به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

10 نشانه ی هشدار دهنده ی بیماری کلیوی در سالمندان

بسیاری از افرادی که به بیماری مزمن کلیه مبتلا هستند، از آن اطلاع ندارند. زیرا علائم بیماری کلیوی در شروع بسیار ظریف است. این بیماری می تواند سالها طول بکشد و تا بیماری مزمن کلیه (CKD) و در آخر نارسایی قابل توجه کلیوی پیشرفت کند. شناخت علائم اولیه مشکلات کلیوی می تواند به شما در فهمیدن زودهنگام این بیماری کمک کند و از آسیب های همیشگی جلوگیری کند.

چه عواملی باعث بیماری کلیه می شود؟

دیابت و فشار خون بالا دو عامل اصلی بیماری کلیوی هستند. این دو بیماری حدود 70 درصد موارد نارسایی کلیه را شامل می شوند. شخصی که به بیماری قلبی مبتلا است و یا سابقه ی بیماری کلیوی در تاریخچه ی خانوادگی اش دارد نیز در معرض خطر بیشتری است.

نکته ترسناک در مورد بیماری کلیه این است که شخص معمولاً در مراحل اولیه هیچ علائم و نشانه هایی را تجربه نمی کند. تنها راه برای دانستن اینکه آیا کسی مشکل کلیوی پیدا کرده است، آزمایش است. انجام آزمایشات منظم خون و ادرار برای افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کلیوی هستند، بسیار مهم است.

بیماری کلیه از بین نمی رود. ممکن است به تدریج با گذشت زمان بدتر شود و بیشتر مردم متوجه نمی شوند که بیماری کلیوی دارند تا زمانی که این بیماری شدید شود. به محض اینکه اندام ها از دست رفتند، آسیب دائمی می شود. تنها گزینه های درمانی بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD) دیالیز یا پیوند کلیه است. هرچه زودتر تشخیص داده شود، زودتر می توان اقدامات لازم برای بهبود سلامت کلیه و جلوگیری از آسیب بیشتر را اعمال کرد.

بیشتر بخوانید: بی اختیاری ادراری در بزرگسالان باعث بیداری های شبانه می شود ( بخش اول)

علائم بیماری کلیه

اگر شما یا شخصی که دوستش دارید در معرض ابتلا به بیماری های کلیوی هستید، حتماً در مورد داشتن علائم و نشانه های زیر دقت کنید.

تغییرات در ادرار

کلیه ها مایعات و ضایعات موجود در خون را فیلتر می کنند، که این ضایعات به عنوان ادرار دفع می شوند. بنابراین، تغییر در عملکرد کلیه، اغلب باعث ایجاد تغییرات غیرمعمول در ادرار می شود، مانند:

  • بیدار شدن از خواب در شب برای ادرار کردن (به نام شبانه)
  • ادرار بیشتر از حد معمول
  • ادراری که کف دار یا حباب دار است
  • ادرار کمتر از همیشه و یا در مقادیر کمتر از حد معمول با رنگ تیره
  • خون در ادرار
  • احساس فشار هنگام ادرار کردن
  • مشکل در ادرار کردن

تورم در بیماران کلیوی

تورم

کلیه های آسیب دیده، برای از بین بردن مایعات اضافی از بدن تلاش زیادی می کنند. در نتیجه، این مایعات اضافی بدن، باعث ادما یا تورم می شود. در حالی که تورم در همه جای بدن ممکن است ایجاد شود، ادما معمولاً در پاها، مچ پا، پا، صورت و دست ها مشاهده می شود.

خستگی

کلیه های سالم هورمونی به نام اریتروپویتین را ایجاد می کنند که به بدن می گوید گلبول های قرمز خون که حاوی اکسیژن اند را تولید کند. با نارسایی کلیه ها،  آنها اریتروپویتین کمتری ایجاد می کنند و بنابراین بدن دچار کمبود گلبول های قرمز می شود. این بیماری به عنوان کم خونی شناخته شده است و با ضعف عضلانی و احساس خستگی کلی مشخص می شود.

احساس سرما

کم خونی همچنین می تواند باعث شود فرد در تمام مدت حتی در یک اتاق گرم احساس سرما کند. تعداد کم گلبولهای قرمز خون، گردش اکسیژن در بدن، به ویژه در اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین، کم خونی می تواند باعث احساس سرما یا احساس سرمازدگی مداوم  و در درجه اول در دست و پا شود.

سرگیجه و مشکل در تمرکز کردن

کم خونی مربوط به نارسایی کلیه می تواند به این معنی باشد که مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند. این می تواند منجر به مشکلات حافظه، مشکل در تمرکز و سرگیجه شود.

تنگی نفس

هنگامی که بیماری کلیوی وجود دارد، مایعات اضافی در بدن می تواند در ریه ها ایجاد شود، و همین امر به دست آوردن اکسیژن کافی را دچار مشکل می کند. کم خونی می تواند این مسئله را حادتر کند زیرا سلول های قرمز خون کافی، برای دریافت و انتقال همانقدر اکسیژنی که از تنگی نفس بدست آورده است، وجود ندارد.

کمردرد

برخی از افراد با مشکلات کلیوی ممکن است درد کمر یا درد در نزدیکی کلیه مریض را تجربه کنند. بیماری کلیه پلی کیستیک، که باعث ایجاد کیست های بزرگ و پر از مایعات در کلیه ها و بعضی اوقات کبد می شود، می تواند باعث درد موضعی نیز بشود.

 راش

هنگامی که کلیه ها از بین می روند، ضایعات در جریان خون ایجاد می شوند (وضعیتی به نام اوره) و می توانند باعث خارش شدید و بثورات پوستی شوند.

طعم فلزی در دهان

اورمیه ( اوره به همراه مقداری از ضایعات که کلیه آنها را دفع می کند) همچنین می تواند طعم غذا را متفاوت کرده و باعث بوی بد دهان شود. فرد مبتلا به مشکلات کلیوی حتی ممکن است متوجه طعم خاص فلز در دهان خود شود. ممکن است فرد بیمار به طور ناگهانی میل به خوردن گوشت نداشته باشد، یا ممکن است وزن خود را از دست بدهد زیرا این بیماران احساس گرسنگی نمی کنند و غذا نمی خورند.

 حالت تهوع و استفراغ

موارد شدید اورمیه می تواند باعث تهوع، استفراغ و از بین رفتن کامل اشتها شود.

آزمایش تشخیص بیماری کلیه

اگر شما یا شخصی که دوستش دارید در معرض ابتلا به بیماری کلیوی هستید و شروع به تجربه هر یک از علائم فوق می کنید، ضروری است که فورا با پزشک خود ملاقات کنید و آزمایش خون و ادرار انجام دهید.

آزمایش خون که نشان می دهد عملکرد کلیه ها به چه خوبی صورت می گیرد و سطح کراتینین را که یک ماده ی زائد است اندازه گیری می کند. هنگامی که عملکرد کلیه به خطر بیفتد، اندام ها در حذف کراتینین از خون مشکل دارند. پس سطح کراتینین بیمار را در یک فرمول قرار می دهند که سن، جنس و نژاد بیمار را برای تعیین میزان فیلتراسیون گلومرولی آنها (GFR) در نظر می گیرد. (GFR)  یک فرد سطح کلی عملکرد کلیه اش را توصیف می کند.

آزمایش ادرار برای تعیین سلامت کلیه نیز مهم است. آزمایش ادرار برای اندازه گیری میزان آلبومین، نوعی پروتئین در ادرار که می تواند عملکرد کلیه را  به خطر بیاندازد، صورت می گیرد. اگر به طور مکرر آزمایش صورت گیرد و همگی آزمایشات نشان دهند که این پروتئین در ادرار وجود دارد، نشانگر بیماری کلیوی می باشد.

منبع: 10 Warning Signs of Kidney Disease

تاریخ انتشار: شهریور ۲۰, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11