به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چگونه زندگی را برای سالمندان دچار اختلالات بینایی، آسانتر و امن تر سازیم؟(پارت 1)

بسیاری از مردم فکر می کنند که از دست دادن بینایی به طور کامل و یا حتی اشکال در آن، بدترین اتفاق پیش آمده برایشان است. در حالی که بسیاری از ما با داشتن قوه ی بینایی زندگی می کنیم، خیلی از افراد وجود دارند که با اختلالات بینایی همراه هستند. بر طبق گفته انیستیتو ملی چشم پزشکی در آمریکا، بیشتر افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند، از میان سالمندان می باشند. اگرچه با گذشت زمان و کهولت سن، توانایی بینایی کمتر می شود، قبول این واقعیت برای سالمندان بسیار سخت می باشد. سالمندان با کاهش دیدشان می توانند با سایر حواس خود ارتباط بیشتری برقرار کنند و از حواس بویایی، چشایی و شنیداری خود برای کمک به حس بینایی خود بهره ببرند. اما پذیرفتن این واقعیت و استفاده از حواس دیگر به همراهی در توانایی بینایی، برای سالمندان می تواند سخت باشد. این واضح است که سایر حواس سالمندان نیز با کهولت سن طراوت خود را از دست داده و کاهش می یابند.

حال ما به شما کمک میکنیم که از نکاتی استفاده کنید تا مطمئن شوید که سالمند دوست داشتنیتان از چشمانش به درستی مراقبت می کند و از تمام منابعی که در اختیار دارد برای جبران اختلال بینایی اش بهره می برد

 

نگه داشتن سلامتی چشمان و قوه ی بینایی

اولین مرحله برای داشتن زندگی ایمن و فعال، برای فردی که با اختلالات بینایی همراه است، این است که درجه ی این کم بینایی و علت اساسی اش را تشخیص دهیم. آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می کند: افرادی که 65 یا بالای 65 سال سن دارند، هر یک یا دو سال یکبار باید آزمایشات کامل چشم پزشکی را انجام دهند. چشم پزشک، با انجام آزمایشات روتین چشم پزشکی، بینایی بیمار، سلامت کلی و عملکرد چشمان بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و اختلالات بینایی را تشخیص می دهد. غربالگری برای فهمیدن شرایط چشم و عملکرد بینایی و یا اینکه نسخه ی عینک به درستی تجویز شود، در هر سنی، بسیار مهم است.

نکته ی دیگر این است که برای بسیاری از افراد، اختلالات بینایی، بسیار تدریجی اتفاق می افتد. بنابراین سالمندان و اعضای خانواده شان ممکن است متوجه نشوند که چگونه بینایی شان در معرض خطر قرار گرفته است.

 پرستاران سالمندان با رعایت نکات ذیل، می توانند کمک شایانی در جهت حفظ روحیه سالمندان، به خاطر کاهش بینایی شان، داشته باشند.

هر فعالیتی که نیاز به استفاده از چشمان دارد، مثل خواندن و نوشتن را قطع کنند.

اگر یکی از عزیزان تان هنوز رانندگی می کند، افزایش حوادث و مانورهای خطرناک نیز ممکن است اختلالات بینایی را نشان دهد. لازم است که در مورد این تغییرات مهم با سالمند عزیزتان صحبت کنید و یک قرار ملاقات با چشم پزشک ترتیب دهید تا با تشخیص زودهنگام و درمان هر گونه بیماری چشمی، از خطرات احتمالی در آینده، جلوگیری به عمل آید.

کمک به سالمندان برای پذیرفتن اختلالات بینایی

بیماری های چشم مانند دژنراسیون ماکولا، آب مروارید، گلوکوم و رتینوپاتی دیابتی می تواند تاثیر قابل توجهی در توانایی های عملکردی و کیفیت زندگی سالمندان داشته باشد. برای بعضی از افراد، اختلالات بینایی حتی ممکن است منجر به افسردگی و عدم فعالیتشان شود.

طبق گفته پریس راجرز، مدیر برنامه VisionAware.org، یک وب سایت اطلاعاتی که به منظور خدمت رسانی به افرادی که توانایی بینایی خود را از دست داده اند یا دچار اختلالات بینایی شده اند، پایه گذاری شده است، مراقبین سالمندان غالبا به دلیل تغییرات بینایی سالمند عزیزشان، گیج می شوند و کنترل امور را از دست می دهند. آنها نمی دانند چه کاری باید انجام بدهند یا چگونه باید به سالمند عزیز خود که تلاش می کند با محدودیت های بینایی اش مواجه شود و آنرا بپذیرد، کمک کنند.

راجرز توضیح می دهد: “بسیاری از افراد سالمند بر این باورند که هیچ راهی برای مقابله با ضرر از بین رفتن بینایی وجود ندارد، زیرا تقریبا تمام جنبه های زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد.” اما مراقبین سالمندان و افراد مبتلا به اختلالات بینایی باید بدانند که پس از، مختل شدن یا از دست دادن بینایی، امیدواری و زندگی همچنان وجود دارد.

راهنمایی ها و محصولات برای کمک به سالمندانی که دچار اختلالات بینایی شده اند.

بهتر است که مراقبین سالمندان تا آنجا که ممکن است، در مورد وضعیت سالمندشان و مراقبت هایی که نیاز دارند و محدودیت هایی که تجربه می کنند، آموزش ببینند. این اطلاعات به مراقبین سالمند در ایجاد تغییرات مناسب در محیط و رفتار سالمند که باعث می شود توانایی های عملکردیش را افزایش دهد، کمک می نماید. در حالی که شرایط فردی بر روی بینایی هر فرد به طور مجزا تاثیر می گذارد، راهنمایی های زیر یک نقطه شروع عالی برای کمک به یک سالمند نابینا و یا دچار اختلالات بینایی است که به ایمنی فرد و حفظ استقلالش کمک می نماید.

مطالعه بخش 2

تاریخ انتشار: تیر ۱۷, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11