به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

5 باور غلط درمورد مراکز مراقبت از سالمندان

مراکز مراقبت از سالمندان فضایی مناسب را برای سالمندانی پدید می آورند که نیاز به مراقبت دارند و به هر دلیلی کسی از آن ها مراقبت نمی کند. اما در طول سال ها روایت ها و سوء تفاهم هایی در مورد این مراکز پخش شده است. در ادامه این مطلب قصد داریم این روایات را برسی کرده و به حقیقت پشت آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

روایت اول: این مراکز  همانند سرویس های نگهداری از کودکان با بزرگسالان رفتار می کنند

در صدر لیست روایات، این مسئله عنوان می شود که مراقبت از سالمندان اساسا یک نسخه از نگهداری از کودکان است که بر روی بزرگسالان تمرکز می کند. این روایت یک سوءتفاهم خسارت آور است که خانواده های بسیاری را از بهره بردن از این سرویس محروم می سازد چرا که آن ها خواستار وقت گذرانی سالمندان خود در محیطی هستند که ار آن لذت ببرند.

حقیقتا این روایت در مورد مراکز مراقبت از سالمندان درست نیست. این مراکز با استفاده از طرح هایی مانند یوگا، آواز های گروهی، بازی های مختلف، جشن تولد ها و جشن های سالیانه و مواردی از این قبیل سعی می کنند تا محیطی لذت بخش را برای سالمندان فراهم سازند.

روایت دوم: هرکسی که به مراکز مراقبت از سالمندان می رود مریض و ناتوان است

به طور کلی این مسئله یکی از دلایلی است که برخی از سالمندان نمی خواهند با افراد هم سن خود معاشرت داشته باشند. بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که در این مراکز فقط یک گروه افراد مسن و ناتوان دور هم جمع می شوند. اما حقیقت این است که حاضرین در این مراکز دارای سن و توانایی های مختلفی هستند. در واقع مراکز بزرگتر قادر هستند تا افراد با شرایط مختلف را در کنار یک دیگر گرد آورند اما مراکز کوچکتری هم وجود دارند که مخصوص نگهداری از افرادی هستند که مشکلات سلامتی جدی دارند. بنابراین قبل از انتخاب یک مرکز مراقبت از سالمندان به تحقیق بپردازید تا مرکزی را انتخاب کنید که با نیاز های شما ساز گار باشد.

بیشتر بخوانید: نکات انتخاب مرکز نگهداری از سالمندان که باید دقت کنیم !

روایت سوم: همه چیز برنامه ریزی شده است و سالمندان نمی توانند از دستور کار خارج شوند

این روایت از برنامه ریزی سفت و سخت چیزی شبیه به مقایسه مراکز مراقبت از سالمندان با نگهداری از کودکان است که در بالا به آن اشاره کردیم. این سوء تفاهم درمورد این مراکز مطرح است که آن ها برنامه ای شبیه به برنامه مدارس دانش آموزان را برای سالمندان تدوین می کنند. اما در حقیقت با اینکه مراکز نگهداری از سالمندان خدمات و سرگرمی های زیادی را برای حاضرین فراهم می آورند، هیچگونه اجباری در این رابطه صورت نمی گیرد و  این خود شخص سالمند است که انتخاب می کند زمان خود را چگونه بگذراند.

روایت چهام: در این مراکز تمام وقت بر روی فعالیت های سرگرمی و درمانی تمرکز شده و سالمندان زمان کافی برای صحبت کردن با یک دیگر را نخواهند داشت

بسیاری تصور می کنند که افراد حاضر درمراکز نگهداری از سالمندان پشت سر هم تحت مراقبت های ویژه پزشکی بوده و در زمان های باقی مانده در حال جشن گرفتن و بازی کردن هستند. اما همانطور که در بالا عنوان شد سالمندان در این مراکز فعالیت خود را خود انتخاب می کنند. در موارد بسیاری دیده شده که حاضرین در مراکز نگهداری به یک پیوند اجتماعی با یک دیگر رسیده اند و داستان های شخصی و یا وضعیت پزشکی خود را با یک دیگر به اشتراک می گذارند. این امر سبب می شود که ریسک انزوا و افسردگی در این افراد به شدت کاهش پیدا کند.

روایت پنجم: همراهان نمی توانند در برنامه مشارکت داشته باشند

بسیار از افراد فکر می کنند که مراکز مراقبت از سالمندان اجازه نمی دهند که همراهان در برنامه های مرکز شرکت داشته باشند چرا که آن ها اعتقاد دارند این مراکز چیزی هایی را پنهان می کنند. حقیقت امر این است که مراکز نگهداری از سالمندان هیچ برنامه ای را برای همراهان در نظر نمی گیرند اما مانعی هم برای مشارکت آن ها در برنامه ها وجود ندارد و این مسئله کاملا به تمایل خودشان بستگی دارد.

تاریخ انتشار: دی ۳۰, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11