به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چگونه زندگی را برای سالمندان دچار اختلالات بینایی، آسانتر و امن تر سازیم؟(پارت 2)

نور کافی و روشنایی خانه، ضروری است.

محیط اطراف را به خوبی روشن نگه دارید، اما توجه داشته باشید که بیش از حد نورانی نباشد. از لامپ هایی استفاده کنید که تا جایی که امکان دارد ترکیب رنگ مناسبی داشته و تششع زیادی نداشته باشند، همچنین سطوح رفلکس را به خوبی پوشش دهند تا انعکاس نور باعث اذیت چشمان سالمند عزیزتان نگردد. اطمینان حاصل کنید که نورپردازی مناسبی برای تمام فعالیت هایی که سالمند عزیزتان دوست دارد انجام دهد، فراهم شده است. برای مثال، نورپردازی مستقیم مانند استفاده از چراغ مطالعه، برای فعالیت هایی مانند خواندن، بازی کردن شطرنج یا سایر فعالیت هایی اینچنینی مناسب است. برای این فعالیت ها، یک لامپ کوچک یا لنز را در نظر بگیرید. همچنین روشنایی برای مکان های بزرگ را نیز باید در نظر بگیرید، که یک لامپ کوچک، مناسب برای روشن کردن فضایی کوچک است و برای فضایی بزرگ مسلما نیاز به تعداد لامپ های بیشتری می باشد.

انجام فعالیت های زیر باعث می شود تا ریسک برخورد به اشیا و یا خوردن به زمین به حداقل برسد.

استفاده از چراغ خواب در اتاق خواب، چراغ مخصوص شب در راهرو ها، سرویس بهداشتی و جاهایی که لازم است، ریسک برخورد با اشیا و یا خوردن بر زمین را کاهش می دهد. همیشه خانه را مرتب و منظم نگه دارید و درهم و برهمی را از خانه بزدایید. کابل های برق را در کمد نگه داری کنید. اطمینان حاصل کنید که فرش ها به طور مناسب پهن شده اند و مخل راه رفتن نمی باشند. اشیا بلند را از جلوی دید بردارید تا باعث برخورد و یا افتادن نگردند. راهروها و محل عبور و مرور را تمیز و روشن نگه دارید تا عبور و مرور برای سالمند عزیزتان به راحتی صورت پذیرد. ممکن است احتیاج باشد تا برخی از لوازم و مبلمان خانه را جایشان را عوض کنید تا مسیر عبور بازتر شود. در ابتدا ممکن است با تغییر مکان لوازم خانه، راحت نباشد، بنابراین باید مراقب هشیار باشد تا سالمند عزیز چیدمان جدید خانه را به خاطر بسپارد و به آنها عادت کند. برای برخی از سالمندان که دچار فراموشی هستند، تغییر چیدمان لوازم خانه، احتمالا به صلاح نمی باشد.

بهتر کردن لوازم خانه

مناطق مشخصی برای لوازم خانه تعیین کنید و مطمئن شوید که بعد از برداشتن هر چیز، دوباره بر سر جای خود قرار داده می شود. اینگونه سالمند عزیزتان می داند که جای اشیا، همیشه کجاست.  گاهی اوقات با استفاده از یک سبد، که اشیاء  مهم را درون آن قرار دهید می توانید  به راحتی به آنها دسترسی داشته و نگران گم شدنشان نباشید. اینها می توانند وسایلی از قبیل کلید ها، وسایل الکترونیکی و سایر موارد دیگر باشند. استفاده ازسیستم های لمسی یا بصری یا ترکیب هر دویشان  برای علامت گذاری لوازم، می تواند به سالمندانی که با  اختلالات بینایی مواجه هستند، کمک بزرگی نماید. سیستمهای لمسی برای کسانی که بینایی خود را از دست داده اند و یا دچار اختلالات بینایی دائمی و یا موقتی هستند به طوریکه توانایی بیناییشان روز به روز تغییر می کند مفید است.  یک مثال از یک سیستم لمسی، می تواند قرار دادن باند لاستیکی، نقاط پلاستیکی و یا برش های کاغذی بر روی لوازم باشد تا بدین ترتیب، لوازم علامت گذاری شده تا اشیا مشابه را  از هم تشخیص دهند.  سیستم های دیداری از حافظه ی تصویری برای شناسایی و به یاد آوردن چیزها استفاده می کنند. نمونه های معمول شامل برچسب های بزرگ یا برچسب های رنگی یا نوارها برای مشخص کردن آیتم های خاص و شناسایی مجموعه ای از اشیا است.

همپوشانی یا ترکیب رنگهای متضاد با هم

همپوشانی رنگ های روشن و تاریک می تواند فعالیت های روزانه را برای فردی که هنوز مقداری از توانایی بینایی اش را دارد، بسیار آسان تر سازد. طیف رنگ های شبیه به هم برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند برای تشخیص دروازه ها، پله ها و مبلمان و به ویژه اشیاء کوچکتر که هم رنگ محیطشان شده اند،  می تواند بسیار دشوار باشد. از این رو استفاده از رنگ های متضاد جهت تشخیص مرز بین اشیا، مفید به نظر می رسد. به عنوان مثال، استفاده از تخته سفید برای تهیه غذاهای تیره تر مثل گوشت قرمز و استفاده از تخته سیاه برای غذاهای روشن تر مانند پیاز می تواند به استقلال و افزایش ایمنی فرد کمک کند. این مفهوم به ویژه در چیدمان لوازم حمام، که معمولا از رنگ های یکسان استفاده می شوند، اعمال می شود. حوله ها، لباس ها و فرش هایی برای حمام انتخاب کنید که به شدت با رنگ حمام ، دوش، کفپوش و سطوح حمام تفاوت دارد. نقاشی ستون درب ها با رنگ متضاد و استفاده از نوار رنگی برای هایلایت کردن لبه های پله ها، سایر اصلاحاتی است که می تواند برای بهبود ایمنی در خانه استفاده شود.

بزرگ فکر کنید.

ذره بین یک ابزار ضروری برای کسانی است که بینایی کمی دارند و انواعشان از بسیار ساده تا  بسیار پیشرفته در بازار وجود دارد. از ذره بین می توان برای بزرگ کردن کلمات، اعداد و ارقام و …در کتاب ها، نوشته ها، تقویم ها، ماشین حساب ها، دستگاه های کنترل از راه دور (ریموت ها)، ساعت ها، کتاب های راهنما و کارت های بازی و …. استفاده کرد.

با چشم پزشک  خود  مداوم در تماس باشید تا با اختلالات بینایی کمتر برخورد کنید.

متخصصان چشم پزشکی دارای دانش و تجربه هستند تا راه حل های شخصی سازی شده را برای نیازهای خاص هر فردی که دچار اختلالات بینایی شده است، به وی پیشنهاد بدهد. توانبخشی چشمی می تواند در کنار آموزش های فیزیکی و بدنی و همچنین روش های برنامه ریزی، علامت گذاری و برچسب زدن وسایل خانگی کمک کند. این متخصصان همچنین با منابعی که برای افرادی که دچار اختلالات بینایی شده اند، ساخته شده است، آشنا هستند و می توانند به مراجعین خود در مورد چگونگی استفاده از آنها به درستی آموزش بدهند. بسیاری از برنامه های توانبخشی که برای مقابله با کم بینایی طراحی شده اند، حتی خدمات بهداشت روان را برای کمک به مراجعین در مقابله با اضطراب یا افسردگی ارائه می دهند.

از سالمندانتان حمایت عاطفی کنید.

از عزیزانتان که به اختلالات بینایی جدیدا دچار شده اند و یا اختلالات بینایی شان شدیدتر شده است، ضروری است که حمایت عاطفی به عمل بیاورید. عزیزان خود را تشویق کنید که با دوستان خود دیدار کرده و یا با فعالیت هایی که به آنها علاقه دارند خود را سرگرم سازند. به این صورت که با دوستان و سرگرمی هایشان مشغول هستند و فعال می شوند. شرکت در رویدادهای سرگرم کننده و فعالیت هایی که به همراه دوستانشان هستند را به آنها پیشنهاد کنید.  اینگونه اعتماد به نفس آنها افزایش می یابد.

یکی از راههایی که صادقانه می توانید به وسیله ی آن از عزیزانتان حمایت کنید، تشویق کردنشان است. بعضی از افراد که مبتلا به نوعی از اختلالات بینایی هستند، توهماتی را تجربه می کنند، این اختلال  به نام سندرم چارلز بونه (CBS) شناخته می شود. این توهمات اغلب با زوال عقل اشتباه گرفته می شود اما بسیار تفاوت دارند. اگر چه این توهم ها بی ضرر هستند، اما می توانند نگران کننده باشند. اجازه دهید، عزیزتان که مبتلا به این اختلال شده است با شما به راحتی درباره ی علائمشان صحبت کنند و اگر چیزی به نظرشان اشتباه می رسد، آن را با شما در میان بگذارند.

سالمندان اغلب نگران هستند که اختلالات بینایی، توانایی آنها در استقلال داشتن را تحت تأثیر قرار دهد. می توانید عزیزان خود را با پیشنهاد منابعی که به آنها اجازه می دهد مستقل باقی بمانند، خوشحال نمایید و با استفاده از راهنمایی هایی که در بالا گفته شده است، برای بهبود توانایی شان در انجام کارهای روزمره خود، جامه عمل بپوشانید.

 بخش اول 

 

 

تاریخ انتشار: تیر ۱۹, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11