به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

10 تصور غلط درباره مسن شدن – قسمت 1

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: آنچه فکر می کنیم اتفاق می افتد، اتفاق می افتد. در اصل، با افزایش سن، ما به آنچه که فکر می کنیم خواهیم شد،  تبدیل می شویم. این متن در واقع بخشی از پژوهشی است که بچکالوی، دانشیار گروه علمی اپیدمیولوژی و روانشناسی دانشگاه ییل، ​​تقریباً 20 سال است که بر روی آن تحقیق کرده است. داشتن دیدی مثبت در مورد مسن شدن (خرد ، درک از خود، رضایت، و به طور کلی عشق به زندگی و قوی بودن) در مقابل دیدی منفی (بی فایده بودن، درمانده و کم ارزش بودن) با ایجاد یک تفاوت 7.5 ساله در میانگین طول عمر همراه است.

ژورنال انجمن پزشکی آمریکا بیان می دارد که سالمندانی که  اندیشه و پیش داوری  مثبتی دارند،  44 درصد بیشتر از سایرین، از دوره ای  که ناتوان هستند، بهبود می یابند.

خوش بین بودن، کوشا بودن و داشتن میل به زندگی از خصوصیات مهم مردمی است که علائم مریضی آنها بهبود می یابد، مهم نیست که تشخیص آن مریضی چقدر بد باشد. کسانی که بیش از حد پریشان، بدبین، و منفی هستند انتظار دارند که بدترین حالت چیزی  را که پیش بینی می کنند، داشته باشند.

دکتر لوی، به ادراک و دید افراد بالای 50 سال درباره مسن شدن علاقه مند بود. وی از سال 1975 تا 1998 گروهی متشکل از 660 بزرگسال را بررسی کرد. در آغاز مطالعه، آنها یک نظرسنجی را برای استخراج کلیشه ها در مورد پیری انجام دادند. سوالات و اظهاراتی مانند “همه چیز بدتر می شود و من مسن می شوم” و “هرچه پیرتر می شوید، کمتر مفید می شوید” ، به طور مثبت یا منفی توسط شرکت کنندگان به آنها پاسخ داده شد.

شرکت کنندگان با نمرات مثبت از کسانی که نمرات منفی داشتند، پیشی گرفتند. افرادی که از دید و پیش داوری مثبت برخوردار بودند، بیشتر تمایل به ورزش، تغذیه سالم، محدود کردن الکل، غیر سیگاری بودن و مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه داشتند. همه این خصوصیات خوب باعث کنترل زندگی فرد می شود.

هر روزه 10000 بومر کودک، 65 ساله می شوند. این افراد 13 درصد از جمعیت ما را تشکیل می دهند. پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد که این گروه قدیمی را دلبسته ، مولد و کمک کننده به سطح کیفیت زندگی مان، نگه داریم.

وقتی به مسن شدن فکر می کنیم، تمایل به پیش بینی فرسودگی داریم، و مجسم می کنیم که یک شخص در صندلی گهواره ای اش چرت می زند. قضاوت نادرست درباره وضعیت ذهنی و فکری، عملکرد ها یا رفتارهای شخص دیگری براساس تجربیات، ذهنیت، اعمال یا رفتارهای شخصی ما، تصورات غلط گسترده ای را درباره پیری ترویج می کند.

هیچ شخصیت “قدیمی” ای وجود ندارد. شخصیت اصلی ما احتمالاً قبل از شش ماهگی شکل گرفته است اما قابل تغییر است. همان طور که دکتر دونالد ریوننبرگ در مجله انجمن پزشکی آمریکا بیان کرد، این دو مفهوم اساسی هستند که باعث  10 تصور غلط رایج در مورد پیری می شوند.

 

تصور غلط شماره 1: با مسن شدن ، علاقه ای به دنیای بیرون نخواهی داشت

گروه سنی بالای 65 سال از اینترنت استفاده زیادی می کند. به جز تماشاگران منفعل تلویزیونی، بیش از 100000 نفر از 65 ساله تا 75 ساله و بالاتر، به طور مکرر مسافرت می روند و از Elderhostel برای درک بهتر فرهنگ های دیگر در سراسر جهان استفاده می کنند. درگیر شدن بوسیله ی آموزش نیز مورد توجه بسیاری از دانشکده ها و دانشگاه ها بوده است که برنامه هایی را برای ساکنان سالخورده یا برای بزرگسالان سالخورده که می خواهند هنگام تعطیلات چیزی یاد بگیرند، طراحی کرده اند. و بسیاری از افراد، چه به صورت دلبخواهی و چه به صورت ضرورت، در شغل خود، فراتر از سن معمول بازنشستگی خود، باقی می مانند.

 

تصور غلط شماره 2: افراد مسن روابط صمیمی نمی خواهند یا نیازی به روابط نزدیک ندارند

ما موجودات اجتماعی هستیم. خانواده ها، قبیله ها، تیم ها و کل سازمان ها نسبت به تک ماندن، شانس بهتری برای زنده ماندن دارند و در واقع هنگامی که ارتباط اجتماعی دارند، از رشد و پیشرفت بالایی برخوردار هستند. نیاز به داشتن روابط معنی دار با افزایش سن تغییر نمی کند. با این وجود، ممکن است افراد مسن کمتری نسبت به سن ما ارتباط برقرار کنند، و ممکن است موانع جسمی و روحی وجود داشته باشد که با افزایش سن بروز می کند. حفظ روابط اجتماعی به بزرگسالان مسن اجازه می دهد تا جوایز بیشماری از چالش های فکری، حفظ مهارت های پردازش اطلاعات، بازخورد و به اشتراک گذاری ساده احساسات را به دست آورند.

 

تصور غلط شماره 3: افراد مسن کمتر در جامعه مشارکت می کنند

با  داشتن سالها مهارت شخصی و تخصص حرفه ای، افراد سالخورده از کارمندان و همکاران و همچنین افراد داوطلب بسیار با ارزش تر هستند. انجمن سالمندان دارای 500000 داوطلب است که با راهنمایی کردن، کمک به بیزنس های کوچک، کمک به آموزش و پرورش فرزندان و سایر اقدامات ارزشمند، در جوامع خود مشارکت می کنند. کارکنان مسن اخلاق کاری قوی دارند و مربیان و الگوی خوبی برای نسل های جوان هستند.

 

تصور غلط شماره 4:  با مسن شدن، بیشتر در قالب خود فرو می روید

افراد مسن تمایل به سطح بالایی از مقاومت ذهنی دارند. بارها و بارها توانایی نسل قدیم در پذیرش و برگشتن از بدبختی ها نشان داده شده است. به عنوان مثال، زمانی که اوت بوند تاسیس شد، نیروی دریایی انگلیس خاطرنشان کرد که میزان بقا در بین دریانوردان مسن تر در جنگ جهانی دوم بسیار بیشتر از تعداد دریانوردان جوان است. به اشتراک گذاشتن مهارتهایی مانند اعتماد به نفس، خودکفایی و نگرش کلی نسبت به سختی که در دریانوردان مسن وجود داشت، به دریانوردان جوان کمک کرد تا پیشرفت کنند.

در ادامه این مقاله با سایر تصورات علط در مورد مسن تر شدن آشنا خواهیم شد و مسن شدن را بهتر خواهیم شناخت.

تاریخ انتشار: مهر ۶, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11