به سبک جدیدی از زندگی خوش آمدید

9 توصیه غذایی در طول مراحل درمان سرطان

در این مقاله میخواهیم به توصیه های غذایی ای در طول مراحل درمان سرطان بپردازیم. شیمی درمانی می تواند سبب تهوع و تغییر حواس بویایی و چشایی فرد شود. تمام این موارد بر روی اشتها فرد تاثیر منفی دارند و منجر به ضعف و خستگی ناشی از عدم  تغذیه می شوند. این مسئله در نهایت می تواند فرصتی را برای تومور مهیا کند که بر بدن بیمار چیره شود.

استوارت فلیشمن،  مدیر موسسه خدمات حمایت از سرطان در مراکز زنجیره ای سرطان نیویورک می گوید: “خوردن، یک فعالیت اختیاری نیست؛ این کار در طول درمان به شما انرژی داده و به بهبودی کمک می کند.”

فلیشمن همچنین نویسنده ی “یاد بگیرید در دوران سرطان زنده بمانید؛ چیزهایی که باید بدانید و انجام دهید.” است که می گوید: “بسته به نوع و مرحله سرطان، فرد سرطانی ممکن است روزانه به 8000 کالری نیاز داشته باشد.”

اما سوال اینجاست که چطور می توان مطمئن شد که فرد سرطانی نیاز غذایی روزانه خود را دریافت کند؟

یک فرد تحت درمان ممکن است هرشب نخواهد که یک بشقاب اسپاگتی و مرغ را بخورد، اما کارهایی وجود دارند که شما می توانید با انجام دادن آن ها به دوست خود کمک کنید تا برای مبارزه با سرطان انرژی بیشتری کسب کند.

1- مراقب تغییرات وزنی باشید: درحالی که خیلی از مبتلایان به سرطان تلاش می کنند تا از کاهش وزن فرار کنند، فلیشمن می گوید که بعضی دچار عکس این مشکل می شوند. به عنوان مثال، زنان مبتلا به سرطان سینه ممکن است دچار افزایش وزن ناگهانی بدن شوند. شیمی درمانی سرطان سینه سبب کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون (دو هورمونی که به تنظیم وزن کمک می کنند) در بدن زنان می شود. بنابراین بسیاری از زنان در طول دوره درمان سرطان خود به یک نسخه خیلی سریع از یائسگی، به همراه گرگرفتگی، سختی مفاصل و افزایش وزن دچار می شوند.فلیشمن می گوید که باید مراقب تغییرات (کاهش یا افزایش) وزن بدن بیمار به میزان بیش  از10 درصد وزن طبیعی وی باشیم.

2-صبحانه ای بزرگ درست کنید: به گفته فلیشمن، فرد مبتلا در ساعات اولیه روز میل بیشتری به غذا دارد. وی می گوید که باید از این فرصت استفاده کرده و بیمار را تشویق کنیم که وعده صبحانه قابل توجهی بخورد. اسموتی ها و غلات دانه ای کامل، بهترین منبع کالری ها و فیبرها هستند (که می توانیم از آن ها برای مبارزه با یبوست- یکی از عوارض جانبی شیمی درمانی- استفاده کنیم).

3-غذاهای آن ها را پر ادویه کنید: حس چشایی فرد مبتلا به سرطان می تواند در طول مراحل درمان آسیب ببیند و خوردن را برای آن ها به تجربه ای با جذابیت کم تبدیل کند.
انجمن سرطان آمریکا ( ACS) مخلوط کردن عطر و طعم هایی که بیمار به آن عادت ندارد را در این مورد توصیه می کند

4-اجازه طفره رفتن آن ها از وعده های خانوادگی را ندهید: یکی از عوارض جانبی کاهش اشتها که نادیده گرفته می شود کاهش میل پیوستن فرد مبتلا به سرطان به رویدادهای اجتماعی اطراف غذا است. این کار در نهایت منجر به کاهش حس حمایت اجتماعی فرد شده که یکی از ارکان اصلی مبارزه و درمان سرطان است.

5-بشقاب آن ها را رنگ آرایی کنید: تغذیه از میوه ها و سبزیجات رنگی می تواند مواد ضروری لازم را برای مبارزه و درمان سرطان در اختیار فرد بیمار قرار دهد. فلیشمن می گوید که وقتی بحث از ارزش غذایی و طعم می شود، مواد تازه و منجمد به مواد کنسرو شده ترجیح داده می شوند.

6-غذاها را مخلوط کنید: اسموتی ها، سوپ ها و آش های خانگی منابعی بسیار خوب برای تامین غذایی افراد مبتلا به سرطان به حساب می آیند؛ به شرطی که از مواد سالمی مانند سبزیجات و میوه تازه و ماست و شیر کم چرب استفاده کنید. شما همچنین می توانید به منظور افزایش پروتئین غذا از پودر پروتئین و یا حتی کره بادام زمینی استفاده کنید.

7-بوهای ناراحت کننده غذا را محدود سازید: بر اساس  ACS،  یک مکان غذاخوری یا غذای سرد تر می تواند باعث کم شدن بوهای ناراحت کننده برای فردی که درحال انجام شیمی درمانی و درمان سرطان است شود. بنابراین سعی کنید موادی را انتخاب کنید که به پختن و حرارت احتیاج نداشته باشند.

8-از تنقلات بهره بگیرید: بیمار خود را به خوردن میوه ها، ماست، کره بادام زمینی و یا حتی تخم مرغ آب پز در بین وعده های غذایی تشویق کنید. نکته مهم این است که موادی را انتخاب کنید که از تراکم کالری بالایی برخوردار هستند.

9-آن ها را به حرکت وادارید: مبتلایان به سرطان ممکن است تحت درد شدید فیزیکی باشند اما فعالیت های حتی کوچک فیزیکی هم باعث افزایش اشتها و هم باعث تقویت روحیه آن ها می شود. از جمله سایر مزایای فعالیت های فیزیکی می توان به کاهش تهوع، اعتماد به نفس بیشتر، کاهش اضطراب و افزایش توانایی و تعادل اشاره کرد.

 

منبع: nutrition advice during cancer treatment

 

همچنین بخوانید : پنج غذای پر کالری که سالمندان از مصرف آن لذت می برند

 

 

تاریخ انتشار: دی ۱۱, ۱۳۹۷

To Top
با ما در ارتباط بمانید، مطلع شدن از آخرین اخبار و رویداد های مجموعه

اینستاگرام ما @valasalmandan


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/valasalmandan.com/httpdocs/wp-content/plugins/gs-instagram-portfolio/gs-instagram-assets/includes/templates/gs_instagram_structure_one.php on line 11