستن مجرای ادراری، برای کاهش فشار بی اختیاری کمک می‌کند. تزریق ایمپلنت ممکن است نیاز باشد که بعد از مدتی تکرار شود، زیرا بدن شما به آرامی این مواد را دفع می‌کند.

• عمل جراحی

گاهی اوقات اگر بی اختیاری ادرار در سالمندان  به‌دلیل مشکلی مانند  تغییر در وضعیت مثانه یا انسداد مثانه  به‌دلیل بزرگ شدن پروستات ایجاد شده باشد، جراحی می‌تواند بی‌اختیاری را بهبود بدهد یا کاملا درمان کند. جراحی رایج برای درمان بی اختیاری استرس، شامل کشیدن مثانه و محکم نگه داشتن آن است. زمانی که فشار بی‌اختیاری جدی می‌شود، جراح می تواند از یک اسلینگ عریض استفاده کند. این کار باعث می‌شود تا مثانه و حفره مجرای ادرار سالمندان، برای جلوگیری از نشت ادرار، نگه داشته شوند.

منبع: Managing Incontinence in Older Adults

تاریخ انتشار: مهر ۱۹, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11