به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

7 گام که هنگام توانبخشی سالمندان باید انجام دهید

متاسفانه سالمندان بخش زیادی از زندگی خود را در مراکز درمانی و بیمارستان ها سپری می‌کنند، توانبخشی سالمندان یک فرآیند کاملا پیچیده است که نیاز به تخصص و آگاهی کافی دارد.

برای یک فرد مسن یک زمین خوردگی ساده،عمل جراحی و حتی آنفولانزا می‌تواند یک رویداد جدی بحران ساز باشد که استفاده از خدمات توانبخشی سالمندان را ضروری کند.

وقتی اتفاقی رخ می‌دهد اغلب سوالات مختلفی در ذهن ایجاد می‌شود که معمولا بی پاسخ می‌مانند و تصمیمات مهمی باید اتخاذ شود که نیازمند آگاهی است.

داشتن آمادگی کامل ایده آل است اما حمله قلبی، سکته مغزی، و یا عفونت ممکن است در هر زمانی بروز کند.

خانواده ها اغلب نمی‌توانند برای چنین مواردی برنامه ریزی کنند و درنتیجه هنگام بروز مشکلات دچار اضطراب و سردرگمی می‌شوند.

کنترل احساسات وقتی یکی از نزدیکان دچار بیماری شده کار بسیار دشواری است هرشخصی لازم است بتواند احساسات خود را پردازش کند و سپس به بررسی و اتخاذ تصمیمات منطقی بپردازد.

در این نوشتار 7 گام اساسی که هنگام توانبخشی سالمندان لازم است آن ها را طی کنید در اختیار شما قرار می‌گیرد تا کمک کند در طول اقامت بیمار در بیمارستان و اخذ تصمیمات بلند مدت بهتر عمل کنید.

چه کارهایی باید در طول مدت بستری شدن سالمند در بیمارستان انجام دهید؟

  1. بدون شک سوالات بسیاری در مورد وضعیت سلامتی سالمند شما وجود دارد

متاسفانه هنگام بروز وضعیت اورژانسی اغلب افراد نمی‌دانند چه باید بپرسند،از چه کسی باید بپرسند و یا اینکه بهترین زمان مطرح کردن سوالات چه زمانی است.

بسته به وضعیت ممکن است در ابتدای کار همه چیز سریع رخ دهد بخصوص قبل و بعد از پذیرش. برای شروع بهتر است پزشکان بیمارتان و تخصص آن ها را شناسایی کنید.

پزشک اولیه و تیم پرستاری مسئولیت تعیین وضعیت بیمار را برعهده دارند.سر پرستار و تیم پزشکی باید بتوانند در مراحل اولیه پاسخ سوالات شما را بدهند بعد از آن می توانید سراغ پزشک بروید.

اگر شرایط خاص باشد از متخصصان خواسته می شود وضعیت بیمار شما را بررسی کنند.لازم است درک کنید پزشک و متخصص باید وضعیت بیمار شما را به خوبی بررسی و تشخیص دهند، بنابراین بهتر است در ابتدای کار سراغ آن ها نروید و اجازه دهید کارشان را انجام دهند.

درخواست یک جلسه بهترین راهکار است می‌توانید سوالاتی که دارید بنویسید که نگام جلسه چیزی را فراموش نکنید. اما پیش از آن ساده تر است با پرستاران صحبت کنید و جویای وضعیت بیمار شوید.

زمانی‌که پرستار نتواند پاسخ شما را بدهد می‌توانید مستقیما به پزشک مراجعه کنید.

حمایت شما برای فرد بیمار بسیار مهم است زیرا ممکن است به دلیل درد یا تاثیر دارو ها و حتی از دست دادن آگاهی نتوانند پاسخ پزشک را داده و یا تصمیمات مهم را بگیرند.

تعامل با گروه مراقبت به صورت مستمر کمک می کند بیمار بهترین مراقبت و توجه را دریافت کند.

هنگام توانبخشی سالمندان گاهی لازم است که همراه بیمار به مرکز درمانی بروید اگر اصطلاح یا مفهومی مطرح شد که برای شما ناآشناست برای درک بهتر سوال کنید و تا روشن شدن موضوع برای خودتان پیگیر باشید.

  1. تعیین اینکه سالمند به چه شکلی قرار است هزینه های مراقبت و بستری را پرداخت کند

مراقبت های پزشکی و توانبخشی سالمندان در طول و پس از دوره درمان می‌تواند پرهزینه باشد، که نیازمند برنامه ریزی مالی و آگاهی کافی است.

در بعضی خانواده ها مطرح کردن مسائل مالی یک امر ناپسند به شمار می‌آید. در نتیجه فرزندان معمولا در مورد وضعیت مالی والدینشان کمتر می دانند.

کادر بیمارستان نیاز دارند شما پاسخ سوالات را بدانید و وضعیت بیمه، خدمات درمانی و شیوه پرداخت هزینه ها را مشخص کنید.

مهم است در آن لحظه از آگاهی کافی برخوردار باشید و بدانید چطور به سوالات پاسخ دهید.شما باید بدانید آیا والدین شما بیمه خدمات درمانی، بیمه تکمیلی و یا بیمه اختصاصی دیگری دارند و یا خیر.

شما باید به درستی بدانید بیمه شما تا چه میزان از هزینه ها را پوشش می‌دهد و شامل چه خدماتی است.

  1. در مورد مراقب های پس از بستری شدن و نیاز به دارو و تجهیزات اطلاعات کافی کسب کنید

پس از بستری شدن،بیمار سالمند باید خدمات درمانی و توانبخشی مناسب را دریافت کند تا از بروز مجدد مشکل پیشگیری شود.

داروهای تجویزی ممکن است نیاز به رژیم غذایی خاصی داشته باشند و یا اینکه ممکن است داروها با غذاهای خاصی و سایر داروهای بیمار تداخل داشته باشد.

درمان فیزیوتراپی،کاردرمانی و یا گفتار درمانی ممکن است ضروری باشد.

برخی تجهیزات پزشکی و مراقبتی گاهی برای ارتقای تحرک و عملکرد سالمند مورد نیاز خواهد بود تا به آنها برای بازگشت به زندگی عادی کمک کند.

این مهم است که با تیم پزشکی ارتباط برقرار کنید و برای سلامت و بهبودی بیمار مراحل درمان را تا انتها دنبال کنید.

  1. تصمیمات مهم باید اتخاد شود ، شاید استفاده از خدمات تخصصی ضروری باشد

گاهی توانبخشی سالمندان نیازمند استفاده از خدمات سرای سالمندان و مرکز نگهداری از سالمندان است. گاهی هم استفاده از خدمات یک شرکت مراقبت در منزل کفایت خواهد کرد.

اگرچه اکثر مردم ترجیح می‌دهند در خانه خودشان بمانند، مهم است بدانیم ایمنی و کیفیت زندگی اولویت اول است.

امکانات زندگی سالمندان در آسایشگاه سالمندان به مراتب بیشتر از خانه شخص است و طی دهه های اخیر امکانات مراکز نگهداری از سالمندان به میزان قابل توجهی تغییر کرده است.

این یک تصمیم دشوار است آیا فرد دوست دارد در مرکز نگهداری بماند یا خیر؟ اما گاهی کیفیت زندگی فرزندان و یا همسر فرد به شکل محسوسی دستخوش تغییر خواهد شد، دانستن اینکه چه گزینه هایی در دسترس است به شما اطمینان خاطر خواهد داد.

  1. اطمینان حاصل کنید کلیه اسناد حقوقی و قانونی منظم و در دسترس هستند

چند سند حقوقی و قانونی بسیار مهم است که همه سالمندان باید در اختیار داشته باشند و فرزندان آن ها باید از محل قرار گیری آن ها مطلع باشند.

مجوز های پزشکی، اسناد مالکیت و وکالت، برنامه ریزی اداره اموال و… بخش های متداول برای سالمندان و نگهداری از آن هاست.

صرف نظر از اینکه تکلیف این اسناد درحال حاضر مشخص است یا خیر لازم است برای آنها برنامه ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید برای حال و آینده برنامه ریزی مناسبی برای سالمند خود خواهید داشت.

  1. در خصوص وضعیت پزشکی مطالعه کنید

درحالیکه هنوز در بیمارستان هستید، می‎توانید در مورد وضعیت عزیزانتان چیزهای زیادی یاد بگیرید، می‌دانیم که خیلی سخت است و شما در حال تلاش برای پرداخت صورتحساب و ترخیص هستید. اما وجود تیم مراقبت بیمارستان به شما این امکان را می‌دهد که چیزهای زیادی یاد بگیریدو به این ترتیب برای تصمیم گیری های آتی و عملکرد بهتر آماده شوید.

لازم است در مورد بیماری و داروهای مصرفی بیمار همه چیز را بدانید. این مهم است که اگر سالمند بیماری های مضمن و پیش رونده مثل آلزایمر، نارسایی قلبی و… دارد شما به اندازه کافی آگاه باشید.

درک جامع کمک می کند بتوانید یک عضو مفید و موثر در تیم مراقبت باشید.

  1. یک تیم حمایتی درست کنید

فرقی نمی کند در منزل زندگی می کنید یا به آسایشگاه سالمندان منتقل می شوید لازم است یک تیم حمایتی برای سالمند تشکیل شود.

اطمینان حاصل کنید کمک ها مراقبتی و عاطفی لازم برای تسریع روند توانبخشی سالمندان فراهم شده باشد، از این به بعد حفظ سلامتی و شادی بیمار در کنار تیم پزشکی به همراهی عزیزان و دوستان هم بستگی خواهد داشت.

منبع:  Steps to Take When an Elderly Parent is Suddenly Hospitalized 

تاریخ انتشار: اسفند ۱, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11