به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

چگونه می‌توانیم به افراد مبتلا به بیماری افسردگی کمک کنیم؟

گاهی اوقات بازگو کردن تفاوت میان افسردگی و نوعی از بیماری blues ( افسردگی ناشی از غم و اندوه ) مشکل است. بیماری blues اغلب در نتیجه‌ی رخداد مواردی است که برای ما ناخوشایند هستند. ممکن است به‌دلیل یک وضعیت، رویداد یا یک تجربه‌‌ی ناخوشایند، شما غمگین به نظر برسید؛ که این امر در برخی مواقع ممکن است مضر باشد. از طرف دیگر، افسردگی ممکن است به دلایل بسیاری ایجاد شود که اکثرا شامل یک پدیده ژنتیکی یا بیولوژیکی هستند. به عبارتی دیگر، در اکثر مواقع روحیات شما باعث می‌شود که به افسردگی مبتلا شوید. استرس‌های شدید نیز می‌تواند منجر به افسردگی شوند.

به‌عنوان مثال، سن افراد، مشکلات و موقعیت‌هایی برای فرد به وجود می‌آورد که باعث می‌شود فرد احساس افسردگی کند. مرگ یک دوست، احساس تنهایی، تشخیص یک بیماری مزمن، داشتن روزگاری سخت مورادی هستند که به انزواگرایی فرد منجر می‌شوند. اگر فرد از بیماری افسردگی بالینی رنج می‌برد و به درمان و بهبودی خود کمکی نمی‌کند، این بیماری می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه پیدا کند. این روند باعث می‌شود که فرد از انجام فعالیت‌هایی که در گذشته به آن‌ها علاقه‌مند بوده است، لذت نبرده و حتی به خودکشی فکر کند.

بیماری افسردگی بالینی که با نام‌های اختلال افسردگی عمده، یا اختلال افسردگی ماژور نیز شناخته می‌شود، اختلالی است که با داشتن حالت پریشانی در وضعیت ها و موقعیت های مختلف به مدت حداقل دو هفته مشخص می‌شود. بیماری افسردگی بالینی در روابط با دیگران یا فعالیت‌های روزمره‌ی افراد، مشکلات قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. در واقع این حالت افسردگی شدیدی است که می‌تواند همه‌ی گروه‌های سنی ، حتی کودکان را نیز در‌ بر بگیرد.

بیماری افسردگی در خانه سالمندان

یک باور غلط وجود دارد که علت بیماری افسردگی را خانه سالمندان می داند. این در حالی است که با توجه به تحقیقات صورت گرفته ، علت بیمار افسردگی می تواند هر کدام از موارد زیر باشد:

• مرگ و از دست دادن نزدیکان

• ضعف جسمانی و مشکلات حرکتی

• بیماری خود یا نزدیکان

• تنهایی

موارد ذکر شده می تواند برای هر سالمندی بدون توجه به موقعیت مکانی محل زندگی او پیش بیاید. در برخی از موارد دیده می شود که سالمند تنها افزایش سن را علت افسردگی و مشکلات روحی اعلام می کند. البته این به آن معنی نیست که افسردگی در سالمندان را به عنوان یکی از علائم سالمندی بدانیم و به آن بی توجه باشیم. بیماری افسردگی با مشاوره و در موارد لزوم با دارو درمانی قابل درمان می باشد.

خانه سالمندان والا با هدف فراهم نمودن فضایی مناسب برای مراقبت و نگهداری از سالمندان ، امکان مشاوره حضوری با مشاوران حرفه ای را برای سالمندان مقیم خانه سالمندان والا فراهم آورده است.

بیشتر بخوانید: چگونه افسردگی در سالمندان را تشخیص دهیم؟

در ادامه برخی از پیشنهادات کاربردی برای کمک به افرادی مبتلا به بیماری افسردگی، ارائه شده است.

به نشانه‌های بیماری افسردگی در افراد توجه کنید

اگر فردی از  بیماری افسردگی شکایت می‌کند یا می‌گوید که مردم به او اهمیتی نمی‌دهند؛ با دقت به سخنان او گوش دهید. ممکن است این شخص واقعا درخواست کمک کند. علائم هشداردهنده افسردگی مانند گریه، غم و اندوه برای مدت طولانی، کناره‌گیری اجتماعی و عدم تمایل به فعالیت‌ها و دوستان را جستجو کنید.

مراقب حرکات خود باشید

درست است که آدم‌های افسرده در تمرکز کردن یا به خاطر آوردن مطالب، ممکن است که مشکل داشته باشند؛  اما معنایش این نیست که معنا و مفهوم حرکات بدن و صورت و به طور کلی عملکرد شما را درک نمی‌کنند یا حواسشان به این جزییات کوچک نیست. سعی کنید حتی اگر نمی‌توانید به‌صورت کلامی به آنها قوت قلب بدهید؛ پس سعی کنید که با حرکات بدنتان به آن‌ها نشان دهید که برایشان اهمیت زیادی قائل هستید. مثلا برایشان غذا بپزید، یک پیغام تلفنی یا پیامک کوتاه برایشان ارسال کنید یا خیلی ساده، یکی از لباس‌هایشان را اتو بزنید و تا شده روی میزشان قرار دهید تا اولین چیزی باشد که اول صبح چشمشان به آن می‌افتد. این کار درست مثل این است که در ذهن تاریکشان یک چراغ پر نور روشن کرده باشید.

آدم های افسرده را قضاوت یا نقد نکنید

آنچه که می‌گویید، تاثیر زیادی بر روی روحیه و ذهن افرادی دارد که عاشقانه شما را دوست دارند. بنابراین از گفتن جملاتی مانند: «تنها چیزی که تو لازم داری این است که نیمه پر لیوان را ببینی» یا «همه اینها فقط در ذهن خودت است. اگر از رخت‌خواب بیرون بیایی و گشتی بزنی، مطمئن باش حالت بهتر می‌شود» خود داری کنید. شنیدن این حرف‌ها از زبان شما، برای دوست افسرده‌تان مثل این است که به او می‌گویید خودش انتخاب می‌کند که چه احساسی داشته باشد و افسرده باشد یا نباشد. در نتیجه او را بیشتر از قبل منزوی می‌کنید.

در مرکز نگهداری از سالمندان ، فعالیت های روزانه سالمندان می تواند تاثیر به سزایی روی شرایط روحی و بهبود بیماری افسردگی در سالمندان بگذارد. برنامه های روزانه خانه سالمندان والا به گونه ای ترتیب داده شده است که با فراهم آوردن امکان تعامل با دیگران و انجام کار های مورد علاقه شخصی ، شرایط روحی و روانی سالمندان را در بهترین حالت قرار دهد.

در قسمت بعدی این مقاله با سایر پیشنهادات کاربردی برای کمک به افراد مبتلا به بیماری افسردگی آشنا خواهید شد.

تاریخ انتشار: مهر ۲۴, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11