به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

10 چیزی که باعث می شود شما احساس پیری کنید و درباره ی آنها چه باید کرد؟ – قسمت اول

مرگ جزو موارد اجتناب ناپذیر زندگی شناخته می شود. اما، در این میان یک تصور اشتباه هم وجود دارد، بدین صورت که بسیاری از ما به طور اتوماتیک فرض می کنیم، پیر شدن نیز اجتناب ناپذیر است.

ما سطح انرژی هر روزه ی خود را ثبت می کنیم و مفاصلمان را تقویت می کنیم و بر طبق گفته ی  لری ماتسون ، Ed.D ، نویسنده کتاب “زندگی جوان ، جوان فکر کنید ،.. و  در هر سنی جوان باشید “عمل می کنیم و در آخر این فرایند را “روند پیری تغییر ناپذیر و مرموز” می خوانیم.

اما مفهوم پیری به عنوان یک نیروی غیرقابل کنترل و غیر قابل توقف، ممکن است در واقع ناقص باشد.

به گفته ماتسون، هرگاه فرد به اوج شرایط فیزیکی خود برسد( physical peak)(جایی بین 30 تا 35 سال) کمتر از یک درصد از کاهش توانایی و قدرت جسمی و روحی که هر ساله برای فرد رخ می دهد را می توان، به فرآیند پیری نسبت داد. وی می گوید: “ما فکر می کنیم در سن بالای 40 سال، طبیعی است که وزن اضافه کنیم، چندین بیماری مزمن در 60 سال داشته باشیم و در سن 70 سالگی به دیگران وابسته باشیم.” “اما سن واقعاً مقیاسی از زمان است، نه اینکه چند ساله هستیم “.

چگونه از احساس پیر شدن، جلوگیری کنید

ماتسون لیستی از عواملی را که باعث می شود افراد از نظر جسمی و روحی اثرات پیر شدن را احساس کنند، ارائه می دهد  و نکات ساده ای برای کاهش تأثیر آنها را ذکر می کند :

عدم وجود فعالیت بدنی:

ماتسون عدم فعالیت جسمی را به عنوان مهمترین عاملی که پیری را تسریع می کند و با اکثر قریب به اتفاق بیماری های مزمن همراه است، معرفی می کند. حتی اگر نمی توانید هر روز به سالن ورزشی بروید، هنوز هم کارهایی وجود دارد که می توانید به عنوان فعالیت انجام دهید. به وضعیت خود توجه کنید ، شانه های خود را عقب نگه دارید، بایستید و بلندتر بنشینید و شل نکنید. نفس عمیق بکشید. همیشه طوری قدم بردارید که انگار برای یک جلسه یا قرار ملاقات دیرتان شده است،(منظور تند قدم برداشتن است) و به دنبال گنجاندن فعالیت های بدنی هر چند کوچک در بین کارهای روزانه ی خود باشید.

تحریک ذهنی ناچیز:

کم کاری ذهنی در رتبه دوم عوامل غیرمجاز جسمی، در رتبه بندی عواملی قرار می گیرد که روند پیر شدن ما را سرعت می بخشد. ماتسون می گوید: “هرچه پیرتر می شویم، متوجه نمی شویم که چقدر کمتر از ذهن خود استفاده می کنیم.” ما ممکن است که در شغل خود، عملکرد عالی داشته باشیم ولی از سایر بخش های مغزمان استفاده نکنیم.” پس از یک روز طولانی مراقبت، شما ممکن است فقط آرزو داشته باشید که چند دقیقه بنشینید و برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنید. درعوض، سعی کنید یک فعالیت تحریک کننده ذهنی را به کارهای روزمره خود اضافه کنید. برای مثال یک معما سودوکو حل کنید، یا چند فصل از کتابی که از کتابخانه قرض گرفته اید را بخوانید، و یا متعهد شوید که یک سرگرمی جدیدی را یاد بگیرید. هر چیزی که مغز شما را مجبور کند که به روشی جدید کار کند که قبلا انجام نمی داده است، مفید می باشد.

تصمیمات فاجعه بار رژیمی:

میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین های بدون چربی: حتما شما قبلاً درباره ی تغذیه متعادل شنیده اید. راه دیگر برای بهینه سازی برنامه غذایی شما این است که با آرامش بیشتری، آهسته و به طور آرام غذا بخورید. قانون نصف را بشناسید: نیمی از لذت خوردن در اولین لقمه اتفاق می افتد و سپس با هر لقمه بعدی نصفی از لذتش کاهش می یابد.

استرس بیش از حد:

استرس مزمن، یک بیماری همه گیر در بین مراقبان است، که می تواند باعث افزایش سطح کورتیزول شما شود و منجر به التهاب و نقص متابولیک بدنتان شود. مواردی را که باعث اضطراب شما می شود را مشخص کنید، پیش بینی کنید که چه موقع رخ خواهند داد و برای مدیریت واکنش خود به آنها،  قدم بردارید نفس عمیق بکشید، مراقبه کنید، در کلاس یوگا شرکت کنید یا هر آنچه به شما کمک می کند احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشید را انجام دهید.

تغییر نگرش:

“بیشتر افراد تأثیر قدرت ذهن خود را دست کم می گیرند، اما تحقیقات در این زمینه بسیار پیشرفت داشته است.” مراقبان اغلب احساس می کنند که باید بتوانند همه ی کارها را برای دوست خود انجام دهند. آنها ذهنیتی را در خود ایجاد می کنند که می تواند منجر به احساس گناه و عزت نفس پایینشان شود. سعی کنید با صدای درونی خود هماهنگ تر شوید و مفاهیم منفی را با مفاهیم و تاییدات مثبت تعویض کنید. ماتسون همچنین پیشنهاد می کند که به دنبال راه هایی برای کمک به دیگران باشید  مانند حمایت کردن و مشاوره به مراقبانی که همکارتان هستند.

تاریخ انتشار: مهر ۲۶, ۱۳۹۸

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11